metafrasi banner

sunken lounge

Sunken-Cream-Living-Room.jpg

Πώς θα το λέγατε; Βρήκα το βυθισμένο καθιστικό, αλλά δεν μου πολυαρέσει. Ανακάλυψα και κάνα-δυο "χωνευτούς καναπέδες", που τους προτιμώ. Η άποψή σας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το περιφραστικό «σε χαμηλότερο επίπεδο» σκέφτηκα.
 
Το "χαμηλότερο επίπεδο" θα ήταν μια χαρά, αλλά επειδή το συγκεκριμένο lounge βρίσκεται σε ένα πελώριο γιοτ με μπόλικα επίπεδα, θα ήθελα να το αποφύγω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το περιφραστικό «σε χαμηλότερο επίπεδο» σκέφτηκα.

Κι εγώ. Καταλαβαίνω όμως την επιφύλαξη της Παρασκευής, γιατί ψάχνοντας γι' αυτή τη διατύπωση (καθιστικό σε χαμηλότερο επίπεδο), όλο έπεφτα πάνω σε γενικώς χαμηλότερα επίπεδα (σε άλλους ορόφους ή σε άλλα επίπεδα πολυεπίπεδων κατοικιών, κρουαζιερόπλοιων ή γιοτ).

Αφού πρόκειται για πλεούμενο, το βυθισμένο καθιστικό μάλλον απαγορεύεται. Τους σκέτους «χωνευτούς καναπέδες» θα τους απέφευγα, γιατί χωνευτοί μπορεί να είναι και στην οριζόντια διεύθυνση, στον τοίχο, εκτός αν προσθέσεις και προσδιορισμό, «στο δάπεδο» π.χ., που ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Εδώ που τα λέμε, μήπως μπορείς να το πεις καθιστικό σε εσοχή του δαπέδου;
Ενδοδαπέδιο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Να το πούμε υπόσκαφο καθιστικό;

Δεν ξέρω αν το λες με ή χωρίς γελάκι, αλλά, επειδή η λέξη δεν υπάρχει στα περισσότερα λεξικά και στο ΛΝΕΓ τη βρίσκω με ορισμό που δεν μου αρέσει («(για οικοδόμημα) αυτός που είναι χτισμένος μέσα σε κατάλληλα σκαμμένη κοιλότητα του εδάφους»), το επίθετο δεν αναφέρεται σε κάτι χτισμένο μέσα σε κοιλότητα σαν λακκούβα αλλά μέσα σε κοιλότητα σαν σπηλιά, κάτω από το έδαφος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το είπα απολύτως σοβαρά. Προσπαθούσα να σκεφτώ πώς λένε στις ανασκαφές τα σημεία όπου έβρισκαν π.χ. τις πυρές της εστίας, λίγο πιο καταχωμένα μέσα στο έδαφος για να μην τα πιάνουν τα ρεύματα του αέρα. Δεν το βρήκα (ίσως να μην υπάρχει καν όρος και στο μυαλό μου να είναι όλα σαλάτα), αλλά ναι, ο ορισμός «είναι χτισμένος σε κατάλληλα σκαμμένη κοιλότητα του εδάφους» (μέχρι εδώ :)) εμένα μου κάνει μια χαρά. Ας μην ξεχνάμε και ότι τα πλοία «χτίζονται», ότι πρόκειται για ένα καθιστικό σε «κατάλληλα σκαμμένη κοιλότητα του εδάφους =πατώματος» και ότι, σε τελευταία ανάλυση, πρόκειται για μεταφορά/επέκταση του όρου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η διαφορά μας είναι ότι η δική μου αντίληψη του υπόσκαφου είναι ότι είναι σκεπασμένο, όπως είναι μια σπηλιά, είναι π.χ. σκαμμένο μέσα σε βράχο, και δεν πρόκειται για κάτι χτισμένο σε ανοιχτό λάκκο. Η ίδια η λέξη δεν αποκλείεται να δηλώσει κάτι μέσα σε σκάμμα που βρίσκεται χαμηλότερα από την επιφάνεια του εδάφους, αλλά έχει σημασία πώς οπτικοποιεί τη λέξη ο πολύς κόσμος. Αν την οπτικοποιεί με τον δικό μου τρόπο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος για να περιγράψει ένα τμήμα του χώρου που βρίσκεται χαμηλότερα από το κανονικό πάτωμα.
 
Το "χωνευτό(ς)" (καναπές, καθιστικό) μου αρέσει.

Δίνει συνειρμικά την εικόνα που θέλουμε (χωνευτές πρίζες, φωτιστικά κ.τ.ό.), χωρίς δυσάρεστους συνειρμούς βυθίσματος/βουλιάγματος και χωρίς σύγχυση με άλλα επίπεδα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν διάβαζα "χωνευτός καναπές" χωρίς να βλέπω εικόνα, θα νόμιζα ότι είναι κάτι εντοιχισμένο ή γενικά χτιστό. Καθόλου δεν θα μου ερχόταν η εικόνα της γούβας μέσα στην οποία έχει τοποθετηθεί ένας καναπές. που μπορεί ανά πάσα στιγμή να βγει από εκεί. Μήπως να το έλεγες "καναπές σε γούβα" ή "καναπές σε γούπατο";
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η διαφορά μας είναι ότι η δική μου αντίληψη του υπόσκαφου είναι ότι είναι σκεπασμένο, όπως είναι μια σπηλιά, είναι π.χ. σκαμμένο μέσα σε βράχο, και δεν πρόκειται για κάτι χτισμένο σε ανοιχτό λάκκο.
Τα υπόσκαφα σπίτια στη Σαντορίνη είναι ακριβώς αυτό, σπίτια που ουσιαστικά αποτελούν συνέχεια του σκαμμένου βράχου, δηλαδή το ταβάνι από ένα σημείο και πίσω είναι βράχος.

Καναπές σε κοιλότητα του πατώματος; Να προσθέσω επίσης και το sunken bathtub, στο ίδιο στιλ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαμηλότερης στάθμης, αφού δημιουργεί πρόβλημα το επίπεδο.
 
Νομίζω ότι το "χωνευτό στο δάπεδο", όπως είπε και ο Δαεμάνος, ταιριάζει περισσότερο. Το "χαμηλότερης στάθμης", ή το "γούπατο", μου ρίχνουν λίγο τη χλιδάτη εικόνα του υπερπολυτελούς γιοτ, οπότε θα τα αποφύγω. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 
Top