Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

daeman

Administrator
Staff member
Gross! Και καθόλου... εδώδιμο (δηλ. δεν τρώγεται με τίποτα).


Αλλά δεν αποκλείεται να έχει σχέση με το «εδώδιμα και αποικιακά» να δεις.

Κι εμένα εκεί πήγε ο νους μου (λες να είναι διαστροφή;-), στα εδώδιμα-αποικιακά δηλ. grocery, οπότε να η ερμηνεία!

Μα, τελικά, δεν είναι πιο δύσκολο να μαγειρεύει κάποιος συνειρμικά ορισμούς άγνωστων στον ίδιο όρων παρά να το ψάξει σε τόσα πια μέσα που διαθέτουμε σήμερα και να βρει τη σωστή απάντηση σε ελάχιστα δευτερόλεπτα;

Εκτός αν δεν είχε σενάριο οπότε έτσι το άκουσε, ή το σενάριο ήταν κακοφτιαγμένο κι έγραφε όντως grocery... Αλλά και πάλι, δεν ξενίζει το γεγονός ότι φοιτήτρια οικονομικών επιστημών έχει μάθημα για τα εδώδιμα εθνικά προϊόντα;

Στην πάλαι ποτέ Βιομηχανική, δηλαδή, θα είχε μάθημα για τη φασολάδα;
Εθνικό προϊόν, εδώδιμο, άσε που θυμάμαι τα φασόλια στο τσουβάλι με τη σέσουλα σε κατάστημα με την επιγραφή "Εδώδιμα-Αποικιακά" (πολλά λέω, αποκαλύπτω την ηλικία μου...)
 
Υπάρχει μια άλλη εκδοχή: να μπέρδεψε το εδώδιμος με το εγχώριος (που είναι από εδώ), όπως είχε κάνει ο Καρατζαφέρης και μια γνωστή δημοσιογράφος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό εννοούσα (εγώ τουλάχιστον) — επειδή, παλιά τουλάχιστον, ακούγαμε εδώδιμα παρέα με τα αποικιακά και θεωρούσαμε ότι είναι τα εγχώρια ως αντίθετα των αποικιακών. Οπότε, από την ανάμνηση του εγχώριου προϊόντος φτάσαμε εδώ στα εδώδιμα. Κυριολεκτικά, your Freudian slip is showing.
 

daeman

Administrator
Staff member
συγγνώμη που θα παρεμβάλω μια ερώτηση, αλλά καθότι άσχετος με τα οικονομικά, ΑΕΠ και Εγχώριο Προϊόν είναι ταυτόσημοι όροι;
 

daeman

Administrator
Staff member
OK, ευχαριστώ!
Πάντως, το δικό μας ήταν πάντα Grossly Ακαθάριστο το Εθνικό και το Εγχώριο Προϊόν...;)
 
Από τους υπότιτλους της ταινίας "The International" που προβάλλεται στους κινηματογράφους:

"...για να μην πέθανε άδικα."

"..στον πηγεμό για το αεροδρόμιο."
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό το "για να μην πέθανε άδικα" μού μυρίζει Ανθόνιο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τους υπότιτλους της ταινίας "The International" που προβάλλεται στους κινηματογράφους:

"..στον πηγεμό για το αεροδρόμιο."
Το πρόβλημα εδώ είναι ότι εννοούσε "στο δρόμο" ή "στη διαδρομή" προς το αεροδρόμιο; Γιατί λέξη πηγεμός υπάρχει, με τη δική της σημασία.
 
Το πρόβλημα εδώ είναι ότι εννοούσε "στο δρόμο" ή "στη διαδρομή" προς το αεροδρόμιο; Γιατί λέξη πηγεμός υπάρχει, με τη δική της σημασία.

Είναι θέμα στιλ, Zaz. Θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί κάτι "κομψότερο", όπως αυτά που πρότεινες. Και μιλάμε, βέβαια, πάντα για το δικό μου γλωσσικό αίσθημα. :-)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό το "για να μην πέθανε άδικα" μού μυρίζει Ανθόνιο.
Και ότι ετοιμαζόμουν να γράψω «σαν βγεις στον πηγεμό για τον Ανθόνιο, φρόντισε να έχεις πάρει μεταφραστή που να μη βαριέται να ανοίξει λεξικό» :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...φρόντισε να έχεις πάρει μεταφραστή που να μη βαριέται να ανοίξει λεξικό.
Επίσης φρόντισε να παίρνεις μεταφραστή που να ξέρει καλά την ξένη γλώσσα, ώστε να καταλαβαίνει,
1) πότε το honesty πρέπει να μεταφραστεί "ειλικρίνεια", και πότε "τιμιότητα". Άλλο ειλικρινής και άλλο τίμιος.
2) ότι η λέξη function στα μαθηματικά συνήθως μεταφράζεται "συνάρτηση" και όχι "λειτουργία".
3) όταν συναντάς μαθηματικές έννοιες που δεν ξέρεις πώς μεταφράζονται, ψάχνεις να βρεις τη σωστή μετάφραση, δεν εφευρίσκεις δική σου απόδοση.

Μιλάω για την ταινία A Beautiful Mind που προβλήθηκε χτες και κυριολεκτικά κατακρεουργήθηκε στους υποτίτλους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλά, αυτό που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα: ανοίγω το δίγλωσσο λεξικό μου (σιγά μην τρέχω στα μονόγλωσσα για να βρω περισσότερες έννοιες) και γράφω την πρώτη έννοια που βρίσκω.
 
. Μιλάω για την ταινία A Beautiful Mind που προβλήθηκε χτες και κυριολεκτικά κατακρεουργήθηκε στους υποτίτλους.
Άσχετο (μου το θύμησες):
Πρόωρα χαμένος ποδοσφαιριστής και προπονητής (οπότε ας μην πούμε τώρα), σε ζωντανή συνέντευξη απαντά στο ερώτημα "Πώς νιώθει ο ποδοσφαιριστής απέναντι στον αντίπαλο όταν μπαίνει στο γήπεδο;"
-Κακά τα ψέματα, ο ποδοσφαριστής μπαίνει για να κατακρεουργήσει τον αντίπαλο.
-Ω! (με τρόμο), "να κατακρεουργήσει"!
-Με την καλή έννοια.
 
Πάνω-πάνω στον skai.gr:
Το μεγαλύτερο οικολογικό – συμμετοχικό γεγονός του πλανήτη είναι γεγονός. Σε λιγότερο από 24 ώρες (στις 20:30 ώρα Ελλάδος του Σαββάτου) περίπου ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη θα κάνουν την ίδια ακριβώς κίνηση: θα σβήσουν για μία ώρα τα φώτα.

(http://www.skai.gr/master_story.php?id=115752)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το πήρε το μάτι μου, σε ένα γρήγορο πέρασμα από την κουζίνα (ναι, κάνω και γρήγορα περάσματα, δεν κατασκηνώνω εκεί). Πρέπει να ήταν από την ταινία του Αλέν Ρενέ Θέλω να γυρίσω σπίτι (I Want to Go Home).

My master's thesis! λέει μια κυρία.

Η διατριβή του δασκάλου μου! έγραψε από κάτω. Έγραψε!

(Είναι αυτό που υποβάλλουν μετά τον... βαθμό του εργένη.)
 
Πάνω-πάνω στον skai.gr:
Το μεγαλύτερο οικολογικό – συμμετοχικό γεγονός του πλανήτη είναι γεγονός. Σε λιγότερο από 24 ώρες (στις 20:30 ώρα Ελλάδος του Σαββάτου) περίπου ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη θα κάνουν την ίδια ακριβώς κίνηση: θα σβήσουν για μία ώρα τα φώτα.

(http://www.skai.gr/master_story.php?id=115752)

Τέτοια γράφονται και από πιο μορφωμένους:

"The mechanism most favoured for the mechanism was the so-called 'gun method'."

(Από έγγραφο που δίνει περιληπτικά την κατάσταση της έρευνας πάνω στην ατομική βόμβα τον Απρίλη του 1943 στο Λος Άλαμος).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το είχαμε αναφέρει κάπου στις προηγούμενες γκάφες, αλλά να το πάλι, ολοζώντανο, από το Zougla.gr.

Βέβαια, ένα παιδί του Δημοτικού μπορεί να ακούει το "πρόσω ολοταχώς" και να νομίζει ότι λένε "προς ολοταχώς". Αλλά εδώ δεν πρόκειται για παιδιά του Δημοτικού, σωστά; Υποτίθεται ότι έχουν διαβάσει και μερικές σελίδες γραπτό λόγο πριν πάρουν το πολυπόθητο χαρτί της ιδιωτικής σχολής δημοσιογραφίας.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Βάλε κι ένα «πως» στη θέση τού ορθού «πώς», και χωλή στίξη κι ένα ενωτικό που απουσιάζει... :(
 
Top