metafrasi banner

uncheck the box

Κάτι πιο περιφραστικό: Φροντίστε να μην είναι σημειωμένο/τσεκαρισμένο/επιλεγμένο το τετραγωνάκι...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χαρβ, γνωρίζεις ότι π.χ. σε μερικές διασυνδέσεις αυτό το τετραγωνάκι είναι συνήθως στρογγυλό και γεμίζει με μια βούλα; :D
 

pidyo

New member
Απλό και άμεσο το ξετσεκάρω.

Μια χαρά είναι, απλώς αναρωτιέμαι γιατί αποκλείστηκε εκ προοιμίου το απ(ο)επιλέγω. Το επιλέγω είναι τρέχων όρος, μάλλον πιο συνηθισμένος από το τσεκάρω σε όλα τα επίπεδα γλώσσας. Γιατί όχι και αποεπιλέγω λοιπόν, κατ' αναλογίαν, με το ξετσεκάρω ισοδύναμη επιλογή ανάλογα με το τι ταιριάζει στο register που θέλουμε; Α προπό, είχε συζητηθεί κι εδώ στα σχόλια το θέμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν με ενοχλεί το «αποεπιλέγω» ούτε το «ξεμαρκάρω». Το «απεπιλέγω» δεν το πάω· αρχίζει και παραγίνεται λόγιο και αλλοκαιρινό.
Αλλά πρέπει να δεχτούμε και την προφανή επιρροή του αγγλικού. Το να βλέπεις check και να το λες «μαρκάρω» θέλει μια ευστροφία, ίσως και διαστροφή.
 
Χαρβ, γνωρίζεις ότι π.χ. σε μερικές διασυνδέσεις αυτό το τετραγωνάκι είναι συνήθως στρογγυλό και γεμίζει με μια βούλα; :D
Ε! Αυτό λέγεται radio button, όχι checkbox! :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε! Αυτό λέγεται radio button, όχι checkbox! :-)
Και πώς λέγεται το σύστημα όπου βαφτίζουμε τα τετράγωνα μπλιμπλίκια διαφορετικά από τα στρογγυλά μπλιμπλίκια; :D
 
Εννοείς τη στρογγυλοτετράγωνη μπλιμπλικοδιαφοροποίηση;
Μα τι γράφω, τη μακαρονότητά μου μέσα - ας το σβήσει κάποιος...! :-D
 

bernardina

Moderator
Εννοείς τη στρογγυλοτετράγωνη μπλιμπλικοδιαφοροποίηση;
Μα τι γράφω, τη μακαρονότητά μου μέσα - ας το σβήσει κάποιος...! :-D

Au contraire, mon frere, εγώ προτείνω να καταγραφεί στα οικεία νήματα :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε! Αυτό λέγεται radio button, όχι checkbox! :-)

Ακριβώς. Τεχνικά (προγραμματιστικά) και στη χρήση είναι διαφορετικά: σε μια συστοιχία radio buttons, οι επιλογές είναι αλληλοαποκλειόμενες, ενώ σε μια σειρά checkbox συνήθως δεν είναι (τεχνικά γίνεται να είναι, αλλά έχει επικρατήσει να μην).


«Επιλέξτε» λέω στους μαθητές μου στην αρχή, μέχρι να τους δείξω πώς γίνεται, οπότε όλοι (μα όλοι) αναφωνούν: «Αααα, να τσεκάρω δηλαδή!» κι από κει και πέρα συνεννοούμαστε μια χαρά με «τσεκάρω-ξετσεκάρω». Το «αποεπιλέξτε» τους το λέω μόνο για πλάκα, και για να ξέρουν τι θα πει αν τυχόν βγουν από τον πραγματικό κόσμο της καθομιλουμένης και βρεθούν σε «ανώτερες σφαίρες» εγχειριδίων, γραβατωμένων βιβλίων κ.ά. αιθεροβατικών.
 
Top