Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

daeman

Administrator
Staff member
Και αυτό από την ίδια πηγή με το αποπάνω, το ηλεδελτίο του Κουίνιον, με αρχική προέλευση τη Βικτωριανή* εφημερίδα The Age:

Dead man demanded kinky sex

Kinky indeed, sex in the afterlife. :p

*Το Βικτωριανή τοπικό από τη Βικτώρια, όχι χρονικό από τη Βικτώρια, αλλιώς θα ήταν πάρα πολύ προχώ το πράγμα.
 
Μια γκάφα απ' τα πολύ παλιά (1985). Σε προκήρυξη της Επαναστατικής Ομάδας Χρήστος Κασίμης:

Η απεργία πείνας των συντρόφων της RAF είναι η απαίτηση για σεβασμό των πιο στοιχειωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Απαιτούν, «τις συνθήκες φυλάκισης όπως ορίστηκαν στη συμφωνία του Γκένφερ, σαν την ελάχιστη εγγύηση κατά των βασανιστηρίων και της εξολόθρευσης των αιχμαλώτων πολέμου:


Genf = Γενεύη στα γερμανικά, άρα Genfer Konvention = σύμβαση της Γενεύης και όχι συμφωνία του Γκένφερ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο δαιμόνιος Πέτρος Καρσιώτης στον Alpha:

...είτε πήγαιναν κατά μόνας είτε κατά δύο άτομα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο δαιμόνιος Πέτρος Καρσιώτης στον Alpha:

...είτε πήγαιναν κατά μόνας είτε κατά δύο άτομα.

Ε, δεν ήθελε να πει "κατά Χιώτας" ο άνθρωπος. :D
 
Σημερινός Στάθης: ότι θα πάρουν το κεφάλι του κ. Παπακωνσταντίνου, είναι πέραν ή βέβαιον.

Φαίνεται ότι το "πλέον ή βέβαιον" έχει μπαναλέψει πια. Καλά, αν πεις "περισσότερο από βέβαιο" σου κόβουν την καλημέρα.
 

meidei

New member
Θα μοιραστώ κάτι δικό μου: ασυναίσθητα αλλά συστηματικά υπερδιόρθωσα την κλίμακα Ρίχτερ σε *Ρίκτερ τις τελευταίες μέρες με την τραγωδία στην Ιαπωνία.
Ντροπή μου.
 

SBE

¥
Έτσι κι αλλιώς, ο Ρίχτερ ήταν γέννημα- θρέμα Αμερικανός κι οι συμπατριώτες του, οι φοιτητές κι οι συνάδερφοι του στο ΚαλΤεκ, έτσι τον αποκαλούσαν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα μοιραστώ κάτι δικό μου: ασυναίσθητα αλλά συστηματικά υπερδιόρθωσα την κλίμακα Ρίχτερ σε *Ρίκτερ τις τελευταίες μέρες με την τραγωδία στην Ιαπωνία.
Ντροπή μου.
Μην ντρέπεσαι, ξέρω και φιλόλογο η οποία όταν μιλάει υπερδιορθώνει όλα τα χτ σε κτ. "Δέκτηκα, φαντακτερός, πηδηκτός" και όλα τα παρόμοια. Εννοείται ότι δεν λέει ποτέ "καληνύχτα", αλλά μόνο "καληνύκτα". Το αποτέλεσμα είναι εντελώς γελοίο, αλλά η ίδια δεν το καταλαβαίνει. Προφανώς μιλάει έτσι και στους μαθητές της, άρα δίνει και μαθήματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Holloway teen jailed after police discover crack in his bum

Αυτό εδώ αξίζει ξεχωριστό νήμα, με τίτλο «Your crack is showing». Η ενημέρωση από το ηλεδελτίο του Κουίνιον (με σχόλιο «It seems like they can get you for anything these days»), για την είδηση σε εφημερίδα του Ίσλινγκτον, όπου ποτέ δεν έχω δει τόσο πολλά συνώνυμα του bum σε τόσο λίγες γραμμές (έξω από τα λεξικά συνωνύμων):

A DRUG dealer who supplied undercover police officers with rocks of crack from his bottom was caged for two years today (Monday).

David Escobar, 18, of Crayford Road, Holloway, had nine “bum” wraps of the Class A narcotic stuffed between his buttock cheeks when he was stopped not far from his home.

During a strip search at the police station, officers also found Escobar had three wraps of heroin in his backside.

Escobar claimed he had been forced at gunpoint to stash the drugs in his rear end, but was convicted last month by jurors after a two-day trial.

Η συνέχεια εκεί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή, ως γνωστόν, μερικοί δημοσιογράφοι εκτός από τις ξένες γλώσσες παίζουν στα δάχτυλα και τα μαθηματικά, από άρθρο της Ελευθεροτυπίας:
Σημαντική παράμετρος: Ο μεγάλος μαθητικός πληθυσμός παλιννοστούντων και μεταναστών που χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση. Ενδεικτικά αναφέρουμε: Στα υπό συγχώνευση 3ο και το 4ο Γυμνάσια αποτελούν το 34,82% και το 26,72% αντιστοίχως του συνόλου των μαθητών. Δηλαδή, το 60% του συνενωμένου σχολείου. Στα υπό συνένωση 6ο και 11ο φτάνουν στο 29,78% και το 37% αντιστοίχως, δηλαδή στο 67% του συγκροτήματος.

Μαθηματικά Δημοτικού, άντε το πολύ Α' Γυμνασίου.

  • Στο ένα σχολείο έχουμε 35 αλλοδαπούς μαθητές από σύνολο 100.
  • Στο δεύτερο σχολείο έχουμε 25 αλλοδαπούς μαθητές από σύνολο 100.
  • Στο καινούργιο σχολείο, θα έχουμε 60 αλλοδαπούς μαθητές, αλλά το σύνολο θα είναι 200, όχι 100.
  • Άρα το ποσοστό των αλλοδαπών μαθητών θα είναι 30%, όχι 60% που μας λέει η κυρία στο άρθρο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Escobar? Really!

Περίπτωση «Πού πας, Καραμήτρο, με τέτοιο όνομα!».

Άρα το ποσοστό των αλλοδαπών μαθητών θα είναι 30%, όχι 60% που μας λέει η κυρία στο άρθρο.[/LIST]

Τρεις το λάδι, τρεις το ξίδι, έξι το λαδόξιδο. Εκεί είναι τα μαθηματικά της κυρίας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, να τα συνενώνουμε ανά τρία τότε, να τα κάνουμε αμιγή αλλοδαπών... :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ε, να τα συνενώνουμε ανά τρία τότε, να τα κάνουμε αμιγή αλλοδαπών... :D
Άμα ξέρεις καλά μαθηματικά, μάγκα μου, κάνεις ό,τι γουστάρεις, να 'ούμε...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στον Jamie Oliver τώρα στον Alpha (μόλις τέλειωσε) βάζει scallop στη φασολάδα (πρόκειται εμφανέστατα για εσκαλόπ) και στους υπότιτλους περιγράφονται "χτένια" (η λέξη έχει πράγματι και τις δύο σημασίες).
 

daeman

Administrator
Staff member
Λες να 'ναι γενειοφόρος ο υποτιτλιστής; Πάντως τα χτένια και οι βούρτσες είναι λιγάκι επιρρεπή στο μπέρδεμα. ;-) Μα φασολάδα με χτένια; Για να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, για όλα τον έχω ικανό τον Τζεϊμάκο.
 
Τι το 'θελε η έρμη η Τζένιφερ Άνιστον να νταραβεριστεί με τον κύριο Jason Sudeikis; Να σου οι αναφορές για το καινούριο ''ελληνικό'' αμόρε της Τζένιφερ! Από διάφορα αμφιβόλου αξίας μπλογκ και σελίδες, μέχρι το κυριακάτικο ΘΕΜΑ. Κάθε αναφορά να την συνοδεύει ο χαρακτηρισμός ''ελληνοαμερικάνος''. Επειδή απο την αρχή μου βρώμισε το πράγμα, με ένα γρήγορο τσεκ στο wiki, ανακαλύπτεις ότι ο άνθρωπος έχει Λιθουανική καταγωγή. Τα ίδια που γίνονταν και με τον πιο γνωστό Anthony Kiedis, τον φρόντμαν των Red Hot Chili Peppers. Νισάφι!
 

nikosl

Member
Τι το 'θελε η έρμη η Τζένιφερ Άνιστον να νταραβεριστεί με τον κύριο Jason Sudeikis; Να σου οι αναφορές για το καινούριο ''ελληνικό'' αμόρε της Τζένιφερ! Από διάφορα αμφιβόλου αξίας μπλογκ και σελίδες, μέχρι το κυριακάτικο ΘΕΜΑ. Κάθε αναφορά να την συνοδεύει ο χαρακτηρισμός ''ελληνοαμερικάνος''. Επειδή απο την αρχή μου βρώμισε το πράγμα, με ένα γρήγορο τσεκ στο wiki, ανακαλύπτεις ότι ο άνθρωπος έχει Λιθουανική καταγωγή. Τα ίδια που γίνονταν και με τον πιο γνωστό Anthony Kiedis, τον φρόντμαν των Red Hot Chili Peppers. Νισάφι!

Μην τους το χαλάς. Ο πρώτος βασιλιάς της Λιθουανίας ήταν ο Mindaugas, του οποίου, σύμφωνα με τη Γουίκη, προπάτορας ήταν ο Μάρκος Αντώνιος Πολέμων Πυθόδωρος. Κι αυτός με τη σειρά του είχε παππού από τη μεριά της μάνας του τον Πυθόδωρο από της Τράλλεις (αυτές που μας δίνουν το συχνό λάθος με την οδό Τραλλέων στο Γαλάτσι). Δικό μας παιδί.
 
Top