I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Α! Και να μην ξεχάσω το Bones (που περιμένω πώς και πώς τον επόμενο κύκλο), το Closer (επίσης) και το Galactica (που επίσης περιμένω τον επόμενο κύκλο). Γιατί τ' αργούν τόσο πολύ;

Είδα πρόσφατα τον 4ο του Desperate Housewives και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα.
 
Τρελός και παλαβός για το House, M.D., πλήρης περιφρόνηση για το Grey's Anatomy (όχι Gray's). Διότι, αν είναι να βλέπω το δεύτερο, προτιμώ το Sex and the City. Άπαιχτο αποδεικνύεται και το Boston Legal. Κολλάω στο Monk. Εννοείται επίσης South Park, Futurama, The Simpsons. Η αναφορά αυτή δεν είναι εξαντλητική, με την επιφύλαξη κάθε φλασιάς που θα συνεφέρει την ασθενική μου μνήμη.

Με συγχωρείτε για το ορθογραφικό λάθος, αγαπητέ Ζάζουλα. Ήταν τυχαίο.
Μάλλον θα σου αρέσει και το Family Guy, αν δεν το βλέπεις ήδη.
 
Α! Και να μην ξεχάσω το Bones (που περιμένω πώς και πώς τον επόμενο κύκλο), το Closer (επίσης) και το Galactica (που επίσης περιμένω τον επόμενο κύκλο). Γιατί τ' αργούν τόσο πολύ;

Είδα πρόσφατα τον 4ο του Desperate Housewives και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα.

Εμένα γιατί το Bones, αν και το εύρημα με τη μελέτη των οστών είναι καλό, μου φαίνεται πατάτα; Για να το θέσω καλύτερα, δεν μου βγάζει καμία χημεία το ζεύγος των πρωταγωνιστών. Μου δίνουν την εντύπωση ότι παίζουν σαν κουρδισμένοι. Το ίδιο και οι παρατρεχάμενοί τους. Λάθος;
Desperate Housewives δεν έχω δει ποτέ, εκτός από κάποιες σκόρπιες σκηνές αν το πετύχω στο ζάπινγκ. Μόνο η Felicity Huffman αξίζει τον κόπο νομίζω, αλλά δεν είναι αρκετή από μόνη της να με κρατήσει.
Το Closer το βλέπω, αλλά έχει αρχίσει να μου τη σπάει το όλο ζήτημα του γάμου της τύπισσας με τον πράκτορα του FBI. Νισάφι!
Από Galactica δεν έχω ιδέα.
 
Εμένα γιατί το Bones, αν και το εύρημα με τη μελέτη των οστών είναι καλό, μου φαίνεται πατάτα; Για να το θέσω καλύτερα, δεν μου βγάζει καμία χημεία το ζεύγος των πρωταγωνιστών. Μου δίνουν την εντύπωση ότι παίζουν σαν κουρδισμένοι. Το ίδιο και οι παρατρεχάμενοί τους. Λάθος;

Εμένα μου αρέσουν πολύ αυτοί οι δύο και οι ατάκες της πρωταγωνίστριας είναι κορυφαίες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μάλλον θα σου αρέσει και το Family Guy, αν δεν το βλέπεις ήδη.
Ναι, ναι, ευχαριστώ πολύ για την εναυόμενη φλασιά. :D

ΥΓ Για το Gray's vs. Grey's Anatomy, δεν ήμουν κακός ή σχολαστικός, απλώς άδραξα την ευκαιρία να προβάλω το λογοπαίγνιο στο οποίο βασίζεται ο τίτλος της σειράς. :)
 
Τι καλά! Βρέθηκε ένας ακόμα φαν της συγκεκριμένης σειράς. Εσύ πώς την ανακάλυψες, Κόμη; Εγώ είδα ότι δημιουργός της (ουσιαστικά executive producer) είναι ο Alan Ball που έκανε το Six Feet Under, μιας από τις πιο αγαπημένες μου τηλεοπτικές σειρές.

Ας είναι καλά ο πατέρας και τροφοδότης του λαού. Δοξασμένο να είναι το όνομά του.

Galactica! Τι κόλλημα, Θεέ μου.
 

SBE

¥
Ωραία, να πω κι εγώ τι βλέπω και μου αρέσει τότε.
Κλασσικά το προαναφερθέν Damages, μόλις τελείωσε η δεύτερη σειρά και ήταν (ω, του θαύματος) τόσο καλή όσο κι η πρώτη και δεν ξέρω πως τους έχουν μαζέψει όλους αυτούς τους ηθοποιούς μαζί. Προειδοποιώ ότι έχει πολύ μπέρδεμα κι άμα χάσεις επεισόδια δυσκολεύουν τα πράγματα. Φέτος εκτός από την Γκλεν Κλόουζ και τους λοιπούς ηθοποιούς από πέρσι, είχαμε επιπλέον τον Γουίλιαμ Χαρτ και τη Μάρσια Γκει Χάρντεν.
Ο δεύτερος κύκλος επεισοδίων του Mad Men δεν ήταν τόσο καλός όσο ο πρώτος, ίσως γιατί προσπάθησαν να βάλουν πλοκή ενώ το χαρακτηριστικό του πρώτου κύκλου ήταν ότι δεν είχε πλοκή, ήταν μια σειρά από στιγμιότυπα με χαλαρή θεματική σύνδεση. Παρόλα αυτά ήταν πάρα πολύ καλή κι η δεύτερη δόση.
Και για να γελάσουμε που και που, υπάρχει το Big Bang Theory με το οποίο δε γελάω που και που, αλλά ασταμάτητα μέχρι δακρύων σε κάθε επεισόδιο. Ίσως γιατί αγγίζει πολλά σημεία. όλα τα επιστημονικά που αναφέρονται στο σήριαλ είναι ψαγμένα και επαληθευμένα, επί τη ευκαιρία, δεν είναι εφευρέσεις του σεναριογράφου.
Αγγλικά σήριαλ αυτή την εποχή δε βλέπω, μας έχουν φλομώσει στα ρηάλιτι, πάντως το ΒΒC δείχνει που και που ένα γαλλικό σήριαλ, αστυνομικοδικαστικό ονόματι Engrenages το οποίο είναι πολύ καλό αλλά το έχω δει περιστασιακά και περιμένω το βίντεο. Γιατί για να το δείχνει το μπιμπισι που δε δείχνει εύκολα ξενόγλωσσα θα πρέπει να είναι αριστούργημα.
Βλέπω το QI και να πω εδώ ότι κατά καιρούς έχουν κάνει λάθη και τα έχουν διορθώσει σε επόμενα επεισόδια. Βλέπω και μερικά χιουμοριστικά που δε πρόκειται ποτέ να βγουν εκτός συνόρων γιατί έχουν τοπικιστικό χιούμορ, αλλά γενικά κανένα σήριαλ αγγλικό δε με τραβάει τελευταία.
A, to Brothers and Sisters που είδα κάμποσο είναι σαπουνόπερα κάργα, με χαμένα παιδιά που εμφανίζονται ξαφνικά, με ενδοοικογενειακό πόλεμο στην οικογενειακή επιχείρηση και με απ'ολα. Το έβλεπα πάντως γιατί άρχισε να το δείχνει η τηλεόραση με το που είχα επιστρέψει από πολύ πολύ μεγάλες διακοπές στις ΗΠΑ και είχαν πλάκα οι αναφορές σε μέρη που ήξερα. Για τον ίδιο λόγο μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον το Californication, που είναι μια ανάλαφρη και εξωπραγματική βλακεία. Υποθέτω ότι έχει πολλή πέραση σε όσους άντρες περνάνε mid-life crisis.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σας αγαπώ όλους — και σας μισώ ταυτόχρονα. Πότε θα προλάβω να τα δω εγώ όλα αυτά;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον επειδή είμαι όλη μέρα μπροστά σε μια οθόνη που δείχνει ταινίες, σίριαλ και διάφορα τέτοια, δεν έχω ΚΑΜΙΑ επιθυμία να δω τίποτε απ' όλα αυτά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλεξάνδρα σε καταλαβαίνω απόλυτα — το ίδιο παθαίνω κι εγώ με τα βιβλία...
 

daeman

Administrator
Staff member
Μάλλον επειδή είμαι όλη μέρα μπροστά σε μια οθόνη που δείχνει ταινίες, σίριαλ και διάφορα τέτοια, δεν έχω ΚΑΜΙΑ επιθυμία να δω τίποτε απ' όλα αυτά.

Αλεξάνδρα σε καταλαβαίνω απόλυτα — το ίδιο παθαίνω κι εγώ με τα βιβλία...

Κι εγώ που το παθαίνω καθημερινά με όλα αυτά που λέει η Αλεξάνδρα με περιστασιακές εξάρσεις αυτού που λέει ο Ζάζουλα, κι όμως θέλω να τα δω και να τα διαβάσω όλα, αλλά δεν προλαβαίνω, είμαι σοβαρά, γιατρέ μου; :confused:

Ειλικρινά ζηλεύω! :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το Star έκανε πάλι το θαύμα του! Παίζει την τεραστιαπολυτοτατότη σειρά: The Office. :D Χωρίς την παραμικρή διαφήμιση ή άλλη ανακοίνωση, η σειρά που αποτελεί το ιερό δισκοπότηρο των τρεζ αξελερέ geeks with humor, βρήκε επιτέλους τη θέση της στην ελληνική τηλεόραση! Στην πιο αρμόζουσα τηλεοπτική ζώνη για τους λάτρεις της, στις έξι η ώρα το πρωί, είναι ό,τι πρέπει για geekofreaks που εκείνη την ώρα μόλις έχουν τελειώσει την ολονυχτία τους μπροστά στον υπολογιστή τους. Zaz very very happy! :)
 

SBE

¥
Το Office το ορίτζιναλ, του BBC που ήταν ανατρεπτικό και πρωτοπόρο κλπκλπ το έχω χάσει τελείως, δεν κατάλαβα ποτέ το νόημά του. Παιζόταν την εποχή που δούλευα κάπου που όλοι ήταν ηλίθιοι και δεν άντεχα να βλέπω και στη τηλεόραση τα ίδια, κι ας ήταν με χιούμορ.

Αυτή την εποχή όμως το BBC μας δείχνει τις πρόσφατες σουηδικές τηλεταινίες Wallander και είναι ενδιαφέρον να βλέπεις σοβαρή παραγωγή αστυνομικό και να μην είναι αμερικάνικο- πέρα από τα παράξενα και ενδιαφέροντα της Σουηδικής γλώσσας
 
Breaking bad

Επειδή μόλις γύρισα από διακοπές
Επειδή έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου τις τελευταίες οχτώ μέρες και τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια
Επειδή η προσπάθεια να απεξαρτηθώ από το τσιγάρο έχει επιτείνει την εξάρτησή μου από τις τηλεοπτικές σειρές σε κονσέρβα
Επειδή είναι απομεσήμερο και μ’ έχει πιάσει η συνηθισμένη μου σπαρίλα

Για όλους αυτούς τους λόγους

Έχω να σας προτείνω την απόλυτη τηλεοπτική σειρά των τελευταίων μηνών: Breaking Bad, κυρίες και κύριοι. Δείτε την και δεν θα το μετανιώσετε.
Έχει μια εσάνς από Weeds, αλλά καμία σχέση πέρα από το προφανές. Η σειρά είναι ιδιαίτερα καλογυρισμένη, οι διάλογοι απολαυστικοί, το χιούμορ κατάμαυρο, οι ηθοποιοί φαίνεται να έχουν μπει στο πετσί του χαρακτήρα που υποδύονται.
Δημιουργός της είναι ο Βινς Γκίλιγκαν, που ήταν παραγωγός σε πολλά από τα επεισόδια των X-Files.
Με δυο λόγια, η ιστορία έχει ως εξής:
ένας πενηντάρης καθηγητής χημείας σε γυμνάσιο του Αλμπουκέρκι του Νέου Μεξικού, αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα, τη μιζέρια της κρίσης μέσης ηλικίας, την κατά λάθος εγκυμοσύνη της σαραντάρας συζύγου του, τον έφηβο γιο του που πάσχει από εγκεφαλική παράλυση και, on top of that, μαθαίνει ότι πάσχει από τελικού σταδίου καρκίνο του πνεύμονα. Αυτό το τελευταίο αρκεί για να τον κάνει να μπει σε διαδικασίες που ούτε καν φανταζόταν, με αποκορύφωμα το «μαγείρεμα» κρυσταλλικής μεθαμφεταμίνης, σε συνεργασία με έναν στούρνο πρώην μαθητή του, σ’ ένα τροχόσπιτο στη μέση της ερήμου.
Δεν ξέρω πώς μπορεί να φαίνεται η ιστορία έτσι όπως την είπα μόλις, αλλά είναι απολαυστικότατη. Ορισμένα επεισόδια ήταν τόσο μαύρα που κρατούσα την κοιλιά μου από τα γέλια. Είναι από τις σχετικά καινούριες σειρές, έχει κάνει μόλις δύο σεζόν.
Περισσότερες πληροφορίες για τη σειρά στην Βικιπαίδεια (με προσοχή για όσους ενδιαφέρονται να τη δουν, έχει πολλά spoiler)
Enjoy!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάθε φορά που διαβάζω ποστ σε αυτό το νήμα αγχώνομαι: δεν προφταίνω, δεν προφταίνω σας λέω! Καλή η ιδέα σου πάντως, θα αρχίσω κάτι καινούριο γιατί αυτό το τρουμπλάντ με αφήνει κάθε βδομάδα στα κρύα του λουτρού!!! Εσύ το έκοψες κι εγώ λέω να το αρχίσω από την αγωνία.
 
To true blood βελτιώθηκε πολύ τώρα τελευταία και χάρηκα γιατί στη μέση του κύκλου είχε κάνει μια κοιλιά τεράστια και ήμουνα στο τσακ να το παρατήσω. Αυτός ο νέος τυπάς, που το παίζει ο Βρυκόλακας-Μεσσίας πολύ με αρέσει!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ποιος είναι αυτός; Μην πω και κανένα σπόιλερ και με κυνηγάς...
 
Ο Γκόντρικ. Αυτός που τον ψάχνει ο Έρικ. Ένα τυπάκι που μοιάζει κάπως με Μαορί.
 
Top