metafrasi banner

uncheck the box

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να συγκεντρώσω τις ιδέες σας για την παρακάτω πολύ συχνή πρόταση (με ενδιαφέρει μόνο το bold): uncheck the box next to "Update App"

Δεκτό οτιδήποτε εκτός από "αποεπιλέξτε" και "καταργήστε την επιλογή"!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Αναιρέστε την επιλογή; Ή δεν θέλεις καθόλου κάτι που να το θυμίζει;
 
Όσο πιο "καθόλου" γίνεται! Χωρίς "επιλογές", "πλαίσια", "αναιρέσεις", "απενεργοποιήσεις" και οτιδήποτε θυμίζει MS. Θέλω ό,τι πιο απλό θα βάζαμε π.χ. σε ένα φόρουμ.

Το check the box είναι πιο εύκολη υπόθεση (π.χ. επιλέξτε το κουτάκι, σημαδέψτε το κουτάκι).
"Ξεσημαδέψτε το κουτάκι" είναι το καλύτερο που μου έρχεται, αλλά φαντάζομαι πως υπάρχουν πολύ καλύτερα!
 
Δύσκολα βάζεις... :)

Βάλτε τικ/Χ/ν στο κουτάκι
Βγάλτε το τικ/Χ/ν από το κουτάκι

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στα πλαίσια που θέλεις.
 
Καλύτερο αυτό (πολύ πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω). Ευχαριστώ, crystal.
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσει αυτή η σελίδα του Καποδιστριακού με οδηγίες για τη διαχείριση του δικτύου. Γράφει:

Αυτό θα γίνει αν απενεργοποιήσετε την επιλογή Mail Account Settings -> IMAP -" "Store Special Folders on IMAP Server" (δηλ. ξετσεκάρετε το checkbox).
:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ... Ασπρίστε το κουτάκι; (Σε συνδυασμό με «Μαυρίστε το κουτάκι».) Αδειάστε το κουτάκι (μπα, θέλει «γεμίστε» μετά). Γράψτε/σβήστε (σ)το κουτάκι (έτσι κι αλλιώς, δεν μπορέις να γράψεις ό,τι θέλεις).

Το διπλής σημασίας «Πατήστε» δεν κάνει, υποθέτω, επειδή θέλεις την ενέργεια και το αποτέλεσμά της. Τι άλλα έχουμε; Άνοιξε/κλέισε, άναψε/σβήσε...
 
Είναι μεγάλος ελέφαντας ετούτος εδώ. Όταν βλέπεις ότι όλοι, ανεξαιρέτως, σου το διορθώνουν και το κάνουν "επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου", έχεις δύο επιλογές: ερώτηση στη Λεξιλογία (για να βρεις κατανόηση) ή αυτοκτονία (για να μην σκοτώσεις).
 
Ωραίες επιλογές δόθηκαν. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναιρέστε, ακυρώστε κλπ δεν σου κάνουν. Για παιδιά είναι το φόρουμ που φτιάχνεις;
 
Όχι, δεν είναι για παιδιά, είναι για ανθρώπους που μιλάνε κανονικά Ελληνικά!
Και δεν μου έχει πει ποτέ κανείς "αναίρεσε την επιλογή του πλαισίου ελέγχου".
(Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσάς, ούτε υπονοώ κάτι. Αναφέρομαι ρητά στις αποδόσεις που έχουν επικρατήσει στις μεταφραστικές εταιρείες.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι μεγάλος ελέφαντας ετούτος εδώ. Όταν βλέπεις ότι όλοι, ανεξαιρέτως, σου το διορθώνουν και το κάνουν "επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου", έχεις δύο επιλογές: ερώτηση στη Λεξιλογία (για να βρεις κατανόηση) ή αυτοκτονία (για να μην σκοτώσεις).
Βασικά, για εμένα είναι απλώς εδώ και χρόνια «επελ»+κατάληξη και τα υπόλοιπα τα φτιάχνει η Αυτόματη Συμπλήρωση... :D
 
Δεν μιλούσα για το πλαίσιο ελέγχου, που συμφωνώ πως είναι μόνο για διοικητικές υπηρεσίες ή κακομεταφρασμένα εγχειρίδια...

Εννοούσα για το "ακυρώστε/αναιρέστε/αποεπιλέξτε" την επιλογή/το κουτάκι κλπ.

Τέλος πάντων, μια απορία εξέφρασα. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να το βρίσκουν οι αναζητήσεις, ας πούμε επίσης ότι το check the box το λέμε τσεκάρετε το κουτάκι / τσέκαρε το κουτάκι όταν μιλάμε στον φίλο μας και δεν θέλουμε να γελάσει μαζί μας. Φαίνεται ότι, όταν δεν μιλάμε σε φίλους μας, δεν μας ενοχλεί αν γελάσουν οι άλλοι μαζί μας.

Επιπλέον, ας πούμε ότι το τσεκάρω (που υπάρχει στα λεξικά μας) δεν σημαίνει εδώ «ελέγχω» αλλά «βάζω σημάδι» (επιλέγω βάζοντας σημάδι). Είναι δηλαδή μια σημασία που πρέπει να προστεθεί στα λεξικά.

Επίσης, για να σας φτιάξω το απόγευμα, ο ελετοϊκός όρος για το checkbox είναι κυτίο εξελέγχου. Αυτό να λέτε στους φίλους σας όταν θέλετε να τους φτιάξετε το κέφι.
 
Άρα στα ελετοϊκά οι αντίστοιχες εντολές είναι: Εξελέγξτε το κυτίο και απεξελέγξτε το κυτίο;
Μήπως όμως, όταν μιλάνε στον φίλο τους, λένε "ξεεξελέγξτε";

Στα πιο σοβαρά, ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να μεταφράσω κάποτε "ξετσεκάρετε", όπως μου δόθηκε για το "κλικάρετε".
 
Επίσης, να πούμε ότι όλα ξεκίνησαν μάλλον όταν κάποιος φωστήρας είδε το checkbox και το μετέφρασε "πλαίσιο ελέγχου". Κι άμα το μεταφράσει επίσημα έτσι ο πρώτος, πόσο εύκολα να το αλλάξει ο δεύτερος; Πόσο μάλλον ο χιλιοστός, 20 χρόνια μετά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επίσης, να πούμε ότι όλα ξεκίνησαν μάλλον όταν κάποιος φωστήρας είδε το checkbox και το μετέφρασε "πλαίσιο ελέγχου".
Και πώς να το έλεγε, δηλαδή, εκεί στην αρχή των 90s; Κουτάκι; Ούτε σήμερα δεν μπορούμε να το πούμε εύκολα κουτάκι... (Και ναι, ήμουν ανάμεσα σε εκείνους τους πρώτους φωστήρες, :lol:).

Για λίγο καιρό υπήρξε, τότε, και η εναλλακτική radiobutton (ραδιοπλήκτρα), αλλά ήδη είχαν αρχίσει να εξαφανίζονται τα ραδιόφωνα με τα μεγάλα κουμπιά on/off.
 
Top