Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Δυστυχώς, στην Καθημερινή διαβάζω για το «κυνήγι του Αγριόχοιρου της Καληδονίας», που σημαίνει ότι μεταφράζουν από ξένο πρακτορείο.
Εμ, καλές οι "7 Ημέρες", αλλά να γινώσκει η αριστερά (τής εφημερίδας) τι ποιεί η δεξιά... Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες μαθαίνουν τη μυθολογία τους από τις ταινίες του Χόλλυγουντ. This is Sparta! Φταίνε όμως κι οι Έλληνες σκηνοθέτες: τους έφαγε ο Εμφύλιος και οι "προσωπικές αναζητήσεις στην απρόσωπη πόλη" μας. Και να πεις ότι η παράδοσή μας δεν προσφέρει σενάρια...
 
Αυτά τα έργα θέλουν πολύ χρήμα. Αν έκαναν κάτι τέτοιο θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι.
 
Δεν συμφωνώ. Αν θες να το κάνεις υπερπαραγωγή, ναι. Αλλά μπορείς να βρεις το δικό σου τρόπο να ασχοληθείς με την Ιστορία. Φάρος μου οι τραγωδίες που κινηματογράφησε ο αξέχαστος Κακογιάννης. Ή ο Οθέλλος του Όρσον Γουέλς, στο κάτω-κάτω. Φτάνει να μην κάνεις σούπες όπως το Μαύρο Λιβάδι. Ώρες-ώρες νοσταλγώ τον Τζέιμς Πάρις, μα την Παναγία.
 
Ο Οθέλλος είναι έτσι κι αλλιώς θεατρικό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι γυρίστηκε και πάνω από μισό αιώνα πριν, όταν τα budget των παραγωγών ήταν πολύ μικρά και η προσδοκία από τον ρεαλισμό στην απεικόνιση πολύ μικρότερη. Για παράδειγμα, ο Κινγκ Κονγκ ήταν αριστούργημα όταν βγήκε το 1933. Σήμερα όμως δεν θα μπορούσες να το κάνεις με τον ίδιο τρόπο γιατί το κοινό περιμένει να δει έναν ρεαλιστικό γορίλα, όχι στοπ μόσιον ή άντρα σε στολή γορίλα. Όσο προχωράει η τεχνολογία, οι προσδοκίες είναι διαφορετικές και καλά κάνουν. Ούτε οι θεατές του '60 είχαν τις ίδιες προσδοκίες με αυτές του '30.

Αν δεν θες να βγει η ταινία σου φάρσα, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέσα άλλων δεκαετιών. Γυρίζεις, ας πούμε, την οδύσσεια. Μόνο για τα κοστούμια και τα σκηνικά, θέλεις χοντρό χρήμα. Ακόμη δηλαδή κι αν εξαιρέσεις όλες τις σκηνές που θέλουν της Παναγιάς τα μάτια από άποψη εφέ. Εκτός κι αν το γυρίσεις σε μονόλογο του Οδυσσέα, να αφηγείται την ιστορία.
 
Έχω στο νου μου και την Τρικυμία του Ντέρεκ Τζάρμαν. Η επιχειρηματολογία σου κατατείνει στο ότι μια επίσκεψη της μακρότατης ελληνικής ιστορίας από Έλληνες κινηματογραφιστές δεν θα μπορούσε παρά να λάβει τη μορφή ιστορικής υπερπαραγωγής, και μάλιστα χολλυγουντιανών προδιαγραφών και προϋπολογισμού, αλλιώς θα ήταν φάρσα. Διαφωνώ και πάλι απολύτως· να θυμίσω το βραβευμένο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης Δοξόμπους του Φώτου Λαμπρινού, που τόσο χλευάστηκε --αδίκως-- στην εποχή του. Αλλά επίσης νιώθω ότι τα περιθώρια οφτοπικισμού σε αυτό το νήμα εξαντλήθηκαν από τη μεριά μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είμαι πάρα πολύ περίεργος να δω τι θα κάνουν οι της κυβέρνησης σε σχέση με τη μελέτη που εκπόνησε η εταιρεία McKinsey & Company με πρωτοβουλία του ΣΕΒ, και στην οποία διατυπώνει 100 προτάσεις για την ανάπτυξη. Η μελέτη τιτλοφορείται «Η Ελλάδα 10 χρόνια μπροστά». Σύμφωνα με τα Νέα: «Τεκμηριωμένες προτάσεις για την επαναφορά της ελληνικής οικονομίας σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης και αύξηση του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος κατά 50 δισ. ευρώ σε βάθος δεκαετίας».

Ακούγεται αισιόδοξο αυτό το «10 χρόνια μπροστά». Τελευταία όλο ακούω ότι έχουμε επιστρέψει στο 1990, το '80, το '70, το '50, ανάλογα με τη μαυρίλα του καθενός. Υποψιάζομαι ότι θέλουν να πουν «Η Ελλάδα τα επόμενα 10 χρόνια» ή «Η Ελλάδα σε 10 χρόνια». Το «μπροστά» ακούγεται αστείο τώρα... Άσε που θα πρέπει να κάνει και κάποιος στην κυβέρνηση τον κόπο να διαβάσει 500 σελίδες.
 

SBE

¥
Greece: ten years on, όχι Greece: ten years ahead, ψιλά γράμματα αυτά για τον μεταφραστή της έκθεσης (που θα με ενδιέφερε να τη διαβάσω και να μάθω τη σύσταση της ομάδας που την εκπόνησε- το όνομα της εταιρείας από μόνο του δεν μου αρκεί)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Greece: ten years on, όχι Greece: ten years ahead, ψιλά γράμματα αυτά για τον μεταφραστή της έκθεσης (που θα με ενδιέφερε να τη διαβάσω και να μάθω τη σύσταση της ομάδας που την εκπόνησε- το όνομα της εταιρείας από μόνο του δεν μου αρκεί)
Ιδού: http://www.mckinsey.com/locations/athens/greeceexecutivesummary_new/
 

SBE

¥
Σας μερσώ και υπόσχομαι να το διαβάσω. Παρατηρώ ότι και στο πρωτότυπο είναι ten years ahead, οπότε ο μεταφραστής δεν έκανε λάθος, είναι στραβό το κλήμα.
 

daeman

Administrator
Staff member

Για να σχολιάσω κάτι εκτός θέματος, όπως συνηθίζω:
Όπου βλέπουμε και τα χόμπι των συνεργατών σε εταιρική ιστοσελίδα, λες και είναι σελίδα του φατσοβιβλίου, μόνο που ξεχάσανε το κουμπί Λάικ. Υπαρκτός ο κίνδυνος, Δόχτορα. Δεν σχολιάζω τους ανθρώπους βέβαια, αλλά τι με νοιάζει εμένα σαν πελάτη της εταιρείας αν ασχολούνται με την κηπουρική π.χ. στον ελεύθερό τους χρόνο;
Από την άλλη, όταν το θέμα της έκθεσης είναι τα
"μαρουλόφυλλα", μπορεί να χρησιμέψει. :whistle:
 

SBE

¥
Daeman, είσαι πίσω και είσαι μπανάλ. ;) :clap:
Τη σελίδα δεν την είδα λόγω αργής σύνδεσης, αλλά τη φαντάζομαι. Η αφρόκρεμα της αφρόκρεμας (έτσι χαρακτηρίζει η εταιρεία αυτή το προσωπικό της) θέλει να κάνει κηπουρική. Εσένα τι σε πειράζει;
Έχουμε ολοκληρωμένους χαρακτήρες, θα σου πει η εταιρεία, δεν έχουμε ανθρώπους μονοδιάστατους, είναι οι άριστοι εντός και εκτός εργασιακού χώρου. Οπότε τα χόμπυ τους μετράνε (βλακείες φυσικά, μετράει μόνο η μούρη που μπορεί να πουλήσει ο κάθε υπάλληλος στον εκάστοτε πελάτη, αλλά να είναι η σωστή μούρη για να θαυμάσει ο πελάτης όχι να παρεξηγηθεί).
 

daeman

Administrator
Staff member
Καθόλου δε θα με πείραζε, SBE, αν έψαχνα για κηπουρούς. Καλό το εξωεργασιακό, δε λέω, και μπορεί οι άνθρωποι να 'ναι άριστοι στη δουλειά τους, μόνο που θα περίμενα πρώτα το εντός κι ύστερα το εκτός.
Ξέρω, ξέρω, κι εσύ καλά τα λες, όμως με αμερικανιές δε βάφονται τ' αυγά δεν κουλαντρίζεται το ελληναριό.
:rolleyes: ;)
 

SBE

¥
Λοιπόν, το κοίταξα το πράμα καλύτερα (αν και στα πεταχτά) και είδα ότι πρόκειται για τη σελίδα με τις πληροφορίες για υποψήφιους υπαλλήλους, οπότε θέλουν να δείξουν οι άνθρωποι στον υποψήφιο ότι δεν είμαστε αυτά που έχεις ακούσει, δεν πίνουμε το αίμα των υπαλλήλων μας, δεν τους έχουμε να δουλεύουν 20 ώρες τη μέρα, δεν τους στέλνουμε στην Κωλοπετεινίτσα για αποστολή, ορίστε, έχουν καιρό να κάνουν μέχρι και κηπουρική.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω, μπορεί και να 'χεις δίκιο, όμως η συγκεκριμένη σελίδα με τις φωτογραφίες και τα χόμπι έχει τίτλο "Meet Our People" (και υπότιτλο "Who We Are") και στο κείμενο γράφει:
"At McKinsey, we believe our people are what makes us such a wonderful place to work. But the only way to know that is to meet some of us.
Roll over the photos below to learn a little more about us, our interests, and our hobbies."

Ακριβώς από κάτω στο μενού αριστερά είναι η σελίδα Your Career για τους υποψήφιους συνεργάτες.

Γουατέβερ, αρκετά δεν ασχοληθήκαμε με την καριέρα τους και τις επιλογές της εταιρείας για τη δημόσια εικόνα που παρουσιάζει; :)
Στην ουσία της έκθεσης να αφιερώσουμε χρόνο, που μπορεί να έχει πραγματικό αντίκτυπο πάνω μας.
 

SBE

¥
Προφανώς δεν απευθύνεται στην πελατέια το what makes us such a wonderful place to work, κι ίσως να εντοπίσαμε το λαθάκι στις σελίδες της εταιρείας ίσως όχι. Όσο για την έκθεση, θα την διαβάσω πρώτα γιατί έιναι 65 σελίδες η περίληψη (αμάν ρε παιδιά, περίληψη είναι, δεν ακούσατε ποτέ για το λακωνίζειν κλπ κλπ). Με την πρώτη ματιά στα περιεχόμενα πιστευω ότι έχουν αφήσει απ'έξω μερικούς κλάδους της οικονομίας μας που εγώ θα περιλάμβανα και θα ήθελα να δω γιατί (αν το εξηγούν το γιατί). Σε μερικες μερες θα έχω το πόρισμα και προφανως θα τα πούμε σε καινούργιο νήμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εντάξει, είπαμε, δεν κάνει να μπαινοβγαίνουμε, ιδίως στον γραπτό λόγο. Είπαμε, δεν κάνει να πληρώνουμε ανθρώπους για μια δεύτερη ματιά, να προστατεύουν τους επώνυμους από ένα lapsus calami. Αλλά αυτό το

Για να κάνει παιχνίδι ο Σαμαράς μπας και στην επόμενη εκλογική αναμέτρηση η Νέα Δυστυχία εξέλθει πρώτη και ο ίδιος μάς κυβερνήσει ως πρωθυπουργός.​
στον σημερινό Δανίκα, δεν καταπίνεται με τίποτε.

Έξελθε κατηραμένε όφι, έξελθε --μη σε εξέλθω εγώ!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Καημένε Καλυδώνιε, τι σου 'μελλε να πάθεις
Σκωτσέζο σε βαφτίσανε, να, έτσι, για να μάθεις!
Αγριόχοιρο σε είπανε, ξεχάσανε τον κάπρο
Αυτό το διορθώσανε, τώρα σε λένε... κάρπο;!
Φαίνεται πως δεν ήφταξε απού σε κυνηγήσαν
τ' αρχαία χρόνια ούλοι ντως οι ήρωες που ζήσαν.
Να πώς πολλαπλασιάζονται τση γλώσσας μας τα πάθη·
διώξανε τσι διορθωτές, που σιάζανε τα λάθη




Προσεχώς: Ο Χαλκηδόνιος Χάρπο. :twit:

Προσθήκη, από εδώ, btw: Forgive your enemies, but never forget their names (J.F.Kennedy)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο συντάκτης της είδησης, που δεν κρύβει τη χαρά του που βρήκε την ευκαιρία να κάνει αντιπολίτευση, μιλάει για βικτωριανή φιέστα:
Πάνω στη χαρά του να οργανώσει τη «βικτωριανή φιέστα» για τον εντοπισμό του κλεμμένου ομώνυμου διάσημου πίνακα ζωγραφικής του Πέτερ Πάουλ Ρούμπενς, ο υπουργός Πολιτισμού «ξέχασε» κάτι βασικό… Να διαπιστώσει τη γνησιότητα του πίνακα!
Τι είναι αυτή η «βικτωριανή» φιέστα; Να έχει σχέση με victory celebration, επινίκια;
Αν είναι λάθος, έχει καλώς. Αν είναι κάτι που αγνοώ, δεν έχει καλώς.
 
Top