metafrasi banner

self-completion questionnaire

nickel

Administrator
Staff member
Κάπου μου είχαν γράψει self-completing questionnaire και μου φάνηκε πολύ αστείο — μέχρι που ανακάλυψα ότι το λένε πολλοί και σοβαροί. Ο επικρατέστερος τύπος είναι, βέβαια, self-completion questionnaire. Οπότε ερχόμαστε στις παρεμφερείς ελληνικές αγκυλώσεις:

  1. ερωτηματολόγιο για συμπλήρωση από τον ερωτώμενο (ή: ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεται από τον ερωτώμενο)
  2. ερωτηματολόγιο αυτοσυμπλήρωσης
  3. ερωτηματολόγιο ατομικής συμπλήρωσης
Όλα έχουν ευρήματα (μόνο το ερωτηματολόγιο ιδιοσυμπλήρωσης δεν έχει είχε κανένα). Ποιο σας αρέσει και γιατί; Ή μήπως έχετε καλύτερο;
 

spuko

New member
Σε κάποια κείμενα έχω συναντήσει το "αυτοσυμπληρούμενο ερωτηματολόγιο". Δεν το αναφέρω ως καλύτερη λύση, απλώς νομίζω ότι είναι ευκαιρία να συζητήσουμε κατά πόσον ευσταθεί :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να πω αν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο, πρέπει να καταλάβω πρώτα τι είδους ερωτηματολόγιο είναι. Αν είναι ερωτηματολόγιο που θα πρέπει, ρητά και κατηγορηματικά, να το συμπληρώσει ο ερωτώμενος μόνος του, χωρίς καμία βοήθεια και παρέμβαση, κάτι σαν εξεταστικό τεστ, τότε θα ήταν ίσως σαφέστερος κάποιος άλλος προσδιορισμός. Ίσως «αυστηρά προσωπικό ερωτηματολόγιο».

Αν δεν είναι κάτι απόρρητο και απλώς εννοείται «ιδιοχείρως», αυτό δεν είναι σαφές.

Αν είναι απλώς ένα ερωτηματολόγιο «με στοιχεία που θα παράσχει ο ερωτώμενος», αναρωτιέμαι με τι διαφορετικό θα μπορούσαν να συμπληρωθούν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλή η ερώτησή σου, δόκτορα, και να και μια καλή απάντηση:

There are four main methods of delivering questionnaires:
  • postal
  • online
  • telephone
  • face-to-face.
Questionnaires can be interviewer-led or available for self-completion. Self-completion questionnaires reduce the control that can be exercised over who responds and this can make the views received unrepresentative of those of the audience as a whole.
http://www.nottinghamshire.gov.uk/h...gnandusequestionnaires/questionnairetypes.htm

Για τα αυτοσυμπληρούμενα (που δίνουν ευρήματα, Χριστούλη μου) νιώθω περισσότερη απέχθεια και από τα self-completing questionnaires. Είναι σαν τον σκύλο μου, που έχει αυτονομηθεί: του δίνω δύο ευρώ την ημέρα και πάει και τρώει μόνος του. Ή σαν το χρέος μας, που κάποιοι με χιούμορ λένε ότι έχει μεγαλώσει τόσο που φροντίζει μόνο του τον εαυτό του. Έχετε δει ερωτηματολόγιο να πιάνει μολυβάκι και να αυτοσυμπληρώνεται;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο αγγλικό κείμενο, νομίζω ότι η ακριβέστερη απόδοση θα ήταν κοντά σε ένα τερατάκι όπως το: Τα αυτοκλήτως [! --να φαίνεται το επίρρημα] συμπληρωμένα/συμπληρούμενα ερωτηματολόγια μειώνουν τον έλεγχο...

Αλλά γενική ορολογία; Ούτε ιδιοσυμπληρούμενα είναι, ούτε αυτοσυμπληρούμενα --και το αυτοκλήτως συμπληρούμενα δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει γενικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το 1. ερωτηματολόγιο για συμπλήρωση από τον ερωτώμενο.

Έπαιξα λίγο με το ιδιοχείρως, αλλά οι απόπειρες αυτές μου φαίνονται πιο άκομψες από την αποπάνω. Τα ατομικά και προσωπικά δεν μου φαίνονται κατάλληλα γιατί το ερωτηματολόγιο μπορεί να μην αφορά μόνο το άτομο που το συμπληρώνει, απλώς πρέπει να το συμπληρώσει ο ίδιος ο ερωτώμενος, όχι ο ερευνητής. Η αυτοσυμπλήρωση από την άλλη με στέλνει στη συμπλήρωση του ερωτώμενου, λες και αυτό του λείπει για να συμπληρωθεί, να ολοκληρωθεί η προσωπικότητά του. :huh:

Για τα αυτοσυμπληρούμενα ή αυτοσυμπληρωνόμενα δεν το συζητώ· ακόμα κι αν υπήρχαν, έπρεπε να τα θάψουμε, γιατί θα έπαιρναν τη δουλειά από ανθρώπους που τη χρειάζονται. :p

Ερωτηματολόγιο στρώσου-κάτω-και-κάν'-το-μόνος-σου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το 1. ερωτηματολόγιο για συμπλήρωση από τον ερωτώμενο.
Πάντα, βέβαια, με τις απαραίτητες προσαρμογές χρόνου και αριθμού, π.χ. τα ερωτηματολόγια που συμπληρώθηκαν από τους ερωτώμενους.
 

daeman

Administrator
Staff member
Να πιάσω να συμπληρώσω όλες τις πτώσεις, τα γένη, τους αριθμούς και τους χρόνους;
Τότε μιλάμε για ερωτηματολόγιο αυτοχειρίας ή φόνου εν βρασμώ ψυχής, όποιον βρω μπροστά μου πρώτον.
:D


Προσθήκη μετά το αποπάνω του Δρα, για να μη λαδώσω κι άλλο ποστ:
Να μην ξεχάσουμε τα ερωτηματολόγια για τους ερωτευμένους και τις ερωμένες! :wub: :laugh:


Σωστός ο Δόχτορας!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το 1. ερωτηματολόγιο για συμπλήρωση από τον ερωτώμενο.
Χμμ, οπότε θα μπορούσαμε να έχουμε και ερωτηματολόγια για συμπλήρωση από τον ερωτώντα και να γίνει σαφέστερο πού βρίσκεται η διαφορά. Σε επόμενο στάδιο θα μπορούσε ίσως και να απαλειφθεί η συμπλήρωση: ερωτηματολόγια για τον ερωτώμενο και ερωτηματολόγια για τον ερωτώντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά, δεν θέλετε να τα κωδικοποιήσουμε σε ερωτηματολόγια ιδιοσυμπλήρωσης και ετεροσυμπλήρωσης. Καλά. Το μπλαμπλά στο λαιμό σας...
:)
 
Top