I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Λοιπόν, επειδή τους προσέχω πάντα τους υπότιτλους μπορώ να πω ότι ήταν μια πολύ καλή μετάφραση. Μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο για άλλες σειρές (μην ανοίξω το στόμα μου) ή ακόμα και για ταινίες στο σινεμά!
:)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ πολύ. Θέλω να τονίσω, πάντως, ότι όταν δίνουν στον μεταφραστή έτοιμους υποτίτλους σε template, του δένουν λίγο τα χέρια. Δηλαδή, αν έφτιαχνα δικούς μου υποτίτλους εξαρχής, ίσως ήταν λίγο καλύτεροι.
 
Εμένα τα αγαπημένα μου έως τώρα είναι:

X-Files (εννοείται)
Lost
The Sopranos (κι αυτό η Αλεξάνδρα νομίζω το έχει υποτιτλίσει. Μα τι τέλος ήταν αυτό; )
House MD (καταπληκτικός ο τύπος. Και μόνο που ανοίγει το στόμα του βγαίνει πράσινο δηλητήριο)
The Wire (δεν το είδα στα ελληνικά, αλλά υποθέτω ότι θα ήταν εφιάλτης για τον υποτιτλιστή)
ER (μου αρέσουν οι σειρές με γιατρούς και νοσοκομεία. Επαγγελματική διαστροφή)
Six Feet Under (στην τηλεόραση παιζόταν με τίτλο "Γραφείο Κηδειών Φίσερ". Πολυαγαπημένη σειρά)

Έντιτ: Έχει δει κανείς το Grey's Anatomy; Παίζει πολύ, αλλά δεν το έχω δει καθόλου. Αξίζει τον κόπο;
 
Το Grey's Anatomy το έχω δει λίγο στην τηλεόραση. Καλό μου φαίνεται. Πολύ καλό.

@Αλεξάνδρα: σαφέστατα κι είναι πολύ δύσκολη η δουλειά του υποτιτλιστή με όλους αυτούς του περιορισμούς που του βάζουν.
 
Το Grey's Anatomy το έχω δει λίγο στην τηλεόραση. Καλό μου φαίνεται. Πολύ καλό.

Ωραία, θα το έχω υπόψη μου κι αυτό. Αν και με χαλάει λίγο ο πρωταγωνιστής, αυτός ο Πάτρικ Ντέμπσι. Τον θυμάμαι που έκανε ένα νερντ σε μια ταινία της δεκαετίας του '80. Δεν θυμάμαι πώς την έλεγαν. Μου είχε φανεί πολύ ηλίθιος εκεί πέρα...
 
Σε κάποιο άλλο φόρουμ (...) είχα ανοίξει νήμα όπου ψηφίζαμε τις αγαπημένες μας (αμερικάνικες) σειρές και είχε γίνει χαμός, αν θυμάστε.

Τέλος πάντων, συμφωνώ με τα περισσότερα που γράψατε, δεν αναφέρατε όμως δύο από τα πιο αγαπημένα μου (το πρώτο είναι και ΤΟ πιο αγαπημένο μου)

-The Shield
-Galactica

Αυτή την περίοδο βλέπω τη δεύτερη σεζόν του Carnivale που το θεωρώ εξίσου υπέροχο.

Για το Rome, είπαμε;
 
Το "The Shield" μ' άρεσε κι εμένα πολύ. To Galactica δεν το έχω δει, είναι το παλιό Galactica σε DVD;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμπάσχοντες εξαρτημένοι, χαίρομαι που βρήκα μια φωνή υποστήριξης στο πάθος μου! (Και ιδέες για καινούρια ναρκωτικά, Σοπράνος, ε; :))
 
Απ' ότι βλέπω, είμαστε πολλοί.

Καινούργιο Γκαλάκτικα;

ΓΙΟΥΠΙ!!! (πάνω που είχα αρχίσει να τα κόβω...)
 

curry

New member
Καλύτερες σειρές, ε; Μάλλον για τις πιο "κολληματικές" θα ψηφίσω.
Φέτος, έχω πάθει πλάκα με τον Χάουζ. Μεγάλο κόλλημα, τον λατρεύω!
Φυσικά τα X-Files (αν και προς το τέλος είχα σκυλοβαρεθεί κι ευχόμουν να τους σκοτώσουν επιτέλους οι κακοί).
Είχα κολλήσει και με το πρώτο season του Lost αλλά μετά βαρέθηκα.
Ιστορικό κόλλημα έχω φάει με το Law & Order. Γενικά με οτιδήποτε αστυνομικό (καλά, όχι και τα εντελώς καφροειδή).
Αλλά δύο είναι οι σειρές που έχω δει όλα τα επεισόδια αμέτρητες φορές και δεν θα βαρεθώ ποτέ μάλλον (πλην ορισμένων επεισοδίων): το Friends και το Sex and The City. (το Friends πιο πολύ από το SATC).
 

curry

New member
Και μια που το θυμήθηκα, μήπως έχει δει κανένας το Weeds; Μαθαίνω ότι σκίζει στις ΗΠΑ κι ότι έχει μεγάλη πλάκα.
 
Απ' ότι βλέπω, είμαστε πολλοί.

Καινούργιο Γκαλάκτικα;

ΓΙΟΥΠΙ!!! (πάνω που είχα αρχίσει να τα κόβω...)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Υπάρχουν τρεις σεζόν (τώρα παίζεται --μπορεί και να έχει ολοκληρωθεί, δεν ξέρω-- η τέταρτη), αλλά προτού δει κανείς τη πρώτη σεζόν, πρέπει οπωσδήποτε να δει τον πιλότο, που είναι μια τρίωρη τηλεταινία με όλο το ζουμί. Ειδάλλως δεν θα καταλάβει τίποτα.

(που'σαι, τσαμπούκι, να βοηθήσεις)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό αλλά δε μου γέμισε το μάτι ιδιαίτερα (κι αυτή η ξανθιά πια! :mad:)
 
Last edited:
Εγώ το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό αναγκαστικά αλλά δε μου γέμισε το μάτι ιδιαίτερα (κι αυτή η ξανθιά πια! :mad:)

Την ξανθιά δεν τη θέλουμε, θέλουμε μόνο να μας δούνε οι φίλοι μας μαζί της.

Εμείς θέλουμε την ασιάτισσα, άντε και τη Στάρμπακ, για πιο rough καταστάσεις.
 
Last edited by a moderator:

Elsa

¥
Με έχει φάει η περιέργεια...Μα, πότε προλαβαίνετε; Κοιμάστε καθόλου; Έχω σκάσει! Ζείτε στο παράλληλο σύμπαν με τις σαραντάωρες μέρες; Σε καλό σας, πια!
 
Κόντρα σε αυτό που μας έλεγε η μάνα μας, όταν τρώμε, βλέπουμε και τηλεόραση (αν και πλέον με το ζόρι προλαβαίνουμε να φάμε πλέον: ROFL)
 
Με έχει φάει η περιέργεια...Μα, πότε προλαβαίνετε; Κοιμάστε καθόλου; Έχω σκάσει! Ζείτε στο παράλληλο σύμπαν με τις σαραντάωρες μέρες; Σε καλό σας, πια!

Η διαχείριση χρόνου έχει αναχθεί σε επιστήμη.
 
Top