Έχουμε κι ελληνικά λογοπαίγνια

Το σχολίασα κι εγώ στο Φέισμπουκ προχτές. Το slang.gr έχει σχετικό λήμμα εδώ και πεντέξι χρόνια.
 

SBE

¥
Κι εγώ απάντησα στο ΦΒ στο σχόλιο του sarant ότι τα βαφτίσια έτσι όπως γίνονται είναι καραγκιοζιλίκια των γονιών, των παπάδων και των καλεσμένων και όταν έγινα νονά δεν ήταν εξαίρεση, και το διάβασε η κουμπάρα μου (ΕΛΕΟΣ πια με αυτό το ΦΒ, άλλα σχόλιά μου τα δείχνει σε όλους κι άλλα σε κανέναν και δεν ξέρω με τι κριτήρια) και παρεξηγήθηκε και τώρα προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα, χωρίς να φανεί ότι ανακαλώ, γιατί δεν ανακαλώ, ήταν καραγκοζιλίκι και δεν είχε καμία σχέση με θρησκεία και οι εντυπώσεις που έχω από την πρώτη και μέχρι στιγμής τελευταία φορά που έκανα τέτοιο πράγμα ήταν οι χειρότερες. Και δεν είμαι θρησκευόμενη.
Ηθικό δίδαγμα: δεν μπορώ πια ούτε στο κλειστό προφίλ μου στο ΦΒ να εκφραστώ ελεύθερα
 
Κι εγώ απάντησα στο ΦΒ στο σχόλιο του sarant ότι τα βαφτίσια έτσι όπως γίνονται είναι καραγκιοζιλίκια των γονιών, των παπάδων και των καλεσμένων και όταν έγινα νονά δεν ήταν εξαίρεση, και το διάβασε η κουμπάρα μου (ΕΛΕΟΣ πια με αυτό το ΦΒ, άλλα σχόλιά μου τα δείχνει σε όλους κι άλλα σε κανέναν και δεν ξέρω με τι κριτήρια) και παρεξηγήθηκε και τώρα προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα, χωρίς να φανεί ότι ανακαλώ, γιατί δεν ανακαλώ, ήταν καραγκοζιλίκι και δεν είχε καμία σχέση με θρησκεία και οι εντυπώσεις που έχω από την πρώτη και μέχρι στιγμής τελευταία φορά που έκανα τέτοιο πράγμα ήταν οι χειρότερες. Και δεν είμαι θρησκευόμενη.
Ηθικό δίδαγμα: δεν μπορώ πια ούτε στο κλειστό προφίλ μου στο ΦΒ να εκφραστώ ελεύθερα

To δικό σου προφίλ είναι κλειστό, αλλά σχολίασες στο δικό μου που είναι πιο ανοιχτό κι από περίπτερο στο Σύνταγμα...
 

SBE

¥
To δικό σου προφίλ είναι κλειστό, αλλά σχολίασες στο δικό μου που είναι πιο ανοιχτό κι από περίπτερο στο Σύνταγμα...

H κουμπάρα μου το δικό μου προφίλ βλέπει μάλλον, αφου άλλωστε χάρη σε αυτήν έχω ΦΒ. Δηλαδή είναι ο πρώτος άνθρωπος που είχα για friend ΦΒ.
Δε βαριέσαι, της εξήγησα ότι οι αντιρρήσεις μου έχουν να κάνουν με την τελετή και το πώς τη διοργάνωσαν κι όχι με τη σχέση που έχω με αυτούς ή με το βαφτιστήρι μου. Αν μετά από δέκα χρόνια δεν είναι εμφανές αυτό, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πάντως κι εγώ έχω πλησιάσει μερικές φορές στο να αναφέρομαι στη συγκεκριμένη εμπειρία με παρόμοιο τρόπο όπως οι πιο πάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να μη χάσουμε αυτό το ωραίο αγγλοελληνικό πολιτικό λογοπαίγνιο: Από «σκάνδαλο Novartis» σε «σκάνδαλο No μάρτυς».
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τούτο το αναγκεμένο νήμα, ένα ωραίο (και διδακτικό) λογοπαίγνιο που πήρε το μάτι μου κάπου στα ΜΚΔ:

Ο Ανδρέας, εκτός από πρωτόκλητος, είναι και πρωτόκλιτος.

Κάτι τέτοια λένε και δεν έχουμε ακόμα καταφέρει να βρούμε άκρη με το ετερόκλητος / ετερόκλιτος. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως η πρώτη φορά που δεν μου προκάλεσε έντονη αρνητική αντίδραση το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας (εντάξει, υπερβάλλω).

πειρηνικοσ.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το αστείο και επίκαιρο λογοπαίγνιο επιτρέπει κι ένα γλωσσικό σχόλιο: Το προάστιο το γράφουμε με κεφαλαία αρχικά (Άγιος Στέφανος), αλλά ο άγιος είναι «άγιος Στέφανος» (έτσι τουλάχιστον το θέλουμε εγώ και η Ιορδανίδου :-) ).

Αγιος Στέφανος.jpg
 
Μετά τα πολυάριθμα ψητοπωλεία με λογοπαικτικά ονόματα όπως Περίγυρος, Γυροβολιές, Γύρο-γύρω όλοι κ.τ.ό., για πρώτη φορά στην Ελλάδα, στο Βραχάτι Κορινθίας, το ψη(σ)τοπωλείο #Psistagram.

psistagram.jpg
 
Top