Phishing για πολύ ψάρια

ependysi.png


Από πού να το πιάσεις...
 
Εδώ πετάμε ό,τι μας έρθει στο μυαλό, κι αν πιάσει έπιασε: τα Αμερικανικά Ταχυδρομεία στέλνουν e-mail (χαχαχα) για λογαριασμό του ΔΝΤ που όμως έχει στείλει τα λεφτά μου στην ΕΤΕπ, και με ψάχνει η ίδια η Γκεοργκίεβα προσωπικά. (Και η απαραίτητη επίκληση στον Θεό) :-) :-) :-)

1668096463764.png
 

nickel

Administrator
Staff member
Ποιοτικά έχουν κάνει μεγάλες προόδους τα κείμενα των απατεώνων. Αυτό το βρήκα στα ΜΚΔ, αλλά δεν είναι εύκολο για όλους να κάνουν ανάλυση κειμένου πριν πατήσουν κουμπί. Νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να δουν πού θα τους στείλει το όποιο κουμπί καλούνται να πατήσουν και να μην το πατούν αν δεν τους είναι απόλυτα γνωστή η διεύθυνση. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προτείνει κανείς.

Ισχυρή ταυτοποίηση.jpg
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ούτως ή άλλως έχω σαν αρχή μου να μην πατάω ΠΟΤΕ κανέναν σύνδεσμο, όσο αληθοφανές και να φαίνεται το μήνυμα.
Tο winbank.gr/sites έχει ως διεύθυνση https://rcl.ink/k3BKb.
Tο "κάντε κλικ εδώ" δεν είχε κανέναν σύνδεσμο.
Tο "απάτη" μέσα σε παρένθεση σύμφωνα με τo Google Translate είναι η μετάφραση του "phishing scam".
Πάνω-πάνω το email είχε αυτό που βλέπουμε εδώ, αλλά αυτά είναι πράγματα που δεν βλέπεις αμέσως στην οθόνη ενός κινητού.

1675930963793.png
 

nickel

Administrator
Staff member
πράγματα που δεν βλέπεις αμέσως στην οθόνη ενός κινητού.
Δεν καταπιάνομαι ποτέ με τέτοιες συναλλαγές στο κινητό. Γενικά στο κινητό είμαστε πιο βιαστικοί, λιγότερο προσεκτικοί και δεν έχουμε άνεση στην πληκτρολόγηση ή ευχερή πρόσβαση σε όλες τις εντολές.
 
Μου ήρθε επιστροφή φόρου από το "egovgr" με διεύθυνση [email protected] via auth.ccsend.com και υπογραφή "ο καλύτερος".

Φαίνεται αξιόπιστο, λέω να τους δώσω την πιστωτική μου, όλους τους λογαριασμούς μου με τους κωδικούς, τα σκισμένα μου καλτσόν και τρία κιλά λουκουμόσκονη.
 
Top