Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

SBE

¥
Φαντάζομαι το έχουμε πει και το έχουμε ξαναπεί και όλοι το ξέρουν. Αφού όμως όλοι το ξέρουν γιατί εξακολουθούν να λένε (στις ταινίες και όχι μόνο) τα αγγλικά chips (με ή χωρίς ψάρι), πατατάκια;.

Γιατί έτσι λένε τις τηγανητές πατάτες 50 εκ. άνθρωποι, ενώ έτσι λένε τα πατατάκια 500 εκ. άνθρωποι. Οπότε σου λέει θα διορθώσουμε τη μειοψηφία με το ζόρι, να μάθουν να μιλάνε όπως θέλουμε εμείς. :D
 

SBE

¥
Δυστυχώς έτσι είναι. Βρομάει ο τόπος! Είναι οι ίδιοι που πιστεύουν ότι ο θεός είναι το Google. :D

Μεταξύ αυτών κι αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν να χρησιμοποιούν ιντερνέτ και γκουγκλ κλπ
http://www.internetevolution.com/author.asp?section_id=562&doc_id=162543

Φίλος σε πανεπιστήμιο είχε φοιτητή που του έγραψε ότι δεν βρήκε τεχνικές πληροφορίες για το Μπλουτούθ. Είχε κοιτάξει μόνο μέσω Γκουγκλ στις σελίδες της Νόκια. Το καλύτερο; Ο φοιτητής συμπέρανε ότι για να μην το βρίσκει το Γκούγκλ :rolleyes: η τεχνολογία αυτή είναι επτασφράγιστο μυστικό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι δυνατόν να μην ανοίγουμε οι μεταφραστές ένα λεξικό για μια λέξη που μας είναι άγνωστη (άσε καλύτερα μην πιάσω κι εκείνες που νομίζουμε ότι τις ξέρουμε...);
Χα! Γνωστή μου, απόφοιτος γαλλικής φιλολογίας, πριν από μερικά χρόνια:
-Θέλω να ασχοληθώ με τη μετάφραση και κυρίως με τη νομική.
-Καλά [λέω εγώ], μπορείς να κάνεις αυτό κι αυτό. Τι λεξικά έχεις; [the million dollar question]
-Έχω τον Κάουφμαν [το γαλλοελληνικό αντίστοιχο του Σταυρόπουλου, για όσους δεν ξέρουν], ε δε χρειάζομαι και κανένα άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά γαλλικά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δυστυχώς έτσι είναι. Βρομάει ο τόπος! Είναι οι ίδιοι που πιστεύουν ότι ο θεός είναι το Google. :D
Μεταξύ αυτών κι αυτοί που νομίζουν ότι ξερουν να χρησιμοποιούν ιντερνέτ και γκουγκλ κλπ
http://www.internetevolution.com/author.asp?section_id=562&doc_id=162543
Μα, αφού το γκουγκλ είναι θρησκεία (α) είναι το όπιο των λαών και (β) ισχύει το «πίστευε και μη ερεύνα». :D


Χα! Γνωστή μου, απόφοιτος γαλλικής φιλολογίας, πριν από μερικά χρόνια:
-Θέλω να ασχοληθώ με τη μετάφραση και κυρίως με τη νομική.
-Καλά [λέω εγώ], μπορείς να κάνεις αυτό κι αυτό. Τι λεξικά έχεις; [the million dollar question]
-Έχω τον Κάουφμαν [το γαλλοελληνικό αντίστοιχο του Σταυρόπουλου, για όσους δεν ξέρουν], ε δε χρειάζομαι και κανένα άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά γαλλικά.
Κάτι ανάλογο (που δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις) είχε αναφέρει κάποτε κι η Αλεξάνδρα για υποτιτλιστή-wannabe.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάτι ανάλογο (που δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις) είχε αναφέρει κάποτε κι η Αλεξάνδρα για υποτιτλιστή-wannabe.
Ο δικός της ήταν ακόμα χειρότερος, δεν είχε καθόλου λεξικά :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάτι ανάλογο (που δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις) είχε αναφέρει κάποτε κι η Αλεξάνδρα για υποτιτλιστή-wannabe.
Εκείνος ήταν πιο προχωρημένος, δεν είχε κανένα λεξικό, αφού ήξερε πολύ καλά αγγλικά.

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΙ!!!
 
Βασικά, αυτό δεν το θεωρώ γκάφα, αλλά για να μην ανοίγω άλλο νήμα...

Από τσελεμεντέ αγιορείτικης μαγειρικής: αυγά σκράμπολ.

Δεν είναι τόσο ωραίο σήμερα που εμείς πασχίζουμε να φέρουμε τη γλώσσα μας στα μέτρα του IPA και του ψευδο-RP (μπλιάχ), να πετυχαίνεις τόσο ωραίες ελληνοποιήσεις, γέννημα θρέμμα της ελληνικής ψυχής;

;)
 
Μα το Άγιον Όρος είναι γνωστό κοσμοπολίτικο θέρετρο, οπότε είναι φυσικό στα κοντινένταλ πρωινά που παρέχουν οι μονές να περιλαμβάνονται και τα αυγά σκράμπολ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι πως το σκέτο σκραμπλ είναι σωστό (εκτός αν είναι επιτραπέζιο), αλλά πόσοι τολμούν να γράψουν σκραμπλντ (ή, ακόμα χειρότερα, σκράμπλεντ);

Από την άλλη, η ομάδα μου θα πάρει πάλι το ντάμπολ φέτος;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, φυσικά κι εφέτος η ομάδα σου θα γίνει νταμπολούχος.
 

curry

New member
Πριν από λίγο άκουσα στην τι-βι ότι ο Ομπάμα, μιλώντας στην τουρκική εθνοσυνέλευση, τους έκανε ήπια κριτική, εξ απαλών ονύχων... και μετά το ξαναείπε και γι'αυτό το γράφω στις γκάφες. Αλλιώς, θα του το είχα συγχωρήσει που κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πριν από λίγο άκουσα στην τι-βι ότι ο Ομπάμα, μιλώντας στην τουρκική εθνοσυνέλευση, τους έκανε ήπια κριτική, εξ απαλών ονύχων...
Δεν είναι αυτό που νομίζεις. Πρόκειται για το «έξ' απ' αλλονών ήχων» (το έξ' είναι ο αριθμός 6), μια απλώς ομόηχη φράση που δηλώνει τον εξάψαλμο (εξ ου και το 6) που ψάλλεται σε διαφορετικό ήχο από τον προβλεπόμενο (συνήθως σε πλάγιο β'), και χρησιμοποιείται για ήπια κριτική, απ' όξω απ' όξω. Αν ο ήχος ορθωθεί και δεν μείνει πλάγιος β', τότε πια τους τα λέει έξω απ' τα δόντια.
 
Από το μέτωπο του πολύπαθου short list:
(σημερινή είδηση στο in.gr)
Οι μικρές λίστες υποψηφίων για τα λογοτεχνικά βραβεία του περιοδικού Διαβάζω.
Δηλαδή είναι κοντές λόγω της μικρής τους ηλικίας; Είναι ακόμα στην ανάπτυξη; Πόσο μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα ψηλώσουν;
 
Όχι ότι μ' αρέσει το μικρές, αλλά γιατί είναι καλύτερο από το βραχείες λίστες το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι ότι μ' αρέσει το μικρές, αλλά γιατί είναι καλύτερο από το βραχείες λίστες το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά;
Εννοείς «γιατί είναι χειρότερο»;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ομολογουμένως, αυτό το "Δόθηκαν στη δημοσιότητα οι μικρές λίστες..." φαίνεται τερατώδες. Ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι η πλειονότητα των Ελλήνων αγνοεί τον όρο short list, και ξύνουν το κεφάλι τους με απορία, για ποιο λόγο η λίστα να ονομάζεται μικρή.

Το μόνο λογικό πιστεύω ότι θα ήταν "η τελική λίστα", αφού αυτό δεν είναι; Ξεκίνησαν με μια μεγάλη λίστα με πολλούς υποψηφίους και αποκλείοντας αρκετούς κατέληξαν σε μια μικρή, τελική λίστα. Άρα τι μικρή και κολοκύθια; Τελική λίστα είναι.

A short list is a list of candidates for a job, prize, award, political position, etc., that has been reduced from a longer list of candidates (sometimes via intermediate lists known as "long lists").
 
Top