Διασκεδάστε και μ' αυτό...

nickel

Administrator
Staff member
Μέχρι να πεις όλα αυτά τα αραβικά ονόματα έχει ανέβει η τιμή του πετρελαίου...

 

daeman

Administrator
Staff member
Αγγελία για πώληση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, την οποία απόλαυσα ιδιαίτερα:
...

Ζαζουλίζοντας, παραθέτω: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5417555/

Ο τύπος έστησε σενάριο, έβγαλε φωτογραφίες και το πιμπάρει όσο μπορεί. Πλάκα έχει η ανακοίνωση-παράπονο στο τέλος.

Α ρε Αναστάση, τι κάνει ο άνθρωπος για να πουλήσει. :laugh:

Το επισυνάπτω κοτσάρω εδώ από κάτω (χωρίς τις φωτογραφίες) για να μη χαθεί τέτοιο κελεπούρι, γιατί η αγγελία στο λίνκι αποπάνω σβήστηκε.

View attachment Η BMW του Αναστάση.pdf
 

bernardina

Moderator
Για τον resident. :D

 

daeman

Administrator
Staff member
I heard they prefer the
ash hole :whistle: (sorry, just couldn't help myself)!:D

You may not-help-yourself any time, cougr, it's helping us all unwind. Help yourself, mate. :-)

What a great addition to the forum corpus, these spoiler tags. And the content, sssmoking, mostly.

Ashes to asses, fun to funky
we know daeman is a pun-junkie
Strung out in heaven's high
hitting an all-time low

 

nickel

Administrator
Staff member
Θα περιμένουμε τώρα τον εύζωνο με το δημιουργικό κέφι.

Buckingham Palace guard in creative mood

 

nickel

Administrator
Staff member
Η λύση που έδωσαν φοιτητές στο πρώτο πρακτικό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις όταν πρέπει να ζήσεις σε εγγλέζικο σπίτι: τις βρύσες χωρίς ανάμιξη ζεστού και κρύου.


 

Zazula

Administrator
Staff member
Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω γιατί έχουν αυτό το κόλλημα οι Εγγλέζοι, αλλά κατόπιν σκέφτηκα ότι μόνο κάτι τέτοια κολλήματα έχουν...
 

SBE

¥
Δεν έχω ιδέα γιατί έχουν τέτοιο κόλλημα, πάντως εγώ δεν έχω ζήσει ποτέ σε σπίτι με χωριστές βρύσες στο ΗΒ, με εξαίρεση την εστία την πρώτη χρονιά, όπου βεβαίως η πρώτη μου αγορά ήταν ένα πλαστικό σύστημα που ένωνε τις δύο βρύσες σε μία, και για να απαντήσω στον Έλλη, καμιά αρρώστια δεν έπαθα.
Πριν πολλά χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένα έντυπο από γραφείο ενοικιάσεων που έδινε οδηγίες στους ιδιοκτήτες που ήθελαν να νοικιάσουν το σπίτι τους σε ξένους κι έλεγε μεταξύ άλλων ότι οι αλλοδαποί εκτιμούν ιδιαίτερα τις βρύσες- μίκτες και τις εγκαταστάσεις για ντους, το πλακάκι ή το μουσαμά στο πάτωμα στο μπάνιο και την κουζίνα, και άλλες ιδιοτροπίες (όπως π.χ. να έχει βαφτεί το διαμέρισμα τα τελευταία δέκα χρόνια).
 
Δεν είναι ιδιοτροπία, έχει απάντηση από πρακτική σκοπιά, αλλά μιλάμε για το απώτερο παρελθόν. Τα νεότερα σπίτια δεν έχουν τέτοια θέματα. Μην ξεχνάμε όμως ότι η μέση παλαιότητα κατοικίας στο ΗΒ είναι πολύ διαφορετική από την ελληνική.
 
Πάντως σε πολλές περιοχές του ΗΒ τα υδραυλικά είναι ακόμη πρωτόγονα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που παρατήρησα ότι μείκτες ζεστού-κρύου νερού στην πραγματικότητα τρέχουν ζεστό από την μια και κρύο από την άλλη πλευρά (αν βάλεις το χέρι σου ψηλά στην βρύση το καταλαβαίνεις. Αλλού πάλι τρέχει ζεστόκρυο νερό, δηλαδή γρήγορες εναλλαγές ανάμεσα σε ριπές κρύου και ζεστού νερού. Πέραν αυτών, παλιότερα υπήρχαν πρακτικά προβλήματα, όπως διαφορές στις πιέσεις. Το δίκτυο και τα εσωτερικά υδραυλικά απλά δεν εξελίχθηκαν αρκετά γρήγορα στην Αγγλία, με αποτέλεσμα να έχεις πολύ παλιά κτήρια που και να έχουν μείκτες θα παρουσιάζουν κάποιο από τα προαναφερθέντα προβλήματα.
 

SBE

¥
To "ιδιοτροπίες" ήταν με χαμόγελο.

Τα πιο πολλά προβλήματα που περιγράφεις με τις εναλλαγές ζεστού- κρύο κλπ λύνονται με ένα απλό πιεστικό για το κρύο νερό. Διότι ναι μεν στην Ελλάδα έχουμε λόφους και τα υδραγωγεία είναι στο λόφο συνήθως, αλλά στο ΗΒ οι λόφοι είναι άλλη υπόθεση και το τρεχούμενο νερό δεν έχει πίεση, ενώ το ζεστό που έρχεται από το ντεπόζιτο έχει πίεση. Και άλλα τέτοια περίεργα.
Θυμάμαι πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια καθ'οδόν για Κορνουάλη κάναμε ένα βράδυ στάση στο Τορκί, θέρετρο παραθεριστικό, γεμάτο ξενοδοχεία κλπ. Και είχα το θράσος (κατά τον ρεσεψιονίστα του ξενοδοχείου) να ζητήσω να μου βρουν δωμάτιο με ντους γιατί ήθελα να λουστώ, άκουσον- άκουσον. Ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων, παρεμπιπτόντως, αλλά μάλλον αυτοί που δίνανε τα αστέρια είχαν να περάσουν από εκεί καμιά πενηνταριά χρόνια. Μου πρότεινε λοιπόν ο τύπος να λουστώ βουτώντας το κεφάλι μου στη γεμάτη μπανιέρα. Ό,τι κάνανε οι Άγγλοι δηλαδή τα παλιά χρόνια. Εκεί μου ήρθε στο νου το απόσπασμα από τη Λωξάντρα που φέρνει κάποιος μια μπανιέρα από την Αγγλία και φρίττουν οι πάντες γιατί πλένεται ολόκληρος με το ίδιο νερό.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μου πρότεινε λοιπόν ο τύπος να λουστώ βουτώντας το κεφάλι μου στη γεμάτη μπανιέρα. Ό,τι κάνανε οι Άγγλοι δηλαδή τα παλιά χρόνια. Εκεί μου ήρθε στο νου το απόσπασμα από τη Λωξάντρα που φέρνει κάποιος μια μπανιέρα από την Αγγλία και φρίττουν οι πάντες γιατί πλένεται ολόκληρος με το ίδιο νερό.

Να λούσεις το κεφάλι! Το κεφάλι; Και το καπέλο τι να το κάνεις τότε, να το κρεμάσεις πουθενά; Ντροπής πράματα!





Έπρεπε να πας σε πεντάστερο, που έχει κι έξτρα κομφόρ, κορίτσι πράμα:




Where's my Froggy?


Cascading into a waterfall of creative alternatives. :D
 
Θυμάμαι πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια καθ'οδόν για Κορνουάλη κάναμε ένα βράδυ στάση στο Τορκί, θέρετρο παραθεριστικό, γεμάτο ξενοδοχεία κλπ. Και είχα το θράσος (κατά τον ρεσεψιονίστα του ξενοδοχείου) να ζητήσω να μου βρουν δωμάτιο με ντους γιατί ήθελα να λουστώ, άκουσον- άκουσον. Ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων, παρεμπιπτόντως, αλλά μάλλον αυτοί που δίνανε τα αστέρια είχαν να περάσουν από εκεί καμιά πενηνταριά χρόνια. Μου πρότεινε λοιπόν ο τύπος να λουστώ βουτώντας το κεφάλι μου στη γεμάτη μπανιέρα. Ό,τι κάνανε οι Άγγλοι δηλαδή τα παλιά χρόνια. Εκεί μου ήρθε στο νου το απόσπασμα από τη Λωξάντρα που φέρνει κάποιος μια μπανιέρα από την Αγγλία και φρίττουν οι πάντες γιατί πλένεται ολόκληρος με το ίδιο νερό.

Κι εγώ έμεινα σε ξενοδοχείο στο Τόρκι (ο τόνος στην ντόπια προφορά), προ επταετίας και είχε κανονικό ντους! Άρα κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι (μέσα στο οποίο πριν λούζονταν) στην ενδιάμεση οκταετία.:p
 
Μπορεί να είναι παλιό, αλλά εγώ σήμερα το άκουσα (από ελληνομαθή Βουλγάρα!):

- Έτσι που το πας, θα μου πεις ότι και για τον Τιτανικό φταίνε οι Εβραίοι.
- Και βέβαια φταίνε οι Εβραίοι. Εκείνο το Άις Μπεργκ τί σου λέει εσένα;
 
Top