metafrasi banner

The devil is in the detail(s)

Που το λένε οι αγγλοσάξονες εννοώντας ότι οι λεπτομέρειες έχουν μεγάλη σημασία και δεν μπορείς να τις προσπεράσεις ελαφρά τη καρδία. Η Βίκη έχει κάποια στοιχεία.

Το μεταφράζετε κατά λέξη, όπως την καυτή πατάτα και το σκελετό στη ντουλάπα ή το επεξηγείτε, π.χ. "οι λεπτομέρειες έχουν τη σημασία τους";
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν έτυχε να το συναντήσω μέχρι τώρα, αλλά δεν νομίζω ότι θα το μετάφραζα "ο διάολος είναι στη λεπτομέρεια".

"Σημασία στη λεπτομέρεια" έλεγε μια παλιά διαφήμιση (τι διαφήμιζε δεν θυμάμαι), μια φράση που νομίζω ότι έχει περάσει στην καθημερινή χρήση. Εκτός αν πέρασε και μόνο σε μένα ακούμπησε. ;-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα δεν ξέρω τι θα έκανα σε κανένα περίεργο κείμενο. Διάβολο δεν θα έβαζα στη μέση. Μπορεί να έλεγα «Όλα κρίνονται στις λεπτομέρειες». Μπορεί «Στις λεπτομέρειες σε θέλω / να σε δω». Μπορεί να έλεγα... «Εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα». :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
This is surely a case of "the devil is in the details."
Αυτή είναι ασφαλώς μια περίπτωση όπου οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

Δημιουργικός οίστρος :D
Every programmer knows, the devil is in the details.
Όπως γνωρίζουν όλοι οι προγραμματιστές, οι μεγάλες δυσκολίες / προκλήσεις κρύβονται στις λεπτομέρειες.
[...], όλα κρίνονται στις λεπτομέρειες. (σχολή nickel :))
[...], τα ζόρικα είναι στις λεπτομέρειες.
[...], μπορείς να εκτεθείς από μια λεπτομέρεια.
[...], μπορεί να σε πάρει ο διάολος για μια λεπτομέρεια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιά να μαζέψουμε πληροφορίες:

the most difficult part of planning and achieving something is the detailed specification rather than the overall concept.
Oxford Dictionary of Phrase, Saying, & Quotation

When the hard part of what you are trying to do is in the many small details, you can say "the devil is in the details." Example: "I thought I would be able to write that article in two hours, but it ended up taking me five. The devil was in the details." The devil is known for always make life difficult for man in many small ways. Example: "I can sketch a basic outline of the plan for you and it may look very simple, but the devil is in the details."
http://www.goenglish.com/TheDevilIsInTheDetails.asp

Καλά, δεν γράφω άλλα, με πρόλαβε ο αποπάνω. Να πω πάντως ότι δεν έχει σχέση με τα ψιλά γράμματα (small print) και τους διαβόλους και τριβόλους που κρύβουν.
 

CaptainPicard

New member
"Some people also say that the devil's in the details when they examine a contract or agreement. Generally, the agreement looks reasonable at first glance, but a closer examination of the terms and small print reveals a problem. People who routinely sign such agreements usually learn to look them over very carefully, looking for the snag or issue which might ultimately make the deal untenable. This attention to detail is the hallmark of lawyers and accountants in particular."

source: wisegeek :D
 

bl00m

New member
Πιθανόν να είναι μιμίδιο του τελευταίου μήνα, αλλά πράγματι το "ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες" το συναντάω σε πολλά κείμενα. (Ρωτήστε και τον αδερφό μου το google).
 

daeman

Administrator
Staff member
Πιθανόν να είναι μιμίδιο του τελευταίου μήνα, αλλά πράγματι το "ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες" το συναντάω σε πολλά κείμενα. (Ρωτήστε και τον αδερφό μου το google).

Τον ξεψάχνισα τον αδερφό σου, bl00m :), και διαπίστωσα ότι από τα 30 ευρήματα που δίνει τελικά - αν εξαιρέσουμε τα προφανή προϊόντα μηχανικής μετάφρασης - τα υπόλοιπα είναι μάλλον μιμίδια (ή επαναλήψεις/κοπιπάστες) δυο τριών όχι πολύ καλογραμμένων κειμένων.
 

daeman

Administrator
Staff member
 

daeman

Administrator
Staff member
.....
Υπάρχει κάτι σχετικό (με το παρόν νήμα) σ' ένα φόρουμ*:

The devil is in the details = Ο διάβολος βρίσκεται στις λεπτομέρειες, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά
http://lexilogia.gr/forum/showthrea...επτομέρειες-οι-λεπτομέρειες-κάνουν-τη-διαφορά

* ...που το λένε Λεξιλογία :D


...
On the 1st of May, I second that, if I may, though I should say "I first that" or rather: "Sarant firsted that one two years ago":
The devil is in the detail(s). ;)

Καλό μήνα.

... Να χαλάσει η γενική εικόνα της για τις λεπτομέρειες; Εκεί είναι ο διάολος, ξέρετε.» Στη Λεξιλογία, είναι και εκεί. :-)
...

Και τούμπαλιν. Καλή συνέχεια. :-)

...
Gotcha! The devil is in the details, and as if that weren't enough, the devil is in the details.
Ave, dharvatis, punxsutawnii te salutant.
:D
...
 
Top