metafrasi banner

task shifting (medical)

surfmadpig

New member
Task shifting is the name given to a process of delegation whereby tasks are moved, where appropriate, to less specialized health workers. By reorganizing the workforce in this way, task shifting presents a viable solution for improving health care coverage by making more efficient use of the human resources already available and by quickly increasing capacity while training and retention programmes are expanded.
(από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας)

Είναι έννοια που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και γενικότερα, αλλά μου φαίνεται πως είναι αποκλειστικά ιατρική και αφορά αναπτυσσόμενες χώρες.

Εκτός αν παράλειψα κάτι, δεν πρέπει να υπάρχει ελληνικός όρος. Καμιά πρόταση;

Ίσως "μετάθεση εργασίας";

edit: Από την άλλη, αφορά συγκεκριμένες πρακτικές, πχ. μαθαίνω σε μια μαμή να κάνει ψυχολογική υποστήριξη σε λεχώνες. Οπότε ίσως κάτι πιο συγκεκριμένο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Να μην το πούμε με κάτι πιο σαφές, αν δεν υπάρχει γνωστός και νοηματοδοτημένος όρος; Προτείνω:

μεταβίβαση εργασιών σε λιγότερο εξειδικευμένους
 

surfmadpig

New member
Καλημέρα!

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, γιατί ειναι σε ομιλία, στην οποία εξηγεί σε βάθος τι ακριβώς σημαίνει. Ακριβώς επειδή ειναι υπότιτλοι πήγα να το περιορίσω σε δύο λέξεις, γιατί επαναλαμβάνεται αρκετά και έχω περιορισμένο χώρο.

μεταβίβαση vs μετάθεση... ;

μεταβιβάζω [metavivázo] -ομαι Ρ2.1 : 1α. μετακινώ ή μεταφέρω κτ., έτσι ώστε να βρεθεί σε άλλο σημείο και ιδίως σε άλλο πρόσωπο

μεταθέτω [metaθéto] -ομαι, μετατίθεμαι [metatíθeme] 1. μετακινώ από μια θέση σε άλλη, κυρίως μτφ.: ~ το πρόβλημα, από χρονική ή άλλη άποψη. ~ ευθύνες, σε άλλο πρόσωπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πειραματίζομαι με τα ρήματα. Σκέφτηκα ότι το σκέτο μετάθεση έχει και τη χρονική διάσταση, σκέφτηκα και τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων, και είπα να πειραματιστώ. Θα μου άρεσε η μετακύλιση, αλλά έχει άλλες συμφράσεις, π.χ. μετακύλιση βαρών. Αλλά μάλλον θα κερδίσει η μετάθεση ευθυνών στο τέλος (όσο κι αν με γαργαλά το μετακύλιση εργασιών).
 

surfmadpig

New member
Και μετατόπιση καθηκόντων.

4. Η μετατόπιση καθηκόντων συμβαίνει σε περιοχές όπου υπάρχει έλλειψη προσωπικού υγείας ειδικά σε μη αναπτυγμένες χώρες με αυξημένες ανάγκες. (σελ.7)

Νομίζω πως κατακυρώθηκε στον κύριο με το πιντιέφι. Δεν είχα βρει ελληνική αναφορά, ευχαριστώ :D

btw, @drsiebenmal, το μετατόπιση αρμοδιοτήτων μου ακούγεται αρκετά αρνητικό, μάλλον γιατί συχνά αναφέρεται σε πολιτική/γραφειοκρατία.
 
Top