metafrasi banner

plan B = εναλλακτικό σχέδιο, εφεδρικό σχέδιο, σχέδιο Νο. 2

nickel

Administrator
Staff member
Τα λεξικά που το έχουν (γιατί περιέργως δεν το έχουν όλα, αν και η μεταφορική σημασία μετράει 20-30 χρόνια σε ηλικία) αναφέρουν στον ορισμό: «a reserved, secondary plan, in case a first plan (a hypothetical 'Plan A') fails» (Wikipedia) ή «an alternative course of action (which may not really exist) for use when one's original strategy is unworkable or has failed». Δεν έδινε κανείς σαν συνώνυμο το back-up plan ή το fallback plan ή το contingency plan, αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε πρόσφατη ταινία της Τζένιφερ Λόπεζ που πρώτα ονομαζόταν (η ταινία) Plan B και τελικά The Back-up Plan.

Θα μου αρκούσε και το εφεδρικό σχέδιο, αλλά έριξα μια ματιά για σχέδιο Νο. 2 και βρήκα το εξής (μα τι μνήμη που έχουν κάποιοι άνθρωποι):
Σε μια όμορφη ελληνική κωμωδία (Γοργόνες και Μάγκες) ο ηθοποιός Χρόνης Εξαρχάκος, χρησιμοποίησε μια ατάκα και απευθυνόμενος στον Φαίδωνα Γεωργίτση, που προσπαθούσε με διάφορα αποτυχημένα σχέδια να την «πέσει» στη Μαίρη Χρονοπούλου, του είπε: «Γρήγορα στο σχέδιο Νο 2».

Το λέγαμε αυτό από το '68; Πολύ προχώ!
 

SBE

¥
Εγώ λέω σχέδιο Βήτα, σχέδιο @#$%^& (για τα αποτυχημένα από χέρι) και υπάρχει και το υπόλοιπο αλφάβητο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν εννοούν αυτή την ατάκα, αλλιώς τα λέει ο Εξαρχάκος (στο 10':02"):
Άσε που δεν μιλάει για σχέδια, αλλά για τρόπους κατάκτησης γυναικών (1. ευγένεια, 2. ρομαντισμός, 3. αντριλίκι). Ειδυλλιακή η Ύδρα τότε.

Κι επειδή έχω καιρό να βάλω μουσικό βιντεάκι σε λεξιλογικό νήμα:
 
Top