I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χμ. Αντελήφθην. Υποψιάζομαι ότι είσαι μερικά επεισόδια πίσω, πάντως :)
 
Λόγω διακοπών πρέπει να έχω μείνει κάνα δυο επεισόδια πίσω. Έχω μείνει στον wanna-be καμικάζι με τα εκρηκτικά. If you know what I mean.
 

SBE

¥
Εγώ επαναλαμβάνω- αυτή τη εποχή βλέπω τον πρώτο κύκλο τηε γαλλικής σειράς Engrenages που στο ΗΒ παίζεται με τον τίτλο Spiral.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω να σας προτείνω την απόλυτη τηλεοπτική σειρά των τελευταίων μηνών: Breaking Bad, κυρίες και κύριοι. Δείτε την και δεν θα το μετανιώσετε.

Yeah, science! (episode 7)
Καλή η σύσταση, ιδιαίτερα για τον άλλο τέως καπνιστή που συγκεντρώνεται ευκολότερα σε σίριαλ παρά σε δουλειά. Την πρώτη σεζόν την έκανα μια χαψιά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...η πρώτη υπογραφή μου στη Λεξιλογία, με τον πνευματώδη κυνισμό του Μαρκ Τουέιν, θύμιζε (σε εμένα πρώτα και μετά στον αναγνώστη):
Be careful about reading health books. You may die of a misprint! (μια συμβουλή που παραμένει επίκαιρη):

Κάντο όπως ο δρ Χάουζ:
Οι ιατρικές τηλεοπτικές σειρές επηρεάζουν πολύ τους πραγματικούς ασθενείς
 
Έχω δει όλους τους κύκλους των House, Lost, 24, Prisonbreak, Californication, Grey's Anatomy και ολίγον από Fringe.
Όπως καταλάβατε μου αρέσουν και μπορώ να συζητήσω για όποια από αυτές τις σειρές θέλετε. (νίκελ θα γράψω σε λίγο καιρό για το Lost στο νήμα που άνοιξες, για να μην παραπονιέσαι...)

Θεωρώ κορυφαίο όλων, όμως, το House με τον απίστευτο Hugh Laurie να κάνει επίδειξη ιατρικών γνώσεων και αγγλικού πνεύματος. Αν καταφέρετε να μην κλείσετε αμέσως ραντεβού σε δέκα γιατρούς, γιατί μάλλον θα έχετε όλα τα συμπτώματα των ασθενών του, τότε θα το λατρέψετε...
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τους φίλους του Ντίκενς, θα ξαναπώ ότι λάτρεψα το τηλεοπτικό Bleak House και τώρα μπορώ να πω ότι (είμαι στο στάδιο που) λατρεύω την τηλεοπτική Little Dorrit. Την έδειχνε και κάποιο κρατικό κανάλι πρόσφατα. Και μόνο που ξαναβλέπω τον Κόρτνεϊ, φτάνει (στο ρόλο του «πατέρα του Μάρσαλσι», σεβαστού τροφίμου των φυλακών για οφειλέτες απ' όπου είχε περάσει και ο πατέρας Ντίκενς). Κατά τ' άλλα, σειρά του BBC με γνώριμο στιλ, πάντα σίγουρο στοίχημα.


 

SBE

¥
Κατά τ' άλλα, σειρά του BBC με γνώριμο στιλ, πάντα σίγουρο στοίχημα.

Σχετικό αυτό. Η Μικρή Ντόριτ είχε πάρει πολύ χλιαρές κριτικές εδώ πέρα. Μερικοί το θάψανε ελαφρώς.
Αλλά και το στυλ έχει αλλάξει. Αν συγκρίνεις μεταφορές της δεκαετίας του '70 με αυτές της δεκαετίας του '90 και με τις τωρινές, θα δεις ότι όσο περνάνε τα χρόνια το Μπιμπισί απλοποιεί, απλοποιεί, απλοποιεί (τη γλώσσα, τις υποθέσεις κλπ) κάνοντας δηλαδή αυτό για το οποίο το κατηγορούνε.
Αλλά μια που λέμε για σειρές, παρακολουθώ αυτή την εποχή το τρίτο Damages με την Γκλεν Κλόουζ, το τρίτο Mad Men και το τρίτο Big Bang Theory. Ομολογώ ότι παρακολουθώ και το γενικά βλακώδες Flashforward, το οποίο είναι σα να έχουν μαζευτεί όλοι οι Άγγλοι του Χόλλυγουντ και από αντίδραση που δεν τους δίνουν δουλειά οι Αμερικανοί φτιάξανε δικό τους σήριαλ. Πρόσφατα ανακάλυψα ένα δικαστικό με τίτλο The Good Wife, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλό ή όχι. Έχει ενδιαφέρον πάντως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μιλούσα για προσωπικό κόλλημα με τις αγγλικές σειρές, του BBC ειδικότερα. Δηλαδή και η μέτρια μεταφορά ενός μέτριου Ντίκενς φτάνει να είμαι εγώ στη νιρβάνα μου. Από την άλλη, εδώ δεν έχω παρακολουθήσει ούτε μία μεταφορά γνωστού μυθιστορήματος, ούτε ένα επεισόδιο Καραγάτση.
 

SBE

¥
Μιλούσα για προσωπικό κόλλημα με τις αγγλικές σειρές, του BBC ειδικότερα. Δηλαδή και η μέτρια μεταφορά ενός μέτριου Ντίκενς φτάνει να είμαι εγώ στη νιρβάνα μου. Από την άλλη, εδώ δεν έχω παρακολουθήσει ούτε μία μεταφορά γνωστού μυθιστορήματος, ούτε ένα επεισόδιο Καραγάτση.

Αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο, ούτως ή άλλως. Γιατι δυστυχώς, τα ελληνικά σήριαλ πασχουν. Τουλάχιστον όπως τα θυμάμαι, γιαίτ εδώ και πολλά χρόνια δεν ζω Ελλάδα κι εχουν αλλάξει τα αισθητήριά μου, δεν αντέχω πανω από πεντε λεπτά ελληνική σειρά. Αν και βλέποντας λίγο τις σαπουνόπερες (σε κάτι φίλους που έχουν Νόβα) βλέπω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ελληνική τηλεόραση είναι οι ηθοποιοί. Τόσο αφύσικο παίξιμο, κανονικά θα έπρεπε να τους εχουμε παρει με τις ντοματες. Για να μην τους παρει όλους η μπάλλα, οι παλιοί είναι γενικά μια χαρα (Δανδουλάκη κλπ), οι νεότεροι είναι για τα σκουπίδια. Τι στο καλό μάθανε στη δραματική σχολή;
Συγκρίνοντας με τις αγγλικές σαπουνόπερες, οι οποίες δε βλέπονται, οι ελληνικές χάνουν πολύ. γιατί οι ηθοποιοί στις αγγλικές σαπουνόπερες είναι καλοί ηθοποιοί. μπορέι να μην γίνουν ποτέ σταρ του χόλλυγουντ, αλλα είναι 10000% ρεαλιστικοί.

ΥΓ Να προσθέσω ότι μόνο μία φορά έχω δει ασχημο παίξιμο σε αγγλικό σήριαλ, από την Ελίζαμπεθ Χάρλευ που είχε εναν μικρό ρόλο στο Sharpe το '94. Αλλά γδυνόταν στην οθόνη, οπότε υπήρχε μια λόγική εξήγηση στο γιατι της δώσανε τη δουλειά.
 
Αλλά μια που λέμε για σειρές, παρακολουθώ αυτή την εποχή το τρίτο Damages με την Γκλεν Κλόουζ, το τρίτο Mad Men και το τρίτο Big Bang Theory...Πρόσφατα ανακάλυψα ένα δικαστικό με τίτλο The Good Wife, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλό ή όχι. Έχει ενδιαφέρον πάντως.

Εγώ θέλω να ξεκινήσω το τρίτο Damages (Καλό; Ο δεύτερος κύκλος με εκνεύρισε κάπως), απολαμβάνω το Big Bang Theory, αλλά διαρκεί τόσο λίγο που μένω με τη χαρά και έχω επίσης ανακαλύψει το The Good Wife, το οποίο μου αρέσει γιατί έχει ωραία φωτογραφία (σκοτεινούτσικη) και οι ερμηνείες είναι πολύ καλές. Οι αυτοτελείς ιστορίες δεν σου παίρνουν και το μυαλό από την πρωτοτυπία, αλλά υπάρχει το βασικό storyline που, προς το παρόν τουλάχιστον, υπόσχεται πολλά.
Παίζει η Julianna Margulies που έπαιζε την αρχινοσοκόμα στους πρώτους κύκλους του ER (ήταν και σφόδρα ερωτευμένη με τον παιδίατρο Κλούνεϊ εκεί πέρα). Κάνει τη σύζυγο ενός πρώην Εισαγγελέα (State's Attorney), ο οποίος βρίσκεται στη φυλακή με ένα σωρό κατηγορίες: από διαφθορά, μίζες και υπεξαίρεση μέχρι πολλαπλές εξωσυζυγικές σχέσεις. Τον σύζυγο τον παίζει ο Chris Noth που έπαιζε πολλά χρόνια στο Law & Order και μετά έκανε τον Big στο Sex & The City.
Αφού λοιπόν τη διασύρανε καλά-καλά τα κανάλια και βγάλανε στη φόρα ό,τι πλυμένο κι άπλυτο είχε ο σύζυγός της και οι ερωμένες του, έμεινε ρέστη κι αναγκάστηκε να ξεθάψει το πτυχίο της από τη νομική και να πάει να δουλέψει σε μια δικηγορική φίρμα από το μηδέν για να ζήσει την οικογένειά της. Τη βοήθησε κι ένας παλιός συμφοιτητής (Josh Charles, τον θυμάται κανείς από τον Κύκλο των χαμένων ποιητών; ) που είναι συνέταιρος στη φίρμα.

Επίσης να προειδοποιήσω: Μακριά από το The Fogrotten. Μεγάλη σαχλαμάρα! Πιασάρικο το θέμα (μια ομάδα εθελοντών ψάχνει την ταυτότητα νεκρών που βρίσκονται στα αζήτητα), θέλει να γίνει CSI στη θέση του CSI αλλά δεν τα καταφέρνει. Απ' ό,τι ακούω πάει για κόψιμο.

Τέλος, μου άρεσε ο πρώτος κύκλος του Dollhouse, αλλά ο δεύτερος δεν βλέπεται. Έφαγε κι αυτή η σειρά κόψιμο, ίσως πριν από την ώρα της. Πολλές σειρές κάνουν κοιλιά αλλά τα κανάλια τις κρατάνε. Αυτή εδώ μου φαινόταν ότι είχε δυνατότητες, αλλά την έφαγε η μαρμάγκα. Δύο κύκλους και τετέλεσται.
 

SBE

¥
Εγώ θέλω να ξεκινήσω το τρίτο Damages (Καλό; Ο δεύτερος κύκλος με εκνεύρισε κάπως), απολαμβάνω το Big Bang Theory, αλλά διαρκεί τόσο λίγο που μένω με τη χαρά

Το Damages μέχρι στιγμής δεν με έχει ενθουσιάσει κι είναι στο τέταρτο επεισόδιο, αλλά έχει κάποιες εκπλήξεις, οπότε μπορεί να υπάρξει συνέχεια με πιο πολύ ενδιαφέρον. Στο πρώτο η ερμηνεία της Γκλέν Κλόουζ ήταν φοβερή. Από τότε όμως το σενάριο δεν έχει πολλά για ερμηνείες. Το BBT δεν ξέρω τι έγινε, έδειξαν πεντέξι επεισόδια και μετά αυτό ήταν, εξαφανίστηκε χωρίς καμία εξήγηση. Οπότε περιμένω το ντιβιντί. Τα καλά χιουμοριστικά προγράμματα είναι σε μικρές δόσεις.
Ο Κρις Νοθ ξανάπαιξε στο Law & Order criminal intent, πρόσφατα. Γενικά όλα τα Law & Order είναι τόσο αλληλομπερδεμενα, με κόσμο από το ένα να πηγαίνει στο άλλο κλπκλπ. Πέρσι που ήμουνα Νέα Υόρκη και δυστυχώς αρρώστησα και καθόμουνα μέσα, είχε η τηλεόραση κάθε βράδυ κι από ένα διαφορετικό Law & Order, και με λίγο ψάξιμο έβλεπες δυο-τρία επεισόδια ημερησίως σε όλα τα κανάλια.
Τα άλλα που αναφέρεις δεν τα έχω υπόψη μου.
Γενικά η απορία μου για την Ελληνική τηλεόραση είναι αφού τα δείχνουν όλα τα ξένα πολύ αργά, ποιος τα βλέπει. Εδώ τα δείχνουν στις εννιά.
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
MythBusters? MythBusters anyone?

Έπρεπε να φτάσει στο τελείωμα της 8ης σεζόν για να μάθω γι' αυτή τη σειρά; (Από το γιο μου.)
Το βλέπει κανείς άλλος; Παίζεται / Κυκλοφορεί στην Ελλάδα; Ή να προσευχηθώ στον Μεγάλο Μανιτού;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τώρα; Τώρα τους ανακάλυψες; Που έχουν συντρίψει εδώ και 2-3 σεζόν όποιον μύθο σέρνεται στην πιάτσα; Τους έβλεπα μανιωδώς στη Νόβα ως την εποχή που υπήρχε ελεύθερος χρόνος, μέχρι το 1-2 πΔΝΤ (και πΛεξ :))
 
Εγώ πάλι άρχισα να βλέπω ξανά από την αρχή τα αγαπημένα μου X-files.
 
Για τους φίλους του βρετανικού και μακάβριου χιούμορ υπάρχει το Psychoville. 7 επεισόδια είναι όλα κι όλα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), λίγα και καλά.
 

Elsa

¥
MythBusters? MythBusters anyone?

Έπρεπε να φτάσει στο τελείωμα της 8ης σεζόν για να μάθω γι' αυτή τη σειρά; (Από το γιο μου.)
Το βλέπει κανείς άλλος; Παίζεται / Κυκλοφορεί στην Ελλάδα; Ή να προσευχηθώ στον Μεγάλο Μανιτού;

Τη βάζει ο Skai! Από ότι βλέπω, τα παλιά επεισόδια υπάρχουν στο greektube.
Την περασμένη βδομάδα βγάλανε ψεύτη τον καημένο τον Q του James Bond...:rolleyes:
 

Zazula

Administrator
Staff member
MythBusters? MythBusters anyone?

Έπρεπε να φτάσει στο τελείωμα της 8ης σεζόν για να μάθω γι' αυτή τη σειρά; (Από το γιο μου.)
Το βλέπει κανείς άλλος; Παίζεται / Κυκλοφορεί στην Ελλάδα; Ή να προσευχηθώ στον Μεγάλο Μανιτού;
Ένα έχω να πω: Έλεος! :D http://www.skai.gr/tv/show/?showid=63918
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αχ, πες τι έγινε! Εγώ το βαρέθηκα που με κρατούσε σε αγωνία και το παράτησα ήδη από το 2ο κύκλο.
 
Top