Λεξιπλασίες (Nonce words)

nickel

Administrator
Staff member
πειστήρι (το) επίμονη προσπάθεια να πείσεις κάποιον· συν. ψηστήρι.

(Δεν είναι πρωτολογισμός, δυστυχώς.)
 

bernardina

Moderator
Παραδία Τοποθεσία Παρα*διν' αλός (ευφημισμός= οργανωμένη πλαζ) όπου πρέπει να ξοδέψεις πολλούς παράδες προκειμένου να μη γίνεις ξερογκάγκανο από τον ήλιο. Το ποσό αυτό αυξάνεται με την παραγγελία φραπέδων και άλλων υλικών δρόσισης. Η συλλέκτρια του ποσού είναι γνωστή και ως beach bitch.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παραδία Τοποθεσία Παρα*διν' αλός (ευφημισμός= οργανωμένη πλαζ) όπου πρέπει να ξοδέψεις πολλούς παράδες προκειμένου να μη γίνεις ξερογκάγκανο από τον ήλιο. Το ποσό αυτό αυξάνεται με την παραγγελία φραπέδων και άλλων υλικών δρόσισης. Η συλλέκτρια του ποσού είναι γνωστή και ως beach bitch.
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?16-Λεξιπλασίες-(Nonce-words)&p=113991&viewfull=1#post113991 (τα μεγάλα πνεύματα κλπ :laugh:)
 

bernardina

Moderator
Ατοίχημα (Δυστοίχημα, δε, όταν υπάρχουν και θύματα. Για λόγους διακριτικότητας δεν παρατίθενται εικόνες). Άλλο παράδειγμα ατοιχήματος εδώ.

υγ. να μη συγχέεται με αυτό, που ονομάζεται απλώς ατζαμοσύνη. (Ενίοτε και στραβομάρα ρεεε!) ή με κάτι τέτοιες πονηράντζες που είναι απλώς πουστι@ του σκηνοθέτη (???) :eek: (είναι δυνατόν; :blink::blink: )
 

nickel

Administrator
Staff member
http://www.iefimerida.gr/news/52160...ε-κόμμα-«ελλαδα-εθνικό-απελευθερωτικό-μέτωπο»

Τον κ. Γιώργο Τράγκα δεν έχω την ευκαιρία να τον παρακολουθώ στην τηλεόραση. Δεν ξέρω καν σε ποιο κανάλι εμφανίζεται. Είχα όμως την ευκαιρία να διαβάσω μόλις την ιδρυτική διακήρυξη του νέου πολιτικού φορέα που δημιουργεί με στόχο να πάρει μέρος στις επερχόμενες εκλογές. Τίτλος του νέου φορέα: ΕΛΛΑΔΑ ΕΘΝΙΚΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ. Διάβασα τη διακήρυξη και το αυθόρμητο επιφώνημά μου ήταν:

Τράγκικ!
 

SBE

¥
Και το λεγα εγώ, εκλογές κατακαλόκαιρο, που θα έχουν σφίξει οι ζέστες...
 

daeman

Administrator
Staff member
:lol::lol: :up:, Ζαζ!

Γιουλίσεξ (Ulyssex): σεξ με τον Οδυσσέα, Ιούλιο μήνα

γουλίσεξ: γκουσγκουνέρως

Το βλέπω το σεξόνημα να στρίβει στη γωνία. Σφίγγουν οι ζέστες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
σεισμιμίδιο = ο μετασεισμός στην ιντερνετόγλωσσα
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ότι το Cipralex το έχετε ήδη πάρει χαμπάρι. Δεν πρόκειται για λεξιπλασία αλλά για κανονικό φαρμακευτικό σκεύασμα που (υποτίθεται ότι) κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά (εικόνα στη Wikipedia). Μου άρεσε η περιγραφή των θεραπευτικών ενδείξεων όπως τη βρήκα σε σελίδα του ΣΦΕΕ:

Θεραπεία του μείζονος καταθλιπτικού επεισοδίου.
Θεραπεία της διαταραχής πανικού με ή χωρίς αγοραφοβία
Θεραπεία της κοινωνικής αγχώδους διαταραχής (κοινωνική φοβία)
Θεραπεία της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής.
Θεραπεία της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής


Νομίζω λοιπόν ότι μπορούμε να προσθέσουμε δεύτερη σημασία στην αγοραφοβία:

αγοραφοβία ουσ. 1 μορφή φοβίας που εκδηλώνεται με αδικαιολόγητο φόβο και άγχος του αρρώστου όταν βρίσκεται σε πολυσύχναστο χώρο. 2 μορφή άγχους που προκαλείται από φόβους για τις αντιδράσεις των χρηματαγορών.
 

daeman

Administrator
Staff member
τεκμαινόμενο = 1. τέκνο μαινόμενο 2. τεκνό μαινόμενο

1.α. λόου-τεκμαινόμενο:

banging+head.jpg

2.α. χάι-τεκμαινόμενο:

 

Attachments

  • 1535094765_e2391ab63d+head+bang.jpg
    1535094765_e2391ab63d+head+bang.jpg
    13.5 KB · Views: 159
Δαεμάνε, είχα σκεφτεί να βάλω και τρίτη έννοια (τεχνοφρικιό μαινόμενο), αλλά φοβήθηκα μην προσβληθεί ο Νίκελ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
εγκέφαφλος: το μυαλό του φαφλατά
(φρέσκο προϊόν πλητκρολίθησης κληπτρολίσθησης πληκτρηλίθισης πληττολίσθησης
lapsus clavis)
 
Top