Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, η απορία μου είναι το Pampelona Beach στη Μύκονο. Τι είναι αυτό;
 

SBE

¥
LE CLUB 55
Plage de Pampelonne
Boulevard Patch
83350 RAMATUELLE - FRANCE

Από το λινκ της Μπέρνης
 
Γράφει εδώ για τα παγωτά:

Στα παγωμένα γλυκίσματα τώρα, υπάρχει ελευθερία προσθήκης φυτικών λιπαρών όπως ηλιέλαιο, καρυδέλαιο, φοινικέλαιο, αραπέλαιο και όποια άλλη μαργαρίνη φαντάζεστε (και τους συμφέρει). Το ηλιέλαιο αποφεύγεται γιατί δημιουργεί πρόβλημα στην ομοιογένεια του τελικού προϊόντος, άρα μην ανησυχείτε για μολυσμένο με ορυκτέλαια ηλιέλαιο.

Μα τι στο καλό είναι το *αραπέλαιο;

Να σας πω τι είναι. Είναι ραπέλαιο. Που κι αυτό δεν είναι παρά θεόστραβη μεταγραφή που έτσι βρίσκεται σε μερικές πηγές. Το rapeseed είναι ελαιοκράμβη και το rapeseed oil είναι κραμβέλαιο — ούτε *ραπέλαιο ούτε *αραπέλαιο!

Κι εμένα, εκεί πήγε το μυαλό μου: στο αραχιδέλαιο και στο αραβοσιτέλαιο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Διάβασα στο χτεσινό άρθρο της Ζέζας Ζήκου στην Καθημερινή ότι «Έχουμε τριτοκομματική κυβέρνηση» και φαντάστηκα ότι επηρεάστηκε από το τριτοκοσμική. :)

Τρικομματική κυβέρνηση έχουμε (ας πούμε), αλλά γιατί είναι τόσο πολλοί εκείνοι που νομίζουν ότι έχουμε τριτοκομματική; :eek:
 
Δεν αντέχω άλλο το κύμα ευτυχίας που έχει ενσκήψει όποτε μεταφράζεται το happy. Δεν δίνω παραπομπές, γιατί πιο passim δεν γίνεται. Είναι ευτυχισμένος με το σπίτι του ο ένας, δεν είναι ευτυχισμένος με τη μοτοσικλέτα του ο άλλος. Ευτυχισμένοι όλοι οι αθλητές στην ομάδα στην οποία πηγαίνουν ή στην ομάδα στην οποία παραμένουν. Κάποιοι είναι ευτυχισμένοι με την κατάσταση που επικρατεί, ενώ άλλοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Τα νεύρα μου!
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν αντέχω άλλο το κύμα ευτυχίας που έχει ενσκήψει όποτε μεταφράζεται το happy. Δεν δίνω παραπομπές, γιατί πιο passim δεν γίνεται. Είναι ευτυχισμένος με το σπίτι του ο ένας, δεν είναι ευτυχισμένος με τη μοτοσικλέτα του ο άλλος. Ευτυχισμένοι όλοι οι αθλητές στην ομάδα στην οποία πηγαίνουν ή στην ομάδα στην οποία παραμένουν. Κάποιοι είναι ευτυχισμένοι με την κατάσταση που επικρατεί, ενώ άλλοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Τα νεύρα μου!

Ωδή στη χαρά, ου δει ευτυχίαν.
Θέλουν οι ευτυχισμένες να κρυφτούν
μα η ευτυχία δεν τις αφήνει, που βρήκαν ευτυχία στα σκέλια τους. Εμ, ο βήχας, ο παράς, ο έρωτας κι η αστοχία δεν κρύβονται. Μη μη-μη μη-μη μη-μη μη-μη μημημημημη Μη! Μήγαρις έχουν άλλο στη γλώσσα τους, πάρεξ ευτυχία; Ευτύχει και μη πολιτεύου, αλλά πρόσκρουε τοις έλαττον δυναμένοις. Happiness is a warm gun. Στο ψαχνό, Θέμη!
Καλά, καλά, αδελφή Μίλντρεντ, θα το πάρω το χαπάκι μου. :p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν αντέχω άλλο το κύμα ευτυχίας που έχει ενσκήψει όποτε μεταφράζεται το happy. Δεν δίνω παραπομπές, γιατί πιο passim δεν γίνεται. Είναι ευτυχισμένος με το σπίτι του ο ένας, δεν είναι ευτυχισμένος με τη μοτοσικλέτα του ο άλλος. Ευτυχισμένοι όλοι οι αθλητές στην ομάδα στην οποία πηγαίνουν ή στην ομάδα στην οποία παραμένουν. Κάποιοι είναι ευτυχισμένοι με την κατάσταση που επικρατεί, ενώ άλλοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Τα νεύρα μου!

Εγώ ξέρω ένα μέρος που δουλεύουν κάτι τύποι που είναι όλοι χάπυ με τη μετάφραση, χάπυ με τις εξελίξεις, και μία που θέλει χάπι-α κάθε φορά που το ακούει :eek:
 
Κάτι μου λέει πως αυτό το ζεύγος χάπυ-χάπι ταιριάζει στη λίστα με τα ομόηχα...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνα με τον δήμαρχο [Χερσονήσου], απαιτείται να αλλάξει το νομικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών, τους κανόνες και τις αρμοδιότητες. Την ίδια ώρα, οι επιχειρηματίες της περιοχής κάνουν λόγο για πολύ αυστηρό νόμο, αυτόν που διέπει τη λειτουργία των τουριστικών επιχειρήσεων. Τονίζουν ότι με ακόμη και με πολύ μικρές υγειονομικές παραβάσεις, όπως είναι η μουσική, κινδυνεύουν με οριστικό κλείσιμο.

Ο άγνωστος «πόλεμος» της... σφραγίδας, από το Έθνος
 
Νέο θύμα της σιλικόνης, και όχι από τα αμελητέα, ο Στέφανος Κασιμάτης στη σημερινή Καθημερινή.

ως διοικητής της στρατιωτικής ακαδημίας του Γουέστ Πόιντ το 1855 απέβαλε διά παντός από τη σχολή έναν μπουμπούνα ονόματι Τζέιμς Μακνίλ Χουίστλερ, επειδή σε διαγώνισμα στη Χημεία έγραψε ο αθεόφοβος ότι η σιλικόνη είναι αέριο, και έτσι, χωρίς να το ξέρει, ο Λι άνοιξε τον δρόμο για να αποκτήσουν οι Ηνωμένες Πολιτείες τον πρώτο σημαντικό ζωγράφο τους

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_22/07/2012_489931

Η κοτσάνα είναι μεγαλύτερη διότι το 1855, φυσικά, δεν υπήρχε καν η λέξη σιλικόνη/silicone.
 

nickel

Administrator
Staff member
Απόδειξη για το ότι τα επαναλαμβανόμενα κείμενα στο διαδίκτυο δεν είναι πάντα κοπιπάστα. Το κείμενο με την επιστολή της δασκάλας δημοτικού της Ραφήνας που προκάλεσε τη φωνηεντιάδα είχε ανάμεσα στις διάφορες οιμωγές και την φράση «θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλείψεις». Εκεί που πρωτοδιάβασα εγώ το κείμενο έγραφε «θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλήψεις». Αυτή τη στιγμή το ψάξιμο στο Γκουγκλ λέει:

θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλείψεις : 23 (ή 118) σελίδες
θα παρατηρήσετε αλλαγές και *παραλήψεις : 80 (ή 11.400) σελίδες

Ήταν σωστό από την αρχή ή κάποιοι το διόρθωσαν στη συνέχεια (όπερ και πιθανότερο);
 
Top