metafrasi banner

to roll over (for dogs)

LinguaClash

Member
Καλησπέρα
Έχετε κάποια ιδέα πώς μπορεί να μεταφραστεί αυτό το 'to lie down and roll over';

 

LinguaClash

Member
Ευχαριστώ cougr, μου το έχουν ξαναπεί αυτό, αλλά δεν μπορώ να το βάλω έτσι γιατί δεν είναι τόσο εκλαϊκευμένο το κείμενο. Οπότε κάπως περιφραστικά μάλλον πρέπει να το πω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κατά λέξη το προφανές: πέσε κάτω και κυλήσου. Έτσι έχω ακούσει να το λένε σε σκυλί. Επομένως, για πιο επίσημο ύφος: κύλιση;
 

cougr

¥
Κι εγώ θα έγραφα "ξάπλωσε και κυλήσου" αλλά νόμισα ότι η LinguaClash έψαχνε κάποιον εναλλακτικό όρο για το "roll over".🙄
 
Last edited:

LinguaClash

Member
νόμισα ότι η LinguaClash έψαχνε κάποιον εναλλακτικό όρο για το "roll over".🙄
Επειδή χρησιμοποιείται μεταφορικά χωρίς να αναφερθεί σε σκύλο, αναφέρεται σε άγριο ζώο (είναι σαν να λες σε ένα λιοντάρι π.χ. να πέσει κάτω κυλώντας ή και να κυλήσει) δεν είμαι σίγουρη ότι ο αναγνώστης θα κάνει τον συνειρμό αν το γράψω κατά λέξη, γι' αυτό και ο προβληματισμός.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή χρησιμοποιείται μεταφορικά χωρίς να αναφερθεί σε σκύλο, αναφέρεται σε άγριο ζώο (είναι σαν να λες σε ένα λιοντάρι π.χ. να πέσει κάτω κυλώντας ή και να κυλήσει) δεν είμαι σίγουρη ότι ο αναγνώστης θα κάνει τον συνειρμό αν το γράψω κατά λέξη, γι' αυτό και ο προβληματισμός.
Αν κατάλαβα καλά, το νόημα είναι ότι δεν μπορείς ένα άγριο ζώο να το εκπαιδεύσεις ή να του ζητάς να συμπεριφερθεί σαν εκπαιδευμένο σκυλί. Άρα μπορεί να είναι αυτή η μετάφραση, ότι ζητάς από ένα άγριο ζώο να ξαπλώσει ή να κάνει τούμπα σαν εκπαιδευμένο σκυλί.
 

LinguaClash

Member
Ωραία ιδέα και η τούμπα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Νομίζω θα κάνω έναν συνδυασμό του κύλα και της τούμπας. (Alexandra βασικά παρομοιάζει μια άλλη κατάσταση με το να ζητάς από ένα αγριεμένο ζώο να κάτσει κάτω.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς αυτό λέω ότι είναι το νόημα. Όταν ζητάς στο σκυλί να κάτσει κάτω και υπακούει, πρέπει να είναι εκπαιδευμένο, δεν ισχύει για οποιοδήποτε σκυλί. Άρα η ουσία είναι ότι ζητάς από ένα αγριεμένο ζώο να συμπεριφερθεί σαν εκπαιδευμένο σκυλί που εκτελεί εντολές.
 
Top