Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Sarant, αληθεύει πως κάθε φορά που γράφεις εσύ το ομοιωματικό μόριο «ως», κάπου πεθαίνει ένα μικρό ηλεγατάκι; :p

Όχι κι έτσι, αλλιώς δεν θα είχε μείνει ηλεγατάκι για ηλεγατάκι :)
 
Εμείς τρώμε και πίνουμε για τα τετράχρονά μας, αλλά οι πολιτικοί ούτε στιγμή δεν σταματούν να παράγουν. Μαργαριτάρια, βέβαια, εκτός κι αν το χρεώσουμε όχι στον Ραγκούση παρά στο in.gr:

Ο κ. Ραγκούσης κατηγορεί τον κ. Βορίδη και τη ΝΔ ότι υποθάλπουν το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και ότι εκθέτουν για μια ακόμη φορά το πολιτικό σύστημα στη συνείδηση της ελληνικής κοινωνίας.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231189485
 
Με πρόλαβες!
Ίσως μάλλον στο in.gr, αφού από κάτω παρατίθεται σε εισαγωγικά η δήλωση του Ραγκούση, που δεν περιέχει τέτοια διατύπωση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τον Κώστα Γιαννακίδη στο protagon.gr:

Και όμως, ο ελληνικός Τύπος υποδέχθηκε με ενθουσιασμό και συγκίνηση το forgreece.eu. Μα, σας παρακαλώ, δείτε το. Είναι ένα site αργό, με άθλια γραφικά και ακόμα πιο άθλια γλώσσα αφού για την περιγραφή της πρωτοβουλίας στα ελληνικά και στα αγγλικά χρησιμοποιήθηκε σύστημα αυτόματης μετάφρασης.
 
Στο Μακεδονία TV υπάρχει η σειρά MayDay που αναλύει αεροπορικά δυστυχήματα.
Την διαφημίζουν λέγοντας :"....με αναλύσεις ειδικών και αυτόπτες μαρτυρίες".

(Ακούγοντάς την μάλιστα σου δίνει την εντύπωση ότι δεν λέει αυτόπτες αλλά αυτόπτης).
 

bernardina

Moderator
Χαχαχα, ακριβώς αυτή τη συζήτηση είχα με τον καλό μου, Stella, όταν το άκουσα! Ζαλισμένη όπως ήμουν από τη δουλειά, νόμισα ότι δεν άκουσα καλά και ζήτησα επιβεβαίωση. Και μετά σπάγαμε το κεφάλι μας να βρούμε αν υπάρχει επίθετο για τη μαρτυρία όπως για τον μάρτυρα. Πάντως, εκτός κι αν πέφτω πολύ έξω, αυτόπτις μαρτυρία δεν μαρτυρείται στα χρονικά!

Η πρώην υπουργός παιδείαςκαιδιαβίου, η προκάτοχος του πολυχρονεμένου πατισάχ της ελληνικής γλώσσας, το πέταξε χτες το μαργαριταράκι της, για τη λέξη που θα κλίνεται σε όλες τις πτώσεις και όλους τους χρόνους. Ουσιαστικό ήταν -δεν συγκράτησα ποιο, ίσως το βρει κανένα από τα λαγωνικά που συχνάζουν και εδώ μέσα ;)- αλλά δικαιολογείται: ήταν ταραγμένη γιατί την είχε απειλήσει ο κύριος Καμ(μ)ένος λίγο νωρίτερα (με σκαιό τρόπο, είναι αλήθεια).
 
Το ίδιο έπαθα κι εγώ όταν το άκουσα την πρώτη φορά. Νόμισα ότι δεν άκουσα καλά. Και χθες, παρακολουθούσα επίτηδες το κανάλι γιατί κάθε φορά που άλλαζε πρόγραμμα έβαζε τη διαφήμιση. Το ξανάκουσα τουλάχιστον 5 φορές. Θέλω να πιστεύω ότι το κείμενο έλεγε "με αυτόπτες μάρτυρες" και αυτός που το διάβασε έκανε το λάθος. Και ΚΑΝΕΙΣ από το κανάλι δεν το έχει προσέξει ακόμη για να το διορθώσει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλω να πιστεύω ότι το κείμενο έλεγε "με αυτόπτες μάρτυρες" και αυτός που το διάβασε έκανε το λάθος.
Εγώ το βλέπω μάλλον απίθανο αυτό. Όταν γίνονται ηχογραφήσεις, η ανάγνωση επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι να πετύχουν τον σωστό τονισμό και τα υπόλοιπα. Και ο σκηνοθέτης κρατάει στα χέρια του το ίδιο κείμενο και διορθώνει αυτόν που διαβάζει, αν το διαβάσει λάθος. Εγώ βάζω στοίχημα ότι διάβασε ακριβώς αυτό που ήταν γραμμένο στο χαρτί του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μετά σπάγαμε το κεφάλι μας να βρούμε αν υπάρχει επίθετο για τη μαρτυρία όπως για τον μάρτυρα. Πάντως, εκτός κι αν πέφτω πολύ έξω, αυτόπτις μαρτυρία δεν μαρτυρείται στα χρονικά!

Η αυτοψία (το να βλέπει κανείς κάτι με τα ίδια του τα μάτια) δεν βοηθάει καθόλου εδώ. Χρησιμοποιείται (ελάχιστα) η αυτοπτική μαρτυρία (και η αυτήκοος / αυτήκοη μαρτυρία).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από εκπομπή με μοντέλα στο Σκάι:
Βλέπουμε την κομμώτρια και από κάτω υπάρχει ο τίτλος: ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ. Βλέπουμε τον υπεύθυνο του μακιγιάζ (άντρα) και από κάτω διαβάζουμε... ΜΑΚΙΓΙΕΖ. Ήταν βέβαια γκέι ο άνθρωπος, αλλά ο υποτιτλιστής τον ξεφώνισε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:lol: στον κύβο!

Νομίζω ότι αυτή είναι μια από τις σπάνιες φορές όπου δεν φόρεσε μουστάκια η γυναίκα αλλά φουρό ο άντρας.
 
Πάλι από το Μακεδονία ΤιΒι.
Τα Κορίτσια για Σπίτι (πρωινή εκπομπή) προσφέρουν δωρεάν εισιτήρια για την όπερα Μανόν του Μασενέτ (Massenet).
Τι τα θέλουν τα δύσκολα και δεν ασχολούνται μόνο με μανικιούρ και μακιγιάζ;
 

pidyo

New member
Τα φουρό στον άντρα δεν είναι σπάνια σ' αυτά τα επαγγέλματα. Κι εντάξει, μακιγιέρ υπάρχουν πολλοί, αλλά παλιότερα στο θέατρο νομίζω πως χρησιμοποιούσαν καμιά φορά καταχρηστικά το θηλυκό αμπιγιέζ ως unisex όρο. Σίγουρα πάντως δεν υπάρχει αρσενικό αντίστοιχο του σκριπτ γκερλ (στα αγγλικά, αντιθέτως, έχουν φτιάξει το πολιτικά ορθό script supervisor ή continuity supervisor), κάτι που είναι παραδοσιακή πηγή δουλέματος σε ολιγομελή κινηματογραφικά συνεργεία, όπου συχνά τον ρόλο αυτό παίζει κάποιος δεύτερος βοηθός σκηνοθέτη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάλι από το Μακεδονία ΤιΒι.
Τα Κορίτσια για Σπίτι (πρωινή εκπομπή) προσφέρουν δωρεάν εισιτήρια για την όπερα Μανόν του Μασενέτ (Massenet).
Τι τα θέλουν τα δύσκολα και δεν ασχολούνται μόνο με μανικιούρ και μακιγιάζ;

Ε, τι θέλεις; Με μανόν ασχολήθηκαν. :cool:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
... αλλά παλιότερα στο θέατρο νομίζω πως χρησιμοποιούσαν καμιά φορά καταχρηστικά το θηλυκό αμπιγιέζ ως unisex όρο.
Δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ ως γιούνισεξ το "αμπιγιέζ". Εδώ υπάρχει έργο "Ο Αμπιγιέρ", πασίγνωστο στο θέατρο και στον κινηματογράφο εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν θα σας αρέσει το άρθρο του Νίκου Γεωργιάδη (και το ότι άρεσε σε μένα δεν αποτελεί εγγύηση) αλλά το λάθος είναι όλα τα λεφτά:

Κάπως έτσι εξυφαίνεται η «Μεγάλη Συνωμοσία» στην οποία και οι δύο κοινοβουλευτικοί άνδρες αναφέρονται καθημερινά, εξαίροντας τις θεωρίες του Πατέρος Παΐσιου και αλληθωρίζοντας προς τον Ηγούμενο Εφραίμ, σύγχρονο εκπρόσωπο πασών των Ρωσιών και του Βλαδίμηρου Πούτιν προσωπικώς.
Η παράνοια είναι εδώ, Athens Voice (4/4/2012)
 

Zbeebz

Member
Δεν ξέρω αν θα σας αρέσει το άρθρο του Νίκου Γεωργιάδη (και το ότι άρεσε σε μένα δεν αποτελεί εγγύηση) αλλά το λάθος είναι όλα τα λεφτά:

Κάπως έτσι εξυφαίνεται η «Μεγάλη Συνωμοσία» στην οποία και οι δύο κοινοβουλευτικοί άνδρες αναφέρονται καθημερινά, εξαίροντας τις θεωρίες του Πατέρος Παΐσιου και αλληθωρίζοντας προς τον Ηγούμενο Εφραίμ, σύγχρονο εκπρόσωπο πασών των Ρωσιών και του Βλαδίμηρου Πούτιν προσωπικώς.
Η παράνοια είναι εδώ, Athens Voice (4/4/2012)

Ο πατέρας, του πατέρου δεν θα έπρεπε να κάνει;;; (Αδιάφορο σφύριγμα)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο πατέρας, του πατέρου δεν θα έπρεπε να κάνει;;; (Αδιάφορο σφύριγμα)
Κατά το: ο ενήλικας, του ενήλικου, να υποθέσω ε;
 

Zbeebz

Member
Κατά το: ο ενήλικας, του ενήλικου, να υποθέσω ε;

Ναι, ναι! Και στην καθαρεύουσα
ονομαστική: ω πάτερ
γενική, αιτιατική, δοτική, δυικός, τριικός: πάτερ (χωρίς το ω)
 
Top