I want to believe: Αγαπημένες σειρές

nickel

Administrator
Staff member
Οπότε πρέπει να παρακολουθήσεις αυτό το βιντεάκι, πρώτα στο σημείο που διάλεξα, έπειτα δες το ολόκληρο.

 
Μα αλήθεια, δεν υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να έχει παρακολουθήσει τη σειρά Modern Family;

Τι λέτε, κύριε! Έχω περάσει τα μέσα της δεύτερης σεζόν, και γελάω μέχρι δακρύων. Και, πέρα από το γεγονός ότι απολαμβάνω τα κάλλη αμφότερων των πρωταγωνιστριών (οκέι, οκέι, η νοτιοαμερικάνα είναι εντελώς θεά!), μου προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι -κυρίως λόγω της χαζομάρας του γαμπρού του "Αλ Μπάντι"- το ζεύγος των γκέι παραπέμπει πολύ περισσότερο σε συνηθισμένο παντρεμένο ζευγάρι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα ο αγαπημένος μου είναι ο Μάνι (ο τηλεοπτικός γιος της εν λόγω νοτιοαμερικάνας που είναι όντως θεά).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορείς να πιστέψεις ότι έχει εικοσάχρονο γιο;

...το ζεύγος των γκέι παραπέμπει πολύ περισσότερο σε συνηθισμένο παντρεμένο ζευγάρι.
Το τι κλισέ συνήθεια και καβγά παντρεμένων θα δούμε τελικά στο δικό τους σπιτικό...
 
XAXAXAXAXA, από το λινκ της Palavra έπεσε το μάτι μου σε αυτό:

I'm a natural blonde. But when I started acting, I would go to auditions and they didn't know where to put me because I was voluptuous and had the accent--but I had blonde hair. It was ignorance: they thought every Latin person looks like Salma Hayek.
 

SBE

¥
I'm a natural blonde. But when I started acting, I would go to auditions and they didn't know where to put me because I was voluptuous and had the accent--but I had blonde hair. It was ignorance: they thought every Latin person looks like Salma Hayek.

Εμ, δεν έχει άδικο η γυναίκα για το στερεότυπο. Τωρα για το τι εννοεί ξανθιά δεν ξέρω, παντως βρήκα αυτό:
1222-sofia-before-after-1-credit_82826.jpg

Θέλω τα στοιχεία του πλαστικού χειρούργου της.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τωρα για το τι εννοεί ξανθιά δεν ξέρω, παντως βρήκα αυτό:
View attachment 2323
Δηλαδή εσύ το χρώμα αυτό των μαλλιών πώς το λες; Σαντρέ; Πάντως τέτοιο χρώμα μαλλί έχει η κόρη μου, κι όλοι ξανθά λένε πως είναι τα μαλλιά της.

Θέλω τα στοιχεία του πλαστικού χειρούργου της.
Γιατί, τι έχει κάνει; Στις φωτό δεν πρόσεξα κάποια διαφορά. Πριν απ' το 2000 έκανε κάποια επέμβαση;
 

SBE

¥
Δηλαδή εσύ το χρώμα αυτό των μαλλιών πώς το λες; Σαντρέ; Πάντως τέτοιο χρώμα μαλλί έχει η κόρη μου, κι όλοι ξανθά λένε πως είναι τα μαλλιά της.


Γιατί, τι έχει κάνει; Στις φωτό δεν πρόσεξα κάποια διαφορά. Πριν απ' το 2000 έκανε κάποια επέμβαση;

Περί χρώματος: Είναι φωτογραφία και μπορεί να παίζουν και τα φώτα, οπότε δεν ξέρω με σιγουριά τι χρώμα είναι. Στην Ελλάδα λέγεται ξανθό, αλλά επειδή όλα είναι σχετικά, εδώ που οι ξανθοί είναι πιο πολλοί το λένε καστανό ανοιχτό (δεν αστειεύομαι).

Όσο για τον πλαστικό, μα επειδή δεν βλέπεις τι έχει κάνει, γι' αυτό θέλω το τηλέφωνο του πλαστικού της.
Εγώ βλέπω ότι μεταξύ 2000 και 2010 δεν υπάρχει καμία μα καμία απολύτως διαφορά. Ίσως μάλιστα δείχνει λίγο πιο νέα στη φωτογραφία του 2010.
 

Cadmian

New member
Περί χρώματος: Είναι φωτογραφία και μπορεί να παίζουν και τα φώτα, οπότε δεν ξέρω με σιγουριά τι χρώμα είναι. Στην Ελλάδα λέγεται ξανθό, αλλά επειδή όλα είναι σχετικά, εδώ που οι ξανθοί είναι πιο πολλοί το λένε καστανό ανοιχτό (δεν αστειεύομαι).

Και σκούρο ξανθό (για Ελ μιλώντας).
 
The Killing.

Δείτε την! Δεν σας λέω τίποτα... 13 επεισόδια που δεν θέλεις να τελειώσουν.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ω, ναι, έχει δίκιο ο αποπάνω (μόνο που 13 επεισόδια δεν φτουράνε...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντάξει, εντάξει. Θα κάνουν παρέα του Luther. Με την ευκαιρία, για τους φίλους τού Modern Family (και της Σοφίας) να πώς πήραν προχτές τη Χρυσή Σφαίρα — ενδιαφέρει κάθε μεταφραστή.

 

SBE

¥
Ω, ναι, έχει δίκιο ο αποπάνω (μόνο που 13 επεισόδια δεν φτουράνε...)

Αναφέρεστε στο Αμερικάνικο ρημέικ ή στο δανέζικο πρωτότυπο, που ήδη μετράει δύο σειρές;

Ρωτάω γιατί είδα πρώτα το αμερικάνικο και μου άρεσε και μετά είδα το δανέζικο και μου άρεσε πιο πολύ.
 
Γιατί, τι έχει κάνει; Στις φωτό δεν πρόσεξα κάποια διαφορά. Πριν απ' το 2000 έκανε κάποια επέμβαση;

Αν κρίνω από το πόσος αυτοσαρκασμός πέφτει σε αυτή τη σειρά, η δήλωσή της (ως Γκλόριας) σε ένα από τα επεισόδια του πρώτου κύκλου "Come on, my dear! Do you know how much work it takes to look like this?", ενώ ταυτόχρονα κάνει τάχα πως ανασηκώνει τα στήθη της με τα χέρια της, λέει πολλά, δεν λέει;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, η «πολλή δουλειά» για να φαίνεται μια γυναίκα εκθαμβωτική περιλαμβάνει και τη διατροφή και την άσκηση και πολλά άλλα τέτοια επώδυνα, δυσάρεστα, περιοριστικά κι επίπονα. Οι πλαστικές υπάρχουν ακριβώς και για αυτόν τον λόγο (μεταξύ των άλλων, των προφανών): Επειδή θέλει πάρα μα πάρα πολλή δουλειά να διατηρείται κάποια έτσι, οπότε λειτουργούν και για να κόβουν δρόμο ορισμένες που δεν αντέχουν την ορθόδοξη ατραπό.
 

SBE

¥
Η άσκηση και η καλή διατροφή που αναφέρεις Ζαζ, σε συνδυασμό με το τι κληρονόμησες από τους γονείς σου, θα σε διατηρήσουν σε καλή κατάσταση για την ηλικία σου, αλλά δεν σταματάνε το χρόνο, αλλιώς θα είχαμε βρει τη λύση για το γήρας. Ο πλαστικός (και τα συναφή) δεν είναι γρήγορη λύση σε αυτό που αμέλησες να κάνεις από μόνος σου, είναι κανονικότατη παρέμβαση σε κάτι που δεν φτιάχνεται αλλιώς.

Παλιότερα οι σταρ του Χόλιγουντ γέρναγαν όπως όλος ο κόσμος, αλλά και τότε είχαν καλή διατροφή και άσκηση και όλο το μακιγιάζ και το χτένισμα και το φωτισμό της ζωής τους. Εκτός αν η Γκρέης Κέλλυ στα 50 που πέθανε έδειχνε 50 γιατί έπαψε να κάνει γυμναστική και να έχει καλή διατροφή. Και μια που την αναφέραμε, εδώ είναι 25 ετών.

3416354232_55b3257ff6_z.jpg

κι εδώ το 1978, λίγο ατημέλητη, ίσως. Δεν έπαψε να είναι ωραία γυναίκα επειδή μεγάλωσε, αλλά δεν έπαψε και να μεγαλώνει.
 

Attachments

  • grace_kelly.jpg
    grace_kelly.jpg
    14.2 KB · Views: 197
  • Grace-Kelly.jpg
    Grace-Kelly.jpg
    26.4 KB · Views: 211
  • rworm_grace_8.jpg
    rworm_grace_8.jpg
    49.1 KB · Views: 196

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν φαίνεται να έχει κάνει πλαστική, πάντως. Επίσης, επειδή πρόσφατα είχα μια σύντομη γνωριμία με τον κόσμο του μακιγιάζ :inno::rolleyes:, κατάλαβα ότι μία καλή αισθητικός για περιποίηση δέρματος και μια καλή μακιγιέζ, που χρησιμοποιεί ειδικά προϊόντα, μπορούν να σε κάνουν αγνώριστη (και αγνώριστο φυσικά, κάτι ξέρει ο Κουλούρης :D).

Θέλω να πω, μόνο και μόνο για βάση στο επαγγελματικό μακιγιάζ, χρησιμοποιούνται πλέον 3 προϊόντα και πάνω: υδατική, βάση που γεμίζει τις ατέλειες όπως ρυτίδες, σημάδια κτλ, σταθεροποιητική βάση για να μείνει το μεϊκάπ στη θέση του. Μετά, ακολουθεί μέικαπ, που παλιά λεγόταν φοντετέν, (foundation), συχνά σε περισσότερες από 3 αποχρώσεις για να φαίνεται φυσικό. Επίσης, έχουμε: ενυδατική και κονσίλερ κάτω από τα μάτια, και σταθεροποιητική βάση στο καπάκι των ματιών. Μην ξεχάσουμε και την πούδρα για να φαίνεται το αποτέλεσμα καλύτερο. Μέχρι τώρα, τουλάχιστον 8 προϊόντα (βάλε και μερικά ακόμα αν χρησιμοποιήσεις πάνω από 2 αποχρώσεις μέικαπ) μόνο για να φαίνεται ωραίο το δέρμα. Ακολουθούν σκιές (με καλά πινέλα, μπορείς μέχρι και να κάνεις το σχήμα των ματιών να φαίνεται διαφορετικό), ρουζ, κραγιόν. Βάλε καμιά 15ριά με 20ριά προϊόντα μακιγιάζ μόνο για το πρόσωπο. Με αυτόν τον τρόπο, μια γυναίκα που είναι όμορφη, μπορεί να γίνει εξωπραγματική

Σε όλα αυτά, προσθέτουμε γυμναστική, που κάνει και καλό στο δέρμα, διατροφή με φρούτα και λαχανικά, καλό βραδυνό ύπνο, και έχουμε μια γυναίκα που φαίνεται να μην γερνάει. Μπορεί το πρωί που ξυπνάει να μην είναι έτσι όπως βγαίνει στην τηλεόραση, νομίζω όμως πως δε θα 'ναι και άσχημη - ιδίως η συγκεκριμένη. Άσε που δεν είναι δα και τόσο μεγάλη, μόλις 40 χρονών.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Βάλε καμιά 15ριά με 20ριά προϊόντα μακιγιάζ μόνο για το πρόσωπο. Με αυτόν τον τρόπο, μια γυναίκα που είναι όμορφη, μπορεί να γίνει εξωπραγματική.
[...]

Και πλασματική, ονείρου πλάσμα (και του μακιγιέρ· και οι μέτοχοι των εταιρειών καλλυντικών ζουν ονειρεμένα).
Handsome is as handsome does, not gruesome. Αλλά δεν κάνει να λέω τέτοια πράγματα σε νήμα με τίτλο "I want to believe".
Οπότε, μπρος στα κάλλη τι είν' ο πόνος
(beauty knows no pain; no pain, no gain, again and again, to feign).

Μονώσεις, ασβεστοκονιάματα, επιχρίσματα "Το μποτέ" (των μποτών). :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, αν θέλετε να μιλήσουμε για θαύμα της φύσης και της επιστήμης (και της γυμναστικής και της καλοζωίας κ.λπ.), ας δούμε και την Τζέιν Φόντα, επίσης στις Χρυσές Σφαίρες. 74 ετών. Δεν ξέρω τι έχει κάνει το μακιγιάζ και τι οι πλαστικές, αλλά την κίνηση του σώματος δεν τη φτιάχνει κανένα μακιγιάζ. Ζουρλάθηκαν από κάτω.


 
Εγώ αναφέρομαι στο αμερικάνικο, αλλά μια φίλη είδε το δανέζικο πρώτα και ξετρελάθηκα και μου το πρότεινε, αλλά δεν το βρήκα να το κατεβ... εεε... να το αγοράσω εννοούσα! :)
 
Top