I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Zazula

Administrator
Staff member
Έχω κυριολεκτικά σωθεί με το απίστευτο www.fullepisodesonline.org! Τα πάντα όλα, άμεσα διαθέσιμα, πανεύκολα και πρακτικά — το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :)
 
Έχει δει κανείς το Arrested Development; Χιουμοριστική σειρά αλλά όχι sitcom. Αν δεν το έχετε δει, κατεβάστε το οπωσδήποτε.
 

SBE

¥
Εγώ αυτή τη εποχή παρακολoυθώ μανιωδώς και πάλι στο BBC τα νέα επεισόδια της γαλλικής αστυνομικοδικαστικής σειρας με γαλλικό τίτλο Engrenages- εδώ το μεταφράζουν Spiral, αλλά δεν είναι εμφανές ότι πρόκειται για τα γρανάζια της δικαιοσύνης. Ο πρώτος κύκλος είχε θέμα τη διαφθορά των δικαστικών και τις στενές τους σχέσεις με τους πολιτικούς, ο δεύτερος τη διαφθορά των δικηγόρων (και ολίγη μαφία και ναρκωτικά). Ο τρίτος τη διαφθορά των δικαστικών, τη διαφθορά των κρατικών λειτουργών, τη διαφθορά των αστυνομικών (που το είχαν κι οι προηγούμενοι κύκλοι), και ολίγο από διακίνηση γυναικών και ψυχοπαθείς δολοφόνους. Αν το πετύχετε πουθενά, να το δείτε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Κρατάω σημειώσεις, για το καλοκαίρι. Σκέφτομαι να δω και τους Τιδόρ. Να το πράξω;
 
Η αγαπημένη μου σειρά τους τελευταίους έξι μήνες είναι το 30 Rock. Κάθε επεισόδιο είναι μόλις εικοσικάτι λεπτά αλλά οι ατάκες με γονατίζουν (ποτέ δεν πίστευα ότι ο Alec Baldwin μπορούσε να βγάλει τόσο γέλιο). Υπόδειγμα καλογραμμένης γρήγορης κωμωδίας (λίγο να αφαιρεθείς και κινδυνεύεις να χάσεις ένα από τα πολλά αστεία), η σειρά είναι γεμάτη αναφορές, παιχνίδια με στερεότυπα, πανέξυπνες ατάκες και χιούμορ που κινείται σε πολλά επίπεδα. Οι κριτικοί τη λάτρεψαν κι εμένα με κέρδισε από το δεύτερο επεισόδιο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να σημειωθεί ότι το χιούμορ είναι εντελώς αναρχικό και το εμπνέει η πένα της Tina (Σταματίνας) Fey (έχει γράψει όλα σχεδόν τα επεισόδια — δεν έχω χάσει κανένα). Ο Baldwin είναι, πραγματικά, εκπληκτικός — και στις λεπτομέρειες του ρόλου του, τις εκφράσεις, το παιχνίδι με τα μάτια.
 

SBE

¥
Καλημέρα. Κρατάω σημειώσεις, για το καλοκαίρι. Σκέφτομαι να δω και τους Τιδόρ. Να το πράξω;
Αρκεί να μην περιμένεις BBC costume drama. Η σειρά απευθύνεται στη νεολαία κυρίως, δεν έχει πολλή σχέση με την πραγματικότητα, έχει ωραίους ηθοποιούς, γυμνό, σεξ και βια. Είναι δηλαδή ένα ακόμα σαν τα ρωμαϊκά σήριαλ που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια. Δεν το έχω δει ποτέ, μόνο κάτι σκηνές περιστασιακά.
 
30 Rock και Arrested Development από κωμικές.

Και The Wire 1,2,3,4,5 εις τη νιοστή από δραματικοκοινωνικές! Εγώ θα το ξαναδώ το καλοκαίρι άλλες δύο φορές τουλάχιστον, αφού το έχω υποσχεθεί σε γυναίκα και δύο φίλους. :)
 

SBE

¥
Και τα δύο παρόλο που είχαν καλές κριτικές δεν είχαν και τόσο μεγάλη ακροαματικότητα. Το Arrested Development ήταν αρκετά βραχύβιο. Το έβλεπα τακτικά.

Τώρα τα μόνα που βλέπω είναι το Big Bang Theory και το Mad Men, αλλά είναι που δεν έχω πλέον τηλεόραση και τα βλέπω ιντερνετικά. Με τηλεόραση θα είχα ανακαλύψει όλο και κάτι πιο φρέσκο.

Οι γνωστοί μου τρελλαίνονται για το How I met your mother, το οποίο δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει, όχι πως είναι άσχημο, αλλά είναι λίγο μπαγιάτικο για όποιον έχει δει το Friends.
 
Game of thrones. Νέα σειρά, βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin (η ομοιότητα με τον Tolkien δεν περιορίζεται στον τρόπο που γράφει τ' όνομά του). Μιλάμε για επική σειρά με τεράστιο προϋπολογισμό, καλούς ηθοποιούς (παίζει σε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Sean Bean αλλά ο χαρακτήρας του Jason Momoa είναι όλα τα λεφτά, θυμηθείτε με) και όλα τα συστατικά που χρειάζονται για να κολλήσεις στην οθόνη: βία, σεξ, δολοπλοκίες, δράκοι και ταχυδρομικά... κοράκια. Τελικά ό,τι βγάζει το ΗΒΟ είναι εγγύηση. Το μοναδικό μειονέκτημα είναι πως μέχρι τώρα έχουν προβληθεί μόνο 8 επεισόδια· πώς να περιμένω έναν χρόνο για τον επόμενο κύκλο;

 

meidei

New member
Η αγαπημένη μου σειρά τους τελευταίους έξι μήνες είναι το 30 Rock. Κάθε επεισόδιο είναι μόλις εικοσικάτι λεπτά αλλά οι ατάκες με γονατίζουν (ποτέ δεν πίστευα ότι ο Alec Baldwin μπορούσε να βγάλει τόσο γέλιο). Υπόδειγμα καλογραμμένης γρήγορης κωμωδίας (λίγο να αφαιρεθείς και κινδυνεύεις να χάσεις ένα από τα πολλά αστεία), η σειρά είναι γεμάτη αναφορές, παιχνίδια με στερεότυπα, πανέξυπνες ατάκες και χιούμορ που κινείται σε πολλά επίπεδα. Οι κριτικοί τη λάτρεψαν κι εμένα με κέρδισε από το δεύτερο επεισόδιο.

Πολύ δυνατό το 30 Rock. Η Σταματίνα είναι άριστη σεναριογράφα και ο Άλεκ θεϊκός ερμηνευτής. Δεν το χάνω.

Φαν του Doctor υπάρχουν εδώ;
Προσωπικά εγώ λόγω ηλικίας ανήκω στους φαν του New Doctor Who Series (τα επεισόδια από το 2005).
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαν του Doctor υπάρχουν εδώ;
Ένας του Ντόκτορ Χάους, αν θέλεις. Τον Ντόκτορ Χου δεν τον άντεχα ούτε τις μέρες του Τομ Μπέικερ (τέταρτη ενσάρκωση, που κάθε τόσο τον έπαιρνε το μάτι μου στην τηλεόραση).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια εντυπωσιακή (κτγμ, οκ) συνέντευξη της Ροζάν Μπαρ στον Γκάρντιαν του Σαββάτου:

Roseanne Barr: 'Fame's a bitch. It's hard to handle and drives you nuts'
With a hit TV show, Roseanne Barr could get the best tables in the best restaurants. Never mind about the empty flattery, the nervous breakdowns and the feeling of being used for 10 years. But she's not bitter. Honest. [...]

Εδώ η συνέντευξη-ποταμός (έχει και διάφορα γλωσσικά ενδιαφέροντα, π.χ. για τις μεθοδεύσεις που αντιμετώπιζε: I was still clueless about the extent of the subterfuge).

Και κττγμ: Ακόμη και η επιλογή του τσιτάτου για τον τίτλο του άρθρου και η εισαγωγική του παράγραφος προσφέρουν ένα ακόμη επιχείρημα στη φαρέτρα όσων υποστηρίζει η ηθοποιός. Δείτε τα ξανά αφού διαβάσετε τη συνέντευξή της...

Και ο Τζορτζ Κλούνι είχε παίξει στη σειρά; Ποιος τον θυμόταν;
 

Cadmian

New member
Φαν του Doctor υπάρχουν εδώ; Προσωπικά εγώ λόγω ηλικίας ανήκω στους φαν του New Doctor Who Series (τα επεισόδια από το 2005).

Εδώ φαν του Doctor, από την εποχή που η εκπομπή παιζόταν απ' την ΕΤ1. Τα επεισόδια απ' το 2005 και μετά είχαν διάφορα σκαμπανεβάσματα και ανισότητες, όπως και η περσινή σεζόν με τον νέο Δόκτωρ, αλλά τώρα καλά το πάνε. Βέβαια με μέτρο σύγκρισης την ερμηνεία του David Tennant έχουν ακόμη δρόμο μπροστά τους, αλλά και πάλι, με τα τελευταία επεισόδια το πάνε πολύ καλά.

Και οι κλώνοι του τωρινού Δόκτωρ (Torchwood κ.α.) δεν ήταν καθόλου κακοί, αλλά είχαν τις αστοχίες του σε σημεία.
 

Cadmian

New member

SBE

¥
Ένα κλιπάκι για τους κινδύνους της μετάφρασης. Απόσπασμα απο μια αγαπημενη σειρά που την έβλεπα μανιωδώς κάποτε. Όποιος θέλει να γελάσει μέχρι δακρύων χωρίς να το σκεφτέι πολύ αρκεί να δει το επεισοδιο Daphne's Room. Αλλά ας δούμε τα μεταφραστικά πρώτα:
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα αλήθεια, δεν υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να έχει παρακολουθήσει τη σειρά Modern Family;

Είναι τώρα στην τρίτη σεζόν και έχει πάρει δύο Emmy καλύτερης κωμικής σειράς (Outstanding Comedy Series). Μοναδικός γνωστός ηθοποιός είναι ο Εντ Ο'Νιλ, που έκανε τον Αλ Μπάντι στη σειρά Παντρεμένοι με παιδιά (ενός καιρού που δεν έβλεπα σίριαλ).

Έχω την εντύπωση ότι δεν την προβάλλει κανένα κανάλι, αν και είδα μια παρουσίαση εδώ σε ελληνική εφημερίδα. Εμένα μου την έκανε δώρο η κόρη μου και είδα 50 επεισόδια μέσα σε λίγες εβδομάδες — τα ρούφηξα κανονικά. Μιλάμε για το αντίδοτο στην κρίση.

 
Εγώ την πρώτη σεζόν. Ωραία!

Τελευταία μου είπαν για το Community και ανυπομονώ να το μεταφορτώσω δω!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η σειρά προβάλλεται στην Ελλάδα από το Foxlife (που συμπεριλαμβάνεται στα ψηφιακά πακέτα της Nova και της OTEtv), αλλά δεν έτυχε να τη δω ποτέ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα αλήθεια, δεν υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να έχει παρακολουθήσει τη σειρά Modern Family;
Αυτή η σειρά είναι τόσο αστεία, που μερικές φορές γελάω τόσο δυνατά και δεν ακούω τις επόμενες ατάκες. Να 'σαι καλά :)
 
Top