I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Αν δείτε το Firefly (εξαιρετική, λατρεμένη σειρά), να ξέρετε ότι ουσιαστικά κλείνει με την ταινία Serenity στην οποία εξηγούνται όλα τα μυστήρια που είχαν ανοίξει στα επεισόδια της σειράς.
 

dazed

New member
Αν δείτε το Firefly (εξαιρετική, λατρεμένη σειρά), να ξέρετε ότι ουσιαστικά κλείνει με την ταινία Serenity στην οποία εξηγούνται όλα τα μυστήρια που είχαν ανοίξει στα επεισόδια της σειράς.

Τα είδα λιγο με ανάποδη σειρά :D δεν ξέρω αν θα την έλεγα εξαιρετική, σίγουρα ευχάριστη!
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω αρκετές σειρές (αν και όχι περισσότερες από ταινίες). Κάποιες τις έχω αφήσει στη μέση, μόλις άρχισαν να επαναλαμβάνονται και να κάνουν κοιλιά. Επίσης, αποφεύγω σειρές με έντονο το στοιχείο του φανταστικού και του μεταφυσικού (π.χ. έχω δει το Stranger Things, αλλά δεν το πάω). Προ ημερών δυο δικοί μου άνθρωποι γύρω στα τριάντα ζήτησαν να τους πω μερικές ιδέες και τους ανέφερα τις παρακάτω από τις πιο πρόσφατες σειρές (ή παλιότερες που εγώ είδα πρόσφατα). Παρέλειψα σειρές που δεν θα τους ταίριαζαν λόγω ηλικίας.

Chernobyl
The Morning Show
Hollywood
Line of Duty
Modern Love
Ozark
Unbelievable
Little Fires Everywhere

Ε, δείτε πρώτα αυτές και μετά θα προτείνω κι άλλες. :-)
 

SBE

¥
To Little Fires Everywhere είδα το πρώτο επεισόδιο και είπα καλά, θα δω κάποια στιγμή και τα υπόλοιπα, και ακόμα δεν τα έχω δει. Είμαι σίγουρη ότι είναι αριστούργημα κλπ κλπ αλλά δεν με ενθουσίασε. Έχει να κάνει και με τη διάθεση. Είδα π.χ. τα 144 επεισόδια της Μπάφης παλιμπαιδίζοντας εν μέσω λοκντάουν. Άλλοι θα λέγανε ότι είμαι για δέσιμο, αλλά τί να καθίσεις να δεις όταν έχεις πολύ χρόνο και λίγα να κάνεις; Η αλήθεια είναι πάντως ότι έχει πολύ καλές ατάκες, και έτσι είπα να δω και το Firefly, του ίδιου δημιουργού.
Δεν θυμάμαι αν έχουμε αναφέρει το What we do in the Shadows. Αυτό είναι ταινία και σήριαλ νεοζηλανδέζικο και τώρα το έχουν μεταφέρει στις ΗΠΑ με τους ίδιους παράγοντες και έβλεπα το αμερικάνικο. Δεν ξεκαρδίζεσαι στα γέλια, έχει μερικά χαζά, αλλά έχει και μερικά πολύ πολύ έξυπνα. Και κλασσικά έχει και την αγγλοκυπριακής καταγωγής πρωταγωνίστρια να λέει σε ένα επεισόδιο τις πιο γνωστές ελληνικές λέξεις, γιαγιά και μαλάκας. Νομίζω της είχαν πει να αυτοσχεδιάσει σε ξένη γλώσσα. Τελείως ξεκάρφωτα τα ελληνικά, γιατί υποτίθεται ότι είναι από κάπου στην Ανατολική Ευρώπη (το καληνότσες, Χανιά -Ηράκλειο δεν το ξεπερνάει κανένας ακόμα).

 

nickel

Administrator
Staff member
To Little Fires Everywhere είδα το πρώτο επεισόδιο και είπα καλά, θα δω κάποια στιγμή και τα υπόλοιπα, και ακόμα δεν τα έχω δει. Είμαι σίγουρη ότι είναι αριστούργημα κλπ κλπ αλλά δεν με ενθουσίασε.

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα το βιβλίο πρώτα και, μόλις το είχα τελειώσει, έμαθα ότι γυρίστηκε και σειρά, οπότε είπα να τη δω κι αυτήν, να κάνω σύγκριση, κάτι που σπάνια συμβαίνει. Με τον ίδιο τρόπο περιμένω και την ταινία του Where the Crawdads Sing.
 

SBE

¥
Δεν ξέρω πόσες φορές ακόμα θα αντέξω να δω μια ακόμα εκδοχή της ζωής των κατοικων των αμερικανικών προαστίων, και ειδικά των νοικοκυρών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συστήνω ανεπιφύλακτα (αλλά είμαι ήδη φίλος του στιλ αυτών των σειρών του BBC) την τρίωρη μίνι σειρά Time με τον Σον Μπιν και τον Στίβεν Γκράχαμ (Γκρέιαμ). Ας έχετε το τριωράκι στο χέρι σας όταν θα την ξεκινήσετε, γιατί μπορεί να μη θέλετε να σταματήσετε στη μέση.

 

SBE

¥
Συστήνω ανεπιφύλακτα (αλλά είμαι ήδη φίλος του στιλ αυτών των σειρών του BBC) την τρίωρη μίνι σειρά Time με τον Σον Μπιν και τον Στίβεν Γκράχαμ (Γκρέιαμ). Ας έχετε το τριωράκι στο χέρι σας όταν θα την ξεκινήσετε, γιατί μπορεί να μη θέλετε να σταματήσετε στη μέση.

Οντως, την είδα μια κι έξω, και τα τρία επεισόδια μαζί. Επίσης το BBC είχε μια εκπομπή στο ραδιόφωνο με τους ηθοποιούς (όχι όλους, ο Μπην π.χ είναι πολύ φίρμα για να κάνει τέτοια) και με παράγοντες του σωφρονιστικού συστήματος που συζητούσαν για το σήριαλ, και γενικά λέγανε ότι είναι ρεαλιστικό σε πολλά σημεία.
 

crystal

Moderator
Αν δεν έχετε δει το Succession, διορθώστε αυτό το λάθος αμέσως. Απίστευτα character arcs, τσεχοφικές σκηνές, εθιστικό intro. Είχα χρόνια να δω κάτι τόσο καλό στην τηλεόραση. HBO.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν έχετε δει το Succession, διορθώστε αυτό το λάθος αμέσως. Απίστευτα character arcs, τσεχοφικές σκηνές, εθιστικό intro. Είχα χρόνια να δω κάτι τόσο καλό στην τηλεόραση. HBO.
Είδα το πρώτο επεισόδιο. Θα δοκιμάσω και λίγα ακόμα. Αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι αντέχω να βλέπω αυτές τις διελκυστίνδες ανάμεσα σε κακομαθημένα κωλόπαιδα. Ακόμα κι ο Τσέχοφ αν τις γράφει. :-)
 

crystal

Moderator
Είδα το πρώτο επεισόδιο. Θα δοκιμάσω και λίγα ακόμα. Αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι αντέχω να βλέπω αυτές τις διελκυστίνδες ανάμεσα σε κακομαθημένα κωλόπαιδα. Ακόμα κι ο Τσέχοφ αν τις γράφει. :-)

Παρακολούθησα τα πρώτα επεισόδια με ελαφριά θυμηδία. Η σειρά σε ανταμείβει παρακάτω - εμένα περισσότερο στη δεύτερη σεζόν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Opera Στιγμιότυπο_2021-10-10_224449_www.netflix.com.png


https://www.imdb.com/title/tt15392100/
 
Top