metafrasi banner

subscribee

nickel

Administrator
Staff member
Δυσκολάκι. Δεν είναι συνδρομή με τη σημασία της οικονομικής συνεισφοράς, δεν είναι απλή εγγραφή. Σε κάποια κείμενα θα έλεγα «οι διαδικτυογράφοι που παρακολουθώ (τακτικά)» (ανακριβές: είναι οι διαδικτυογράφοι που έχω ζητήσει να με ενημερώνουν όποτε ανανεώνουν τα κείμενά τους). Ίσως να αρκεί αλλού να πούμε «οι διαδικτυογράφοι». Αλήθεια, ποιος είναι ο γενικότερος όρος, που περιλαμβάνει τους μπλόγκερ / ιστογράφους;
 
Πρέπει να έχω καταλήξει μέσα στις επόμενες ώρες. Αυτό είναι μάλλον το πιο δύσκολο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για μονολεκτικό είναι μάλλον αδύνατο, όχι απλώς δύσκολο. Το συντομότερο και σαφέστερο στο οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή: οι διαδικτυογράφοι που έχουμε γραφτεί να μας ενημερώνουν. Δεν είναι τόσο σύντομο όσο το αγγλικό, αλλά είναι κάπως σαφέστερο.
 
Είναι κι αυτό αδύνατο, Νικόλαε, διότι η κατηγορία είναι:
Subscribers and subscribees
 
Σκέφτομαι μόνο το ζεύγος δότης-λήπτης, που πρότεινε κι ένας φίλος.
 
Ναι, τους είχα πει εγγεγραμμένους, αλλά θέλω να το αλλάξω εξ ολοκλήρου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, τότε Συνδρομητές και συγγραφείς. Στη θέση του συγγραφείς διάλεξε από: διαδικτυογράφοι, κειμενογράφοι, επιφυλλιδογράφοι, ιστογράφοι, γράφοντες κ.τ.ό.
 
Αφορά κάθε είδους περιεχόμενο (μουσική, βίντεο, φωτογραφίες κτλ.).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επίσης, ίσως και δημιουργός (περιεχομένου), ιδιοκτήτης (περιεχομένου) (κατά Αζ.), κάτοχος (περιεχομένου), ή και παρακολουθούμενος.
Δημιουργός, ιδιοκτήτης ή κάτοχος μπορεί κάλλιστα (συχνότατα, αφού μιλάμε για δικτυοκοινότητες) να μην είναι, αλλά να ποστάρει περιεχόμενο που έφτιαξε κάποιος άλλος ή ανήκει σε άλλον.
Επαναφέρω προβληματισμό Δαιμάνου. :)
 
Να τα ξεκαθαρίσουμε. Π.χ. είμαι ο ζέφυρος και έχω λογαριασμό στο φβ. Έχω φίλο εκεί τον νίκελ.

Στο νέο προφίλ (δεν το έχετε δει ακόμη) θα υπάρχει η εξής επιλογή: σε ό,τι δημοσιεύω/ανεβάζω (φωτογραφίες, μουσικές, βίντεο, κείμενα κτλ.) ή κάνω (παιχνίδια που παίζω, σημαντικές προσωπικές στιγμές μου κτλ.), θα μπορεί ο νίκελ να "γραφτεί", ώστε στην αρχική σελίδα των ενημερώσεών του να εμφανίζονται είτε κάποιες επιλεγμένες ενημερώσεις από τη δική μου σελίδα είτε όλες.

Ο νίκελ (subscriber) γράφεται σ' εμένα (subscribee) και ενημερώνεται για το περιεχόμενο που ανεβάζω/δημοσιεύω ή για τις δραστηριότητές μου.
Οι συνδρομές αφορούν άλλο κομμάτι του φβ, οπότε τις αποκλείουμε εξαρχής.
Οι έννοιες της παραγωγής και της δημιουργίας δεν υφίστανται καν. Υπάρχουν απλώς δημοσιεύσεις και αναδημοσιεύσεις.

Αν γίνει δότης-λήπτης, θα το καταλαβαίνετε;
 
Δότης-λήπτης οργάνων;

Νομίζω δημιουργός είναι το καλύτερο, αφού το δημιουργεί το προφίλ στο παράδειγμά σου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ, όχι. Θα καταλάβαινα όμως δημοσιεύων και ίσως αναγνώστης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Συντάκτης, αφού δεν δημιουργεί αλλά συν-τάσσει περιεχόμενο διαφόρων τύπων από διάφορες πηγές;

Δίπολο με αναγνώστες ή ό,τι άλλο.
 
Αζιμούθιε, τι σχέση έχουν τα όργανα; Νοηματοδοτείς μια λέξη μόνο με βάση μια σύναψη που ήδη γνώριζες; Δηλαδή, αν πούμε "δημοκρατία", σημαίνει "Νέα Δημοκρατία"; Δεν σε καταλαβαίνω.

Όσο για τα υπόλοιπα, σας ευχαριστώ πολύ.
 
Top