metafrasi banner

promiscuous

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα αποδίδατε το promiscuous στο παρακάτω απόσπασμα;

Colin has good chemistry. Like, a lot of people have good chemistry with some people. Colin (Farrell) has promiscuous chemistry. I don't mean he's promiscuous as a person, but his chemistry is available to yours. If you're good, he's gonna meet you.

"Εύκολη" χημεία;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το πρόβλημά μου είναι το disclaimer που κάνει αμέσως μετά, "I don't mean that he is promiscuous as a person". Δηλαδή, θα ήθελα να ερμηνεύεται αρνητικά το promiscuous, μέχρι να κάνει αυτός την επεξήγηση ότι δεν το εννοεί αρνητικά.
 
Ίσως και ασύστολη.

Να προτείνω, αν και μου φαίνονται κάπως υπερβολικά, και τα ελευθεριάζουσα, πολυγαμική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα αποφύγουμε να προτείνουμε την οργανική χημεία, τη μοριακή χημεία και, κυρίως, την παλιά ορθογραφία χυμεία.
 

cougr

¥
Το πρόβλημά μου είναι το disclaimer που κάνει αμέσως μετά, "I don't mean that he is promiscuous as a person". Δηλαδή, θα ήθελα να ερμηνεύεται αρνητικά το promiscuous, μέχρι να κάνει αυτός την επεξήγηση ότι δεν το εννοεί αρνητικά.

ασύδοτη χημεία
 

bernardina

Moderator
Αλήτικη χημεία. Ο ίδιος δεν είναι αλήτης, αλλά η χημεία του δεν κωλώνει πουθενά. Αν του αρέσεις, θα σε γνωρίσει. :p :whistle:
 
Παρά την προειδοποίηση του nickel, εγώ θα καλόβλεπα το χυμεία: «Ο Κόλιν έχει χυμεία, με ύψιλον. Δεν εννοώ ότι ο ίδιος είναι χύμα, αλλά» κλπ κλπ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ο Κόλιν έχει χημεία αχαλίνωτη. Δεν εννοώ ότι είναι αχαλίνωτος, αλλά ότι η χημεία του είναι καταλυτική (διεγείρει τα μόρια και διευκολύνει τη δημιουργία ενώσεων —χειλικών, ή για πιο κίνκι, χηλικώνμε δεσμούς ετεροπολικούς, όπου το ένα άτομο προσφέρει ηλεκτρόνια και το άλλο τα δέχεται). Αν είσαι καϊνάρι, θα σε γνωρίσει.

Ο Κόλιν έχει μια χημεία μουρντάρικη. Δεν εννοώ ότι είναι μουρντάρης, αλλά ότι η χημεία του είναι ασυγκράτητη.
Αν σε κιαλάρει, θα σε πλευρίσει.

Ο Κόλιν έχει χημεία έκλυτη. Δεν εννοώ ότι είναι έκλυτος, αλλά ότι είναι καλός διαλύτης. Αν έχεις μεγάλη διαλυτότητα, θα σε διαλύσει
(με την καλή έννοια). Είναι και καταλύτης. Αν έχεις καλό ενζυμικό υπόστρωμα, θα σου τα ρίξει (τα ηλεκτρόνια). :whistle:
Πρόσεχε όμως τις ανεξέλεγκτες εξώθερμες αντιδράσεις και το ενδεχόμενο πολυμερισμού.
 
Μου αρέσει το ασύδοτη (και το αλήτικη for that matter).

Θα πρόσθετα και το αχαλίνωτη χημεία.

Ο Κόλιν έχει μια αχαλίνωτη χημεία. Δεν εννοώ ότι είναι ο ίδιος αχαλίνωτος, αλλά δεν γνωρίζει περιορισμούς. Αν του ταιριάζεις, θα σε γνωρίσει.
 
αλανιάρικη χημεία :)
Ο Κόλιν έχει αλανιάρικη χημεία. Δεν εννοώ ότι είναι αλανιάρης, αλλά δεν είναι και κότα. Θα σε γνωρίσει, αν του κάνεις κλικ.
Sorry, I couldn't help myself ;)
 
Top