I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Zazula

Administrator
Staff member
Α, και κάτι σχετικά με τα ποιοτικά κριτήρια του τηλεθεάμονος κοινού: Γνώρισα κάποια στιγμή ένα άτομο που εργαζόταν τεχνικός στον Σεφερλή και, πάνω στην κουβέντα, μου λέει πόσο τρελό κόσμο μάζευε καθημερινά ο Μάρκος στο Δελφινάριο. Δεν μπορούσα να πιστέψω στ' αφτιά μου, το θεωρούσα αδιανόητο. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι κι ο πρώην συγκάτοικός μου τρελαινόταν με τις βιντεοπαραγωγές των ογδόνταζ, με τον Ψάλτη κττ. Κι οι γονείς μου έκαναν σαν τρελοί για τα Εγκλήματα και θεωρούν σπουδαίες ψυχαγωγικές εκπομπές τα τηλετσιμπούσια. Ε, κάπου εκεί συνειδητοποίησα πως μάλλον αποτελώ τηλεμειονότητα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί φίλοι του θεάματος με απαιτητικά γούστα ως προς το τι βλέπουν και πότε, προτιμούν πλέον να έχουν αυτά τα εδέσματά τους α λα καρτ.
 

SBE

¥
Αυτό εννοούσα που έλεγα ότι στο μέλλον δεν θα είναι ζήτημα ο προγραμματισμός. Θα βλέπεις τα προγράμματα την ώρα που θέλεις. Βεβαίως και τότε το ζωντανό θα είναι πιο ελκυστικό, ειδικά άμα πρόκειται για κανένα ρηάλιτι που τηλεφωνάνε οι θεατές κλπ κλπ.

Σχετικά με τα ποιοτικά κριτήρια του κοινού, εγώ μεγάλωσα σε σπίτι που ακουγόταν συχνά η φράση "μα είναι ηθοποιοί αυτοί; Και υπάρχουν #$%&*@} που πληρώνουν και πάνε και τους βλέπουν στο θέατρο!", και συνήθως αυτή η φράση αναφερόταν σε όλους τους Έλληνες ηθοποιούς που εμφανίζονταν στην τηλεόραση εκτός από αυτούς του παλιού σινεμά (αν και δεν τη γλύτωνε η Βουγιουκλάκη, για την οποία το σχόλιο ήταν μονίμως "ωχ, βγήκε η γατούλα, για φέρε το τηλεκοντρόλ να δούμε τι έχει το άλλο"). Δυστυχώς εγώ δεν έχω τόσο αυξημένη ευαισθησία στο παίξιμο των ηθοποιών. Βεβαίως το λίγο που έχω δει από ελληνικές σαπουνόπερες,ε,εντάξει, ακόμα κι εγώ βλέπω ότι δεν είναι παίξιμο αυτό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, το μεγάλο πρόβλημα του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης είναι (α) το σενάριο και (β) η σκηνοθεσία. Ηθοποιούς έχουμε καλούς, αλλά πρέπει και να τους αξιοποιήσουν σωστά. Α ναι, βασικά, λεφτά δεν έχουμε... Η τσαπατσουλιά στο σενάριο και τη σκηνοθεσία εξηγείται και από την έλλειψη χρημάτων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άσε, φίλοι δούλεψαν τεχνικοί σε πάρα πολύ πρόσφατη ελληνική ταινία με ευρηματικό σενάριο και σχεδόν όλα τα μεγάλα ελληνικά ονόματα, και λόγω ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΙΑΣ και λογικής βιντεοπαραγωγής των ογδόνταζ η ταινία βγήκε απίστευτα μούφα.
 

SBE

¥
Και όταν λεφτά έχουμε, πάλι από σενάριο και σκηνοθεσία πάσχουμε, γιατί μπαίνουν άλλα στη μέση. Για παράδειγμα αυτό το ανεκδιήγητο το Νησί πέρσι, που με ανάγκασαν να το δω μια φορά, ήθελε ένα γερό ψαλίδι, αλλά πώς να πέσει ψαλίδι όταν κοιτάς τις διαφημίσεις;

Θυμάμαι πριν καμιά εικοσαετία η ΕΡΤ είχε παραγγείλει 18 επεισόδια μεταφορά ελληνικού μυθιστορήματος και επειδή είχε καλή θεαματικότητα η ΕΡΤ παράγγειλε άλλα έξι επεισόδια. Και αναρωτιόταν ο σχολιαστής πώς γίνεται να φτιάξεις κι άλλα επεισόδια από μυθιστόρημα, από ιστορία που έχει τέλος και που έχεις ήδη αρχίσει να την μεταφέρεις στην οθόνη. Απλά πράματα, βάζουμε μέσα ό,τι κόπηκε στο μοντάζ. Θα κάνει κοιλιά αλλά οι θεατές δεν θα δώσουν σημασία, γιατί θέλουν να μάθουν τι γίνεται μετά. Ομοίως θυμάμαι ότι η μεταφορά των Ακυβέρνητων Πολιτειών, μέσα δεκαετίας '80, συμπαραγωγή ΕΡΤ και καμιά δεκαριά άλλων χωρών, είχε παιχτεί σε 150.000 επεισόδια στην ΕΡΤ και σε έξι στις άλλες χώρες. Θυμάμαι αμυδρά ότι δεν βλεπόταν γιατί ήταν φοβερά αργό και ορισμένοι ηθοποιοί έπαιζαν τελείως αφύσικα, οπότε το σύνολο θύμιζε Αντονιόνι με μια δόση Αγγελόπουλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναφέρεστε στο Αμερικάνικο ρημέικ ή στο δανέζικο πρωτότυπο, που ήδη μετράει δύο σειρές; Ρωτάω γιατί είδα πρώτα το αμερικάνικο και μου άρεσε και μετά είδα το δανέζικο και μου άρεσε πιο πολύ.

Εγώ αναφέρομαι στο αμερικάνικο, αλλά μια φίλη είδε το δανέζικο πρώτα και ξετρελάθηκε και μου το πρότεινε...

Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να δεις πρώτα την πρώτη αμερικάνικη δεκατριάδα και, αφού καταφέρνει στο τελευταίο λεπτό να σε αφήσει ξεκρέμαστο, να συνεχίσεις με τη δεύτερη δανέζικη δεκατριάδα, γιατί πού να περιμένεις τους Αμερικανούς...
 

SBE

¥
Το αμερικάνικο δεν είναι απευθείας μεταφορά του δανέζικου. Πρώτα πρώτα είναι πιο πολλά επεισόδια. Η δεύτερη δανέζικη σειρά ξεκινάει με νέα ιστορία από την αρχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θες να πεις ότι, αντί να περιμένω τη συνέχεια του αμερικάνικου, με συμφέρει να δω την πρώτη δανέζικη από την αρχή ή από κάποιο σημείο της;
 

SBE

¥
Δές το δανέζικο από την αρχή. Ή δες το δεύτερο, που είναι ανεξάρτητη ιστορία. Το αμερικάνικο αργεί ακόμα, λέει στη Βίκι Απρίλιο του 2012 το πρώτο επεισόδιο.
 

crystal

Moderator
Έχω πέσει με τα μούτρα στον Σέρλοκ Χολμς του BBC. Έξι επεισόδια όλα κι όλα, τρία το 2010 κι άλλα τόσα το 2012, με τις ιστορίες να εκτυλίσσονται στο σύγχρονο Λονδίνο. Βέβαια ο συνδυασμός Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ - Τζουντ Λο - Γκάι Ρίτσι είναι αξεπέραστος, αλλά όταν χρησιμοποιείς εδώ και χρόνια τον Σέρλοκ Χολμς ως αγχολυτικό, ό,τι βρίσκεις καλό είναι.

Στην αναμονή το Downton Abbey. Έχω ακούσει καλά λόγια. Οψόμεθα...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πράγματι, εθιστικό :) Μη φοβού, Κρουστάλλω, θα βγει και σίζον θρι.
 

SBE

¥
Στην αναμονή το Downton Abbey. Έχω ακούσει καλά λόγια. Οψόμεθα...
Κράτα μικρό καλάθι.
Έχει τεραστια επιτυχία εδώ και στις ΗΠΑ, αλλά εγώ έχω δει με το ζόρι δυο επεισόδια, ένα πέρσι κατά λάθος κι ένα φέτος επίτηδες για να δω γιατί αρέσει. Μου φάνηκε χιλιοειπωμένη υπόθεση, σενάριο επιπέδου λάιτ σαπουνόπερας με πολλή ποιητική άδεια σε μερικά σημεία. Σκέφτηκα ότι μάλλον φταίω εγώ, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι δεν το βλέπει κανένας γνωστός μου, άρα έχω δίκιο. Το κακό είναι ότι δυστυχώς δεν έχουν μείνει πολλά σήριαλ στην τηλεόραση (βλ. άνω).
 

SBE

¥
Big Bang Theory
Αφού το ζήτησε ο Νίκελ, το βάζω εδώ:
Το πρώτο επεισόδιο δε λέει και πολλά, όπως όλα τα πιλοτικά άλλωστε, είναι απλώς εισαγωγή, αν και λέγεται το ανεπανάληπτο
Λεονάρδος (αναφερόμενος στη νέα γειτόνισσα): Our babies will be smart and beautiful.
Σέλδων: ... not to mention, imaginary.

Όμως όσο προχωράει η πρώτη σαιζόν, και ειδικά στη δεύτερη, το σήριαλ απογειώνεται. Εκεί γύρω στο επεισόδιο 11 της πρώτης σαιζόν (το κοίταξα στη Βίκι, δεν είμαι τόσο φανατικιά). Αν και το καλύτερο επεισόδιο είναι το 13, ο διαγωνισμός φυσικής. Γέλασα μέχρι δακρύων την πρώτη φορά που το είδα. Νίκελ, δές το και μετά ξανασυζητάμε τη γνώμη σου για το σήριαλ. Δες επίσης το 58, το 83, το 86 και φυσικά το 111 που είναι το τελευταίο μέχρι στιγμής.

Αξέχαστα είναι όλα τα επεισόδια που εμφανίζονται οι γονείς των πρωταγωνιστών. Επίσης μεταφέρεται πάρα πολύ καλά το κλίμα του πανεπιστημίου με τις πολύπλοκες σχέσεις μεταξύ πανεπιστημιακών.
Γενικά, είναι σήριαλ που το παρακολουθούμε, δεν το βάζουμε να παίζει στο βάθος. Είκοσι λεπτά προσοχής είναι άλλωστε. Μπορεί να μην φτάνει τα πολυεπίπεδα σκέψης των σεναρίων του Frasier π.χ. (η αγαπημένη μου κωμωδία για πολλά χρόνια), αλλά είναι έξυπνο.

Λίγο αρχίζει να χαλάει κατά τη γνώμη μου με την εμφάνιση της Έιμης, όχι τόσο στην αρχή που τη βλέπουμε περιστασιακά, αλλά τελευταία που έχει γίνει μόνιμη σε όλα τα επεισόδια.

Α, και από τους περιστασιακούς χαρακτήρες μου αρέσει ο Κρίπκι. Ο Κρίπκι είναι το παιδί που θα μπορούσε να είναι μια χαρά νέος, είναι αθλητικός, είναι λογικός κλπ. Αλλά τον έχει φάει το πανεπιστήμιο.
 
3 επεισόδια με παρακολούθηση και όλη την προσοχή αφιερωμένη σε αυτό μετά από τις εξαιρετικές συστάσεις κουμπάρων που εμπιστεύομαι.

Στο πρώτο βαρέθηκα, στο δεύτερο σκυλοβαρέθηκα, στο τρίτο πέθανα από ανία. Και δεν ξέρω αν θα δω τέταρτο.

Είμαι από τους ανθρώπους που έχουν δει πολλές σειρές και ξέρω και πώς εκτυλίσσονται και πότε απογειώνονται. Αλλά υπάρχει και ένας νόμος. Αν στα τρία επεισόδια δεν σε κερδίσει τότε ή δες τη αν δεν έχεις κάτι άλλο ή άφησέ την.

Πόσες φορές αλήθεια μπορεί να παίξει ότι αυτοί είναι κοινωνικά απροσάρμοστοι και νερντ και πόσες φορές μπορούμε να δούμε το εφηβικό αμερικανικό χιούμορ μέσα σε αυτή τη σειρά; 111; Και πόσες φορές μπορούμε να γελάσουμε με τον Σέλδων και τις παράλογα επιστημονικές εξηγήσεις του;

Δεν ξέρω. Ρωτάω. Να δώσω άλλη μία ευκαιρία ή να τη σβήσω από τον δίσκο να κάνω χώρο;
 

SBE

¥
Συνιστώ να τη σβύσεις μη σου πιάνει χώρο.
Mιλάς με οπαδό του χιούμορ της σειράς, που το ονομάζεις εφηβικό, οπότε δεν θα συμφωνήσουμε. Εγώ εφηβικό χιούμορ θεωρώ το τύπου American Pie 1, 2,3, 4... Αναρωτιέμαι ποιά αμερικάνικη κωμική σειρά αυτοτελών σου αρέσει πάντως, από τις τρέχουσες.

Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει παράλογη επιστημονική εξήγηση, όλα τα επιστημονικά που αναφέρονται στο σήριαλ είναι αληθινά.
 
Μπράβο, SBE - συμφωνώ απόλυτα!
Από τις καλύτερες ατάκες της σειράς, η φράση της Λέσλι όταν τσακώνεται με τον Λέναρντ (ενώ τα έχουν) για το ποια θεωρία είναι καλύτερη, η κβαντική βαρύτητα βρόχων ή οι υπερχορδές: "Tell me, Leonard, how will we raise the children?" :lol: :lol: :lol:
 

SBE

¥
Στερεότυπα- ξεστερεότυπα, όλες οι κωμωδίες με τα στερεότυπα δουλεύουν. Αλλά δεν στηρίζονται εκεί μόνο, δηλαδή η υπόθεση κάθε βδομάδα δεν περιστρέφεται γύρω από αυτό που λέει ο Κρίπκι: We're all pathetic and cweepy and can't get girls, that's why we fight wobots :lol:
Ούτε στηρίζεται στις αναφορές σε επιστημονική φαντασία. Γιατί τότε κανένας δεν θα το έβλεπε. Η επιστήμη και η νερντίλα είναι το αλατοπίπερο, οι υποθέσεις σε κάθε επεισόδιο είναι οι κλασσικές κάθε τέτοιας σειράς. Ίσως αυτό να είναι το μειονέκτημά του, ότι ακολουθεί πολύ την πεπατημένη. Από την άλλη, ίσως αυτό να είναι το θετικό μ'αυτό: κάθε βδομάδα βλέπουμε τις ιστορίες που έχουμε δει και ξαναδεί, από την εποχή της Λούσυ, και παρόλα αυτά δεν βαριόμαστε γιατί είναι οι ίδιες ιστορίες με φρέσκες και καλύτερες ατάκες.
Και ομολογώ ότι με αυτή τη σειρά έχω γελάσει μέχρι δακρύων αρκετές φορές (παράδειγμα στο 13).
Πέρσι ανακάλυψα ότι η νεολαία βλέπει πολύ το How I Met Your Mother, το οποίο βλέπω ότι έχει πολλές αναφορές σε σινεμά, σε σήριαλ κλπ και αυτό μάλλον το κάνει να δείχνει πιο έξυπνο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το παρακολουθώ συστηματικά. Κάτι άλλα τύπου Gossip Girl, New Girl κλπ πρόσεξα ότι ενθουσιάζουν ιδιαίτερα τις μικρές ηλικίες, αλλά εγώ μάλλον έχω μεγαλώσει για τέτοια, μου φαίνονται χαζομάρες.
Και γενικά πιστεύω ότι υπήρξε μια άνοδος της ποιότητας της αμερικανικής παραγωγής εκεί γύρω στο 2000 και μετά πλακώσανε όλα τα CSI και τα παρεμφερή και άλλαξε πάλι το τοπίο.
 
Top