Introducing Windows 10

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προς το παρόν, είναι αδύνατο να αλλάξω λειτουργικό. Δουλεύω με λογισμικά υποτιτλισμού που δεν ακολουθούν τις αλλαγές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλο αυτό. Σιγά σιγά θα χρειαζόμαστε και dedicated μηχανήματα για παλιό λογισμικό...
 

SBE

¥
α. Τα φυλάω στο νέφος, δεν ξέρω γιατί αυτή τη φορά...
β. Κι εγώ είχα μια- δυο φορές το πρόβλημα με το Start και νόμιζα ότι ήταν μόνο δικό μου
γ. Δεν έχω δοκιμάσει το DVD
δ. Κάτι αρχαία λογισμικά που χρησιμοποιώ για δουλειά δουλεύουν μια χαρά. Γενικά Άλεξ, αν δουλεύει στο 7, τότε δουλεύει και στο 10.
ε. Η εγκατάσταση θα γίνει με τη μορφή critical update.
στ. Την Κορτάνα δεν την έχω κάνει να δουλέψει ακόμα (δεν υπάρχει στην ελληνική έκδοση). Αλλά δεν θέλω λογαριασμό MS. Έτσι όπως είναι τώρα χωρίς λογαριασμό, μια χαρά δουλεύει.
 
Ενίοτε λειτουργούν και ως απειλή:
Win10.jpg
 
Η μεγαλύτερη ανησυχία μου πριν την αναβάθμιση στα 10 ήταν αν θα υπάρχουν προβλήματα με το VirtualBox - τελικά λειτουργεί μια χαρά, και γενικά δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα με τα 10 (εκτός από το ότι χρειάστηκε να τους θυμίσω ποιο πρόγραμμα προτιμώ για τα αρχεία ήχου και βίντεο, γιατί άλλαξαν μόνα τους το default). Το Start menu είναι σίγουρα πιο εύχρηστο αν και χρειάζεται κάποια εξοικείωση στην αρχή - ειδικά αν δεν έχεις Windows phone.
 
Να γιατί η τεχνητή νοημοσύνη δεν θα υποκαταστήσει ποτέ την ανθρώπινη: έχω δύο υπολογιστές με Windows 10, οι οποίοι αποφασίζουν αυθαίρετα να συγχρονίσουν το desktop theme τους. Μόνο που ο καθένας παίρνει το desktop theme του άλλου, με αποτέλεσμα να έχουν και οι δύο διαφορετική και λανθασμένη όψη! [/worrying-about-AIs-replacing-us-all mode].
 
Ωστόσο αυτό δεν είναι τεχνητή νοημοσύνη είναι (κακο)προγραμματισμένη ρουτίνα. Η τεχνητή νοημοσύνη δεν βασίζεται σε ρουτίνες.
 

SBE

¥
Έχω το εξής πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες σε Chrome, IE, Firefox κλπ:
Τα βίντεο (Υoutube, Coursera, τηλεόραση streaming κλπ) παίζουν κανονικά για περίπου ένα λεπτό και μετά ακούγεται ένα γκρχμπργκχ και χάνεται ο ήχος και μετά από λίγο σταματάει και το βίντεο.
Στο Σκάιπ όλα καλά για περίπου δύο λεπτά και μετά γκρμπργκχ και σταματάει ο ήχος, η εικόνα συνεχίζεται.
Στο Φέισμπουκ τα βίντεο δεν ξεκινάνε καν να παίζουν (όχι μόνο αυτόματα αλλά ούτε και όταν πατάω να ξεκινήσουν) και στην καλύτερη το πολύ να βλέπω τις μπίλιες που γυρίζουν στην αναμονή.

Έκανα την τελευταία αναβάθμιση παράθυρων πριν δέκα μέρες, που αναβάθμισε και το Flash, αλλά δεν ξεκίνησε τότε το πρόβλημα, οπότε δεν οφείλεται σε αυτό μάλλον.
Έχω τελευταία ντράιβερ για όλα, έχω τσεκάρει-ξετσεκάρει τα πάντα δοκιμαστικά, έχω καθαρίσει το cache μου, έχω δοκιμάσει τη σύνδεσή μου στο κινητό και είναι εντάξει, έχω ελέγξει με διάφορα troubleshooting των Παράθυρων, έχω φάει όλη τη μέρα σήμερα να βρω λύση και δεν έχω βρει φυσικά.

Καμιά ιδέα;
 
Δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά η τελευταία αναβάθμιση του Flash μου έκανε τη ζωή πατίνι. Αν και, απ' ό,τι λες, δεν φταίει το flash, για δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ στο flash player, και στις ρυθμίσεις να ξε-κλικάρεις το "hardware acceleration". Με βοήθησε πολύ αυτό. Γενικά η τελευταία αναβάθμιση του flash είναι προβληματική.

Έδιτ: Υποθέτω πως έχεις ήδη ελέγξει πως το βίντεο και ο ήχος στο κομπιούτερ σου δουλεύουν κανονικά έτσι (directx κλπ);
 
Καμιά ιδέα;

Ναι. Σβήσε τα Windows 10.

Εναλλακτικά, αν χρησιμοποιείς USB συσκευή για τα ηχεία σου, ίσως υπάρχει conflict με την δυνατότητα να θέσεις τον υπολογιστή σου σε κατάσταση αναμονής. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το selective suspend της USB σου, πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις ενέργειας και από εκεί στην αλλαγή σχεδίου ενέργειας. Κατόπιν πήγαινε στις ρυθμίσεις για προχωρημένους, βρες την USB στην λίστα και απενεργοποίησε το selective suspend της.

Αν δεν γίνει τίποτα, πήγαινε στον event viewer των εργαλείων του συστήματος (νομίζω εμφανίζεται άμεσα κάπου στην λίστα επιλογών αν κάνεις δεξί κλικ στο "start button". Πήγαινε στα events των εφαρμογών και του συστήματος και ψάξε να βρεις critical errors. Άνοιξέ τα και δες ποιο αρχείο τα προκαλεί. Αν δεν σου λέει τίποτα το αρχείο, ανέβασε τις πληροφορίες εδώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω το εξής πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες σε Chrome, IE, Firefox κλπ:
Τα βίντεο (Υoutube, Coursera, τηλεόραση streaming κλπ) παίζουν κανονικά για περίπου ένα λεπτό και μετά ακούγεται ένα γκρχμπργκχ και χάνεται ο ήχος και μετά από λίγο σταματάει και το βίντεο.
Στο Σκάιπ όλα καλά για περίπου δύο λεπτά και μετά γκρμπργκχ και σταματάει ο ήχος, η εικόνα συνεχίζεται.
Στο Φέισμπουκ τα βίντεο δεν ξεκινάνε καν να παίζουν (όχι μόνο αυτόματα αλλά ούτε και όταν πατάω να ξεκινήσουν) και στην καλύτερη το πολύ να βλέπω τις μπίλιες που γυρίζουν στην αναμονή.

Έκανα την τελευταία αναβάθμιση παράθυρων πριν δέκα μέρες, που αναβάθμισε και το Flash, αλλά δεν ξεκίνησε τότε το πρόβλημα, οπότε δεν οφείλεται σε αυτό μάλλον.
Έχω τελευταία ντράιβερ για όλα, έχω τσεκάρει-ξετσεκάρει τα πάντα δοκιμαστικά, έχω καθαρίσει το cache μου, έχω δοκιμάσει τη σύνδεσή μου στο κινητό και είναι εντάξει, έχω ελέγξει με διάφορα troubleshooting των Παράθυρων, έχω φάει όλη τη μέρα σήμερα να βρω λύση και δεν έχω βρει φυσικά.

Καμιά ιδέα;

Η μόνη λύση που μου λειτούργησε ήταν μια επανεκκινησούλα. Μετά δεν υπήρχε πρόβλημα όλη μέρα. Τον τελευταίο καιρό πάντως, το πρόβλημα φαίνεται να έχει εξαφανιστεί (από το σύστημά μου τουλάχιστον).
 

SBE

¥
Δυστυχώς δεν γίνεται να ξαναρχίζω κάθε φορά, Δόχτορα, είδικά όταν έχω δουλειά καθ'οδόν σε άλλα παράθυρα.
Περί Φλας: το έκανα, και έβγαλα και την τελευταία ενημέρωση για Φλας αλλά το youtube δεν χρησιμοποιεί Φλας. Δεν είδα διαφορά.
Έλλη, δεν έχω εξωτερικά ηχεία.
Τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω και θα σας πω.
 
Μπορεί επίσης το πρόβλημα να είναι λίγο πιο πολύπλοκο. Μερικές φορές τα Windows (ειδικά οι νεότερες εκδόσεις) έχουν ένα θεματάκι στο να κάνουν σωστό unpack στα αρχεία των οδηγών του συστήματος, εν προκειμένω της κάρτας ήχου ή της κάρτας γραφικών. Αυτό μπορείς να το ελέγξεις μόνο από τον event viewer. Εκεί θα φαίνεται αν κάποιο συγκεκριμένο dll δεν λειτουργεί σωστά.

Σ' αυτήν την περίπτωση, η πιο απλή λύση είναι να απεγκαταστήσεις τους οδηγούς*, κατόπιν να πας στην διαχείριση συστήματος και να σβήσεις τελείως την συσκευή και μετά να κάνεις αναζήτηση νέων συσκευών και να αφήσεις το σύστημα να ψάξει στο δίκτυο για τους κατάλληλους οδηγούς.

Η πιο περίπλοκη λύση είναι να κάνεις manual unpack, που αν δεν ξέρεις πώς να το κάνεις καλύτερα είναι να μην το επιχειρήσεις.


* εντελώς. Κι αν δεν ξέρεις πώς κατέβασε κάποιο προγραμματάκι που καθαρίζει οδηγούς, όπως το Driver Sweeper
 

SBE

¥
Τελευταία ενημέρωση: σήμερα έκανα μια ακόμα ενημέρωση των παράθυρων (με ειδοποίησε το σύστημα σχετικά χτες) και μέχρι στιγμής το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε από μόνο του.
Τα μυστήρια της Μάικροσοφτ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάπως έτσι λύθηκε και το δικό μου πρόβλημα, ύστερα από μια μεγάλη αναβάθμιση που έλυσε και το πρόβλημα της εξαφάνισης του κουμπιού Start (που συνέβαινε σε κουφές περιστάσεις, αλλά πάντα ύστερα από ή παράλληλα με αδρανοποίηση κάποιων από τα βασικά ενσωματωμένα βοηθήματα εικόνας ή ήχου και λυνόταν μετά από 2-3 επανεκκινήσεις)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ τώρα βασανίζομαι με τα Windows 8.1. Ανακάλυψα (χωρίς καμιά έκπληξη) ότι το λογισμικό της μεγάλης εταιρείας με την οποία συνεργαζόμαστε έχει διάφορα προβλήματα ασυμβατότητας. Όποιο ερώτημα και να στείλω στο Help Desk της εταιρείας για προβλήματα που διαπιστώνω, ελπίζοντας ότι φταίει κάποια ρύθμιση που μπορεί ν' αλλάξει, παίρνω σταθερά την απάντηση "this is a known bug associated with Windows 8 and over". Δεν εκπλήσσομαι βέβαια, επειδή μιλάμε για εταιρεία που δεν έχει κατορθώσει ακόμα να κάνει το σέρβερ της να λειτουργεί με όλα τα browser, και ζητάει αποκλειστικά Internet Explorer. Για τόσο προχωρημένο τμήμα ΙΤ μιλάμε, δηλαδή.

Αν ρωτάτε τώρα τι μου ήρθε ξαφνικά και αναβαθμίστηκα σε 8.1, δεν μου ήρθε. Απλώς βρήκα ένα φοβερό κελεπούρι All-in-one, στη μισή τιμή από του καινούργιου και έχει εγκατεστημένα τα 8άρια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ήρθε κι εμένα η σειρά μου να αρχίσω να δουλεύω με Windows 10 :) Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι θέλω να πάρω τηλέφωνο τη Μικρομαλακή και να της δώσω συγχαρητήρια για την επιτυχία της #notnotnotnot.

Κατ' αρχάς, η ανάλυση που έχει η οθόνη μου δεν υπήρχε σαν επιλογή, καθόλου. Μετά από καμιά ώρα ψάξιμο με τις ρυθμίσεις, το γκούγκλισα και ανακάλυψα ότι είχαν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα και το έφτιαξα παίζοντας λίγο με το control panel του Nvidia.

Επίσης, κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής μου ξερυθμίζονται οι ρυθμίσεις του ποντικιού, η βασικότερη από τις οποίες είναι η εναλλαγή των πλήκτρων. Σήμερα ανακάλυψα ότι πρέπει να κάνω άλλη μια ρύθμιση, τόσο καλά κρυμμένη που μάλλον είναι Mew. Ελπίζω να τα καταφέρω, αν δεν τα καταφέρω θα ξανάρθω αύριο να ξαναγκρινιάξω.

Επίσης, χθες μετέφραζα και κάθε φορά που άλλαζα γλώσσα στο Word, άλλαζε η γλώσσα σε όλα τα apps. Άντε πάλι γκούγκλισμα, άντε ξανά να βρεις τη ρύθμιση, που είναι ακόμα καλύτερα κρυμμένη από την παραπάνω. Θερμά συγχαρητήρια στη Microsoft, να στείλει στη Nintendo ιδέες πού να κρύβει τα μυθικά Πόκεμον να μην τα βρίσκει κανένας.

Και το βασικό (ντραμρόλ....): δεν παίζει το μεταφραστικό μου πρόγραμμα (MetaTexis).

Γενικώς, έκανα πατάτα που δεν ψώνισα 7ρια, όπως μου είχε πει ο Ζάζουλας, να μπορώ να κάνω downgrade τουλάχιστον. Τέλος πάντων, παθήματα-μαθήματα. Περιττόν να σας πω ότι μετά από όλα αυτά, έχω μείνει τόσο πίσω στη δουλειά μου που θα πάρω και φέτος το χρυσό βραβείο του μαύρου κύκλου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νέα ανακάλυψη: δεν δουλεύει το πλήκτρο insert (όταν θέλω να κάνω overwrite στο κείμενο).
 
Top