Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

SBE

¥
Επιτέλους, μου λύθηκε η απορία αλλά μου γεννήθηκαν άλλες.
Η απορία: παλιότερα εν Λονδίνω υπήρχε ένα ελληνικό εστιατόριο που έφτιαχνε αριστουργήματα. Το μενού κυρίως τοπική κουζίνα, κυρίως από νησιά του Αιγαίου και από Βόρεια Ελλάδα. Ούτε μουσακάδες, ούτε μπακλαβάδες, ούτε χωριάτικες σαλάτες. Τα γλυκά του ήταν ένα θαύμα ζαχαροπλαστικής δημιουργίας με ελληνικές γεύσεις αλλά τελείως εξωτικά (ένα γαλακτομπούρεκο - τάρτα που είχα φάει το θυμάμαι ακόμα, όπως κι ένα τσιζκέικ με βάση απο σμυρνέικα κουλουράκια και γέμιση σαν της γαλατόπιτας). Κάποια εποχή έβγαλαν και βιβλίο μαγειρικής σε συνεργασία με έναν γνωστό food writer. Το βιβλίο είχε πολύ ωραίες φωτογραφίες και εδώ- εκεί μερικές συνταγές που δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που έφτιαχνε το εστιατόριο και που ήταν απλώς μεταφράσεις του Τσελεμεντέ λέξη προς λέξη, δεν υπήρχε ούτε λίγη προσωπική χροιά, πώς το φτιάχνει ο μάγειράς μας, τι παραλλαγή κάνουμε κλπ. Μεγάλη απογοήτευση. Ίσως ο μάγειρας να μην το είχε δει καθόλου, τελικά.

Α, ναι, αναρωτιέμαι επίσης τελικά τι είναι ο Τζέιμι Όλιβερ. Ότι δεν είναι μάγειρας το έχω καταλάβει εδώ και πολλά χρόνια και δε μου φαίνεται περίεργο που δεν γράφει γιατί και στον προφορικό λόγο υστερεί. Επιχειρηματίας της μαγειρικής; Τηλεπαρουσιαστής; Ηθοποιός; Γαζωτής του ψιλού γαζιού πάντως είναι.
 
Α, ναι, αναρωτιέμαι επίσης τελικά τι είναι ο Τζέιμι Όλιβερ. Ότι δεν είναι μάγειρας το έχω καταλάβει εδώ και πολλά χρόνια και δε μου φαίνεται περίεργο που δεν γράφει γιατί και στον προφορικό λόγο υστερεί. Επιχειρηματίας της μαγειρικής; Τηλεπαρουσιαστής; Ηθοποιός; Γαζωτής του ψιλού γαζιού πάντως είναι.

Μοιράζεται μαζί μας την καλή του αύρα και τον ενθουσιασμό του.
Δεν είναι του πεταματού, τη σήμερον ημέρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ούτε κι εγώ τον βρίσκω κακό, πάντως. Δεν είναι της κατηγορίας «παίρνουμε την τρούφα, που την έχει ξεθάψει γουρουνάκι γάλακτος μεγαλωμένο από 3 ξανθιές παρθένες, την πασπαλίζουμε με βιολογικό μύρτιλλο και την τοποθετούμε πάνω από αιμάσσουσα -γιατί μόνο έτσι τρώγεται- μπριζόλα στο κέντρο ενός αχανούς πιάτου αν θέλουμε να λεγόμαστε μάγειρες».

Άσε που σε γεμίζει σασπένς: θα κόψει τα κοτσάνια και τις ρίζες από το μαϊντανό; Θα το πλύνει το λαχανικό; Δεν θα το πλύνει;* :D

______________
*Όπου «πλένει» σημαίνει «το βρέχει στη βρύση και λέει ότι το έπλυνε».
 

SBE

¥
Ίσως γιατί στην Ελλάδα είναι γνωστός από τις εκπομπές του κι όχι από τις διαφημίσεις, τα εστιατόρια, την αρθρογραφία (από άλλους προφανώς), τις απόψεις επί παντός επιστητού, τις χειραψίες με πολιτικούς αλα Μπόνο των U2 κλπ κλπ κλπ.
 
Ίσως γιατί στην Ελλάδα έιναι γνωστός απο τις εκπομπες του κι όχι από τις διαφημίσεις, τα εστιατόρια, την αρθρογραφία (απο άλλους προφανως), τις απόψεις επι παντός επιστητού, τις χειραψείες με πολιτικούς αλα Μπόνο των U2 κλπ κλπ κλπ.

Τι περιμένεις από τύπο που έχει ονομάσει τα παιδιά του Petal Blossom Rainbow, Poppy Honey, Daisy Boo και Buddy Bear;
 
«των σειρών (ενν. καθισμάτων) 4 ως 17» το είπε «rows four to ten-seven»!... Απορώ τι να κατάλαβαν οι ξενόφωνοι επιβάτες...
Οι παλιοσειρές ίσως θυμήθηκαν το four-seven-eleven...
 
Στο Σκάι, εκπομπή μαγειρικής τώρα:
Βλέπουμε μανιτάρια porcini, ακούμε τη λέξη mushrooms, και ο υπότιτλος γράφει "πολτός χοιρινού".

Ξαναχτύπησε! Σήμερα, τα κουκουνάρια έγιναν "καρύδια πεύκων"!!!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα άλλαξα κανάλι την ώρα που άρχιζε η εκπομπή. Δεν άντεχα να δω άλλα σαν τα χτεσινά. Αλλά μ' αυτό που είδες εσύ επιβεβαιώθηκε ότι αυτό το άτομο δεν πρέπει να μεταφράζει μαγειρική!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ή ίσως και να έχει δει μόνο πεύκο (κι όχι το κουκουνάρι που βάζουμε στο φαγητό), οπότε υπέθεσε πως αποκλείεται να βάζεις όλο αυτό το ξύλο στο φαΐ. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και θεώρησε φυσιολογικό το ότι τα πεύκα βγάζουν καρύδια;
Στη μαγειρική όλα είναι πιθανά: Εδώ τα γουρούνια φοράνε μενταγιόν που τρώγονται κι έχουν νεφρά ψαριού (και πανάκριβα, μάλιστα). :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, στη μαγειρική είναι όλα πιθανά γι' αυτούς που δεν ξέρουν μαγειρική. Γι' αυτούς που ξέρουν, υπάρχει ορολογία και κανόνες και όποιος δεν τους ξέρει ΝΑ ΜΗ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ! :drool::laugh::curse::blush::angry::rolleyes: Όπως δεν τολμάει να μεταφράσει Ιατρική!
 
Πήγα να πω "κανείς δεν πεθαίνει από κακή μετάφραση", αλλά αν κάνει κάνα βαρβάτο λάθος στη συνταγή, ποιος ξέρει... :woot:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από κακή τεχνική μετάφραση, πάντως, μια χαρά μπορεί να πεθάνει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η άποψή μου είναι ότι ο υποτιτλισμός εκπομπών μαγειρικής στις οποίες δίνονται συνταγές για να τις εφαρμόσει το κοινό είναι μια κατηγορία υποτιτλισμού ανάλογη με τις ιατρικές ή τεχνικές μεταφράσεις. Τα λάθη στη μετάφραση δεν είναι απλώς αστεία, αλλά έχουν και επιπτώσεις για τον τηλεθεατή, άσχετα αν δεν κινδυνεύει άμεσα η ζωή του. Γι' αυτό θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη σοβαρότητα από τους συναδέλφους που ελαφρά τη καρδία, με τη δικαιολογία του βιοπορισμού, δέχονται να κάνουν μια τέτοια μετάφραση, και τη φέρνουν σε πέρας χωρίς να κάνουν καμιά έρευνα. Εν ολίγοις, ό,τι κατεβάσει η κούτρα τους. Εντάξει, δέχομαι τη δικαιολογία του βιοπορισμού, αλλά κάνε και μια έρευνα, βρε αδερφέ! "Καρύδια πεύκου" και "πολτό χοιρινού" πρέπει να σε αναγκάσουν να φας, για να βάλεις μυαλό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από κακή τεχνική μετάφραση, πάντως, μια χαρά μπορεί να πεθάνει.

Είναι πάμπολλα τα παραδείγματα - π.χ. η μετάφραση ενός αρτοπαρασκευαστή, που σύμφωνα με τις οδηγίες του όταν έβγαζε ατμό δεν ήταν ανησυχητικό, αλλά στη γερμανική μετάφραση όταν έβγαζε καπνό δεν ήταν ανησυχητικό, έλα όμως που ήταν ελαττωματικός κι έβγαζε τοξικό καπνό, και παραλίγο να στείλει κόσμο στον άλλο κόσμο...

Ο συγκεκριμένος υποτιτλιστής πάντως πρέπει να υποχρεωθεί να φάει φαγητά μαγειρεμένα σύμφωνα με τη μετάφρασή του, όπως λέει και η Αλεξάνδρα. Να σου πω εγώ μετά.
 
Ο συγκεκριμένος υποτιτλιστής πάντως πρέπει να υποχρεωθεί να φάει φαγητά μαγειρεμένα σύμφωνα με τη μετάφρασή του, όπως λέει και η Αλεξάνδρα. Να σου πω εγώ μετά.

Είναι ένα θεματάκι, όμως, το πού θα βρει καρύδια πεύκου.
 
Top