metafrasi banner

subscribee

Καλημέρα σε όλους.

Μήπως μπορείτε να ρίξετε κάποιες ιδέες για το παρακάτω;
Α "subscribee" is a person whose contents another person subscribed to.

Αφορά περιβάλλον κοινωνικής δικτύωσης, όπου κάποιος "γράφεται" στα περιεχόμενα του άλλου, ώστε να τα παρακολουθεί όταν ανανεώνονται.

Σας ευχαριστώ.
 
Αν ήταν ιστοσελίδα ή φόρουμ, θα σου έλεγα ιδιοκτήτης/χειριστής, αλλά τώρα... ίσως να έκανα μια ντρίπλα και να το έλεγα περιφραστικά (για να μη χρησιμοποιήσω το αναρτών που θα ξένιζε).
 
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω περιφραστική απόδοση. Πρέπει να είναι μονολεκτική (και όσο γίνεται πιο απλή).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και γιατί δεν σε καλύπτει τότε το «πάροχος»; (Το υποψιάζομαι, αλλά ίσως η απάντηση μας βοηθήσει...)
 
Γιατί στα ίδια συμφραζόμενα έχω και τον provider, ο οποίος έχει μεταφραστεί ήδη ως πάροχος (για να αλλάξει, θα πρέπει να αλλάξουν όλα τα σχετικά στρινγκ του ιστοτόπου).
 

daeman

Administrator
Staff member
Άσκηση: επιλέξτε ένα από τα πριν την παύλα και ένα από τα μετά.
Αναφέρετε τους λόγους για τους οποίους απορρίπτονται πανηγυρικά ή μη.
Οι τρεις πρώτοι κερδίζουν εγγραφή επί δεκαετία (λογίζεται συντάξιμη).


συνδρομητές - συνδρομούμενος
παρακολουθούντες - παρακολουθούμενος
ακόλουθοι / ακολουθούντες - ακολουθούμενος
εγγεγραμένοι - εγγράπτης / εγγράφων
αγόμενοι - άγων
ενημερωνόμενοι - ενημερώνων / ενημερωτής
επωφελούμενοι - προσφέρων / πάροχος (ISP?)
ακόλουθοι - ηγέτης
οδηγούμενοι - οδηγός / οδηγητής
λήπτες - δότης

φερόμενοι - φέρων /
φορέας (περιεχομένου)

καλόγεροι - ηγούμενος
τσιράκια - μπροστάρης
σκύλοι - κυνηγός
πρόβατα - κριάρι
γραμμένοι - γράφτης
subscribers - superscriber
:p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
O subscriber είναι λοιπόν "συνδρομητής", έστω κι αν δεν πληρώνει συνδρομή. Το θέμα είναι ότι ο παρέχων το περιεχόμενο της "συνδρομής" δεν είχε ποτέ λέξη στα ελληνικά. Υποψιάζομαι ότι και στα αγγλικά είναι νεολογισμός το subscribee, σωστά; Άρα, γιατί να μην πάμε κατευθείαν κι εμείς σ' έναν ελληνικό νεολογισμό;
Συνδρομητής - Συνδρομοπάροχος.
 
Αλεξάνδρα, δεν μπορεί να είναι συνδρομητής, επειδή στον ίδιο ιστότοπο υπάρχουν συνδρομητικές υπηρεσίες (κι εκεί υπάρχουν όντως συνδρομητές που καταβάλλουν συνδρομές).
Ο subscriber είναι, ας πούμε, ο "εγγεγραμμένος" (που δεν μου αρέσει καθόλου).

Αλεξάνδρα, είναι για τον δεύτερο ιστότοπο στον οποίο είμαστε φίλοι. :)
 
Μα στην κοινωνική δικτύωση δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη λέξη συνδρομή που παραπέμπει σε άλλα πράγματα, έτσι δεν είναι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλεξάνδρα, δεν μπορεί να είναι συνδρομητής, επειδή στον ίδιο ιστότοπο υπάρχουν συνδρομητικές υπηρεσίες (κι εκεί υπάρχουν όντως συνδρομητές που καταβάλλουν συνδρομές).
Ο subscriber είναι, ας πούμε, ο "εγγεγραμμένος" (που δεν μου αρέσει καθόλου).

Αλεξάνδρα, είναι για τον δεύτερο ιστότοπο στον οποίο είμαστε φίλοι. :)
Αφού στον ίδιο ιστότοπο υπάρχουν και συνδρομητές με συνδρομή, πώς τους ονομάζουν αυτούς; Κι αυτούς subscribers;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επίσης, ίσως και δημιουργός (περιεχομένου), ιδιοκτήτης (περιεχομένου) (κατά Αζ.), κάτοχος (περιεχομένου), ή και παρακολουθούμενος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δημιουργός, ιδιοκτήτης ή κάτοχος μπορεί κάλλιστα (συχνότατα, αφού μιλάμε για δικτυοκοινότητες) να μην είναι, αλλά να ποστάρει περιεχόμενο που έφτιαξε κάποιος άλλος ή ανήκει σε άλλον.
 
Μέχρι στιγμής ναι, Αλεξάνδρα.

Μάτα, εκτός του παρακολουθούμενος (το αφήνω εκτός, γιατί έχουμε και το plug-in του Twitter), όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Μόνο που γίνονται δύο λέξεις, και θα προτιμούσα τη μία. Αν δεν βρούμε μονολεκτική απόδοση, τότε θα πάμε αναγκαστικά σε μια τέτοια λύση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο subscriber είναι, ας πούμε, ο "εγγεγραμμένος" (που δεν μου αρέσει καθόλου).

Τότε όμως θα μπορούσε ο subscribee να είναι ο εγγράφων (ή κάτι πιο απλό: ο γράφων).
 

Zazula

Administrator
Staff member
εμπνευστής - εμπνεόμενος (αντί εγγεγραμμένος) :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πράγματι· άσε που τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να υπάρχει και κανένας owner, ή creator, στο σύνολο του πρωτοτύπου, και τρέχα γύρευε. Παρακολουθούμενος μας κάνει, ή θα μπλέξουμε και με το τουίτερ;
 

daeman

Administrator
Staff member
subscribesuperscribe, επιγράφω (σπάν. γράφω πάνω σε κάτι) στη σελίδα μου, επιγράφος;

Βαράτε αλύπητα, ξύπνησα.
 
Το γράφων το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά δεν ήξερα αν ταιριάζει...

Να βάλουμε ο ποστάρων να τελειώνουμε; :D
 
Top