metafrasi banner

selling point

nickel

Administrator
Staff member
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι selling point δεν είναι «σημείο πώλησης» (!) όπως το είδα κάπου και δεν νομίζω ότι ήταν μηχανική μετάφραση. Τι σας αρέσει;

επιχειρήματα για την πώληση
επιχειρήματα του πωλητή
πλεονεκτήματα του προϊόντος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κοίτα τι βρήκα τώρα στο Official Journal of the European Union. To selling point σημαίνει "δημοσιοποίηση από τους κατασκευαστές κατά την αγορά";

For tyres placed on new vehicles by manufacturers (‧ % of the market), information on fuel consumption is a
selling point and is included in the instruction manual.

Για τα ελαστικά που έχουν τοποθετήσει οι κατασκευαστές στα νέα οχήματα (‧ % της αγοράς), πληροφορίες και δεδομένα σχετικά με την κατανάλωση δημοσιοποιούνται από τους κατασκευαστές αυτοκινήτων κατά την αγορά και αναφέρονται στα εγχειρίδια χρήσης των οχημάτων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπα. Το να περιλαμβάνει στοιχεία για την κατανάλωση καυσίμου είναι κάτι που κάνει το προϊόν να ξεχωρίζει. Διαφάνεια! :)
 
Εγώ θα διάλεγα το τρίτο, τα «πλεονεκτήματα του προϊόντος» (ή ίσως και «προτερήματα», μια που τα πλεονεκτήματα παραπέμπουν σε συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού και άλλα τέτοια).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα (υποτίθεται ότι) είναι συγκριτικά πλεονεκτήματα, οι λόγοι που θα σε κάνουν να πάρεις αυτό και όχι το άλλο.
 
Ίσως, αλλά δεν παρουσιάζονται απαραιτήτως έτσι: ο πωλητής θα πει «έχει χαμηλή κατανάλωση», όχι «έχει χαμηλότερη κατανάλωση από τα άλλα». Ή, αν π.χ. ο πελάτης το θέλει σε μαύρο, το ότι βγαίνει και σε μαύρο είναι selling point.
 

cougr

¥
re: selling point

Ίσως και διαφορικό πλεονέκτημα (του προϊόντος).

Edit: ή διαφορικό εμπορεύσιμο πλεονέκτημα.:eek:
 

pontios

Well-known member
+1 για το εμπορεύσιμο πλεονέκτημα του προϊόντος.(το πλεονέκτημα από μόνο του δεν αρκεί εδώ, π.χ. το πλεονέκτημα μπορεί να καταστεί το προϊόν πολύ ακριβό και μη ανταγωνιστικό - in my humble opinion, of course).

Δεν ξέρω αν ταιριάζει και το ελκυστικό πλεονέκτημα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ψάχνω κι εγώ για συμφράσεις με αρκετά ευρήματα, π.χ.

πλεονεκτήματα για τον πελάτη
πλεονεκτήματα για τον καταναλωτή
 

cougr

¥
+1 για το εμπορεύσιμο πλεονέκτημα του προϊόντος.(το πλεονέκτημα από μόνο του δεν αρκεί εδώ, π.χ. το πλεονέκτημα μπορεί να καταστεί το προϊόν πολύ ακριβό και μη ανταγωνιστικό - in my humble opinion, of course).

Δεν ξέρω αν ταιριάζει και το ελκυστικό πλεονέκτημα;

Thanks for the thumbs up, pontios, but in reality I think that what I've suggested doesn't quite hit the mark as it could quite easily convey a number of disparate meanings, hence rendering it ambiguous.

Another possibility I came up with is: (Κύριο, διαφορικό, ανταγωνιστικό, επιθυμητό) στοιχείο ή χαρακτηριστικό που ωθεί τις πωλήσεις.

A bit long-winded, I know, but gets the point across.
 
Top