metafrasi banner

knob and tube wiring

honionna

Member
Ξέρετε πώς λέγεται στα ελληνικά αυτό το σύστημα καλωδίωσης που υπήρχε στα παλιά τα σπίτια στη Βόρεια Αμερική μέχρι τη δεκαετία του 1930 περίπου;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να λέγεται, αλλά στη Wiki φαίνεται να είναι ένα σύστημα φανερής καλωδίωσης, δηλαδή που δεν είναι καλυμμένο ή προστατευμένο από τίποτα. Τι είδους κείμενο είναι;
 

honionna

Member
Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να λέγεται, αλλά στη Wiki φαίνεται να είναι ένα σύστημα φανερής καλωδίωσης, δηλαδή που δεν είναι καλυμμένο ή προστατευμένο από τίποτα. Τι είδους κείμενο είναι;
Το κείμενο είναι λογοτεχνικό οπότε δε θέλω ακριβή μετάφραση αλλά και περιφραστικά μπορώ να το πω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να λέγεται, αλλά στη Wiki φαίνεται να είναι ένα σύστημα φανερής καλωδίωσης, δηλαδή που δεν είναι καλυμμένο ή προστατευμένο από τίποτα. Τι είδους κείμενο είναι;

Νομίζω ότι στις φωτογραφίες στη Wiki φαίνεται έτσι για λόγους επίδειξης, όχι ότι ήταν ακάλυπτα τα καλώδια στο σπίτι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι στις φωτογραφίες στη Wiki φαίνεται έτσι για λόγους επίδειξης, όχι ότι ήταν ακάλυπτα τα καλώδια στο σπίτι.
Νομίζω ότι λέει ότι ήταν ακάλυπτα: "Knob and tube wiring was eventually displaced from interior wiring systems."
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ ολοφάνερα και ακάλυπτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι σε λογοτεχνικό κείμενο θα μπορούσε να σε καλύψει το "φανερά καλώδια".
 

honionna

Member
Είναι ηλεκτρικό σύστημα με πορσελάνινους διακόπτες και χαλκοσωλήνες απ' ό,τι καταλαβαίνω.
 

daeman

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι λέει ότι ήταν ακάλυπτα: "Knob and tube wiring was eventually displaced from interior wiring systems."
Δες τη φωτογραφία από το μουσείο, όπου έχει αφαιρεθεί τμήμα της κάλυψης για να φανεί η καλωδίωση:

KnobAndTubeWiring.png


Θα άφηναν ακάλυπτη ηλεκτρική καλωδίωση σε ένα σπίτι; Από άποψη ασφάλειας αλλά και αισθητική;

Εδώ ολοφάνερα και ακάλυπτα.

Δες τη λεζάντα: Knob-and-tube wiring used in a textile factory.
Σε εργοστασιακό χώρο, δεν πειράζει να είναι ακάλυπτα, όπως και οι σωληνώσεις (ή τα συστήματα εξαερισμού σήμερα).
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι ηλεκτρικό σύστημα με πορσελάνινους διακόπτες και χαλκοσωλήνες απ' ό,τι καταλαβαίνω.
Ναι, αλλά το κλειδί είναι ότι ήταν ακάλυπτα και έβλεπες τους σωλήνες.
Θα άφηναν ακάλυπτη ηλεκτρική καλωδίωση σε ένα σπίτι; Από άποψη ασφάλειας αλλά και αισθητική;
Ήταν σύστημα του 19ου αιώνα. Εγώ αυτό κατάλαβα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, αλλά το κλειδί είναι ότι ήταν ακάλυπτα και έβλεπες τους σωλήνες.

Ήταν σύστημα του 19ου αιώνα. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Δεν νομίζω, γιατί ούτε λογικό θα ήταν ούτε αισθητικά αποδεκτό, αλλά τεσπά, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Είναι σαν να λέμε ότι επειδή είδαμε φωτογραφία τομής ανθρώπινου σώματος σε εγχειρίδιο ιατρικής, όπου προφανώς χρησιμοποιείται για επίδειξη, έτσι είναι το ανθρώπινο σώμα, με τα σωθικά ξεσκέπαστα.
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Είναι ηλεκτρικό σύστημα με πορσελάνινους διακόπτες και χαλκοσωλήνες απ' ό,τι καταλαβαίνω.

Όχι με χαλκοσωλήνες, αλλά με μονωμένους χάλκινους αγωγούς. Αν ήταν χαλκοσωλήνες, και μάλιστα εκτεθειμένοι που λέει η Αλεξάνδρα (παρότι ακόμα αμφιβάλλω), θα πάθαιναν όλοι ηλεκτροπληξία, γιατί ο χαλκός είναι από τους καλύτερους αγωγούς ηλεκτρισμού.

Και τα πορσελάνινα knobs δεν είναι διακόπτες, αλλά χρησιμεύουν για στήριξη επειδή η πορσελάνη είναι μονωτική.
 

honionna

Member
Δεν νομίζω, γιατί ούτε λογικό θα ήταν ούτε αισθητικά αποδεκτό, αλλά τεσπά, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Όχι με χαλκοσωλήνες, αλλά με μονωμένους χάλκινους αγωγούς. Αν ήταν χαλκοσωλήνες, και μάλιστα εκτεθειμένοι που λέει η Αλεξάνδρα (παρότι ακόμα αμφιβάλλω), θα πάθαιναν όλοι ηλεκτροπληξία, γιατί ο χαλκός είναι από τους καλύτερους αγωγούς ηλεκτρισμού.
Οκ, θα το πω κάπως περιφραστικά με κεραμικούς ή προσελάνινους διακόπτες και σωλήνες ή αγωγούς, κάτι τέτοιο
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ νομίζω ότι σε λογοτεχνικό βιβλίο θα μπορούσε κάποιος να μιλήσει για "πανάρχαιη καλωδίωση" ή κάτι τέτοιο. Δεν χρειάζεται περιγραφή ούτε ορολογία ο Έλληνας αναγνώστης. Η ουσία είναι ότι είναι σύστημα του 19ου αιώνα και εγκαταλείφθηκε μέχρι το 1930.
 

cougr

¥
Θα άφηναν ακάλυπτη ηλεκτρική καλωδίωση σε ένα σπίτι; Από άποψη ασφάλειας αλλά και αισθητική;
Συνήθως, η καλωδίωση αυτού του τύπου τοποθετούνταν πίσω από τους τοίχους, μέσα στην οροφή και ενίοτε κάτω από το δάπεδο, οπότε, ως επί το πλείστον δεν ήταν φανερή. Υπήρχαν όμως και περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα σε σοφίτες ή στα υπόγεια όπου, ενίοτε, οι εγκαταστάσεις ήταν πλήρως εκτεθειμένες.
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συνήθως, η καλωδίωση αυτού του τύπου τοποθετούνταν πίσω από τους τοίχους, μέσα στην οροφή και ενίοτε κάτω από το δάπεδο, οπότε, ως επί το πλείστον δεν ήταν φανερή. Υπήρχαν όμως και περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα σε σοφίτες ή στα υπόγεια όπου, ενίοτε, οι εγκαταστάσεις ήταν πλήρως εκτεθειμένες.
Άρα μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όταν αναφέρεται αυτός ο όρος σε λογοτεχνικό κείμενο μπορεί να σημαίνει ότι η καλωδίωση ήταν εκτεθειμένη, αλλιώς ποιος ο λόγος να αναφέρει τι κρύβεται πίσω από τον τοίχο; Και συμπερασματικά, απλώς θέλει να πει ότι το σύστημα ήταν εντελώς απαρχαιωμένο, με εκτεθειμένη καλωδίωση, και πιθανόν επικίνδυνο με τα σημερινά δεδομένα. Δεν ενδιαφέρουν τον άσχετο αναγνώστη τα πορσελάνινα και τα χάλκινα εξαρτήματα, ειδικά αφού δεν βλέπει καν τον αγγλικό όρο για να κάνει ένα γκουγκλάρισμα.
 

cougr

¥
Άρα μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όταν αναφέρεται αυτός ο όρος σε λογοτεχνικό κείμενο μπορεί να σημαίνει ότι η καλωδίωση ήταν εκτεθειμένη, [...]
Νομίζω ότι εδώ η λέξη κλειδί είναι το «μπορεί».
 

skol

Active member
φαίνεται να είναι ένα σύστημα φανερής καλωδίωσης
Ένας πιο συχνός γενικός χαρακτηρισμός είναι η «ανοιχτή καλωδίωση» (open electrical wiring)
 
Top