FAQs about the forum and the site

daeman

Administrator
Staff member
Μα τι λες; Πρέπει οπωσδήποτε να ανακαλύψω αυτή τη δυνατότητα!

Ορίστε, σε νήμα με σχετικό τίτλο:

....
The Lost Thing is a 2000 picture book, written and illustrated by Shaun Tan.

Set in the near future, in dystopian Melbourne, Australia, The Lost Thing is a story about a boy who enjoys collecting bottle tops for his bottle top collection. One day, while collecting bottle caps near a beach, he discovers a strange creature, that seems to be a combination of an industrial boiler, a crab, and an octopus. This creature is referred to as "The Lost Thing" by the narrator.
The boy realizes the creature is lost and out of place. He attempts to find its owner but is not able to, due to the indifference of everyone else. As he is looking for the creature's owner, he is met by a creature who gives him a business card with a weird sign on it. After searching much of the city for the sign, the boy is able to find the sign and follows it to a utopian land for lost things, where he returns the creature,and continues on with his life - although he was unable to say whether the creature really belonged there.


Κάνουμε τα γράμματα λευκά, τα επιλέγουμε και χρησιμοποιούμε το Hover (το κουμπάκι με την γκρίζα οριζόντια γραμμή και το Η στο εικονίδιό του, προτελευταίο της κάτω σειράς στο Advanced Reply) όπου γράφουμε ό,τι προειδοποίηση θέλουμε, εδώ «μαρτυριάρικο κείμενο στα λευκά ντυμένο». Αν φέρουμε τον δείκτη του ποντικιού πάνω από το κρυμμένο κείμενο, εμφανίζεται μόνο η προειδοποίηση και για να το διαβάσουμε, πρέπει να το επιλέξουμε.

Σχετικά ορολογικά νήματα: spoiler και hover text = "κείμενο κατάδειξης" (αναδυόμενο κείμενο, κρυφή επεξήγηση).

Το χοβερμελάνι. Συμπαθητικό δεν είναι;
 
Εδώ που τα κάνετε λευκά και μπλα και μπλα και μπλα, σε άλλα φόρα που προφανώς βλέπει η Μελάνη, το έχουν σε ειδικό κουτάκι με ειδική εντολή... Αυτό εννοεί! Συγγνώμη για την κάπως άσχετη παρέμβαση, αλλά καλό είναι να διορθώνονται κάποια πράγματα με σωστό τρόπο και όχι με λευκές αλχημείες! :)
 
Όχι δεν εννοώ το hover. Ζητώ συγγνώμη κιόλας, γιατί έχω κάνει το νήμα οδηγίες χρήσης - αν θέλει κάποιος συντονιστής να τα κόψει όλα και να τα βάλει αλλού, ελεύθερα, εννοείται. Ζητώ συγγνώμη που θα χρησιμοποιήσω κι ένα παράδειγμα από τη σελίδα της Ένωσης Αθέων, ξέρετε ότι αποφεύγω ακόμη και τις έμμεσες αναφορές για να μην θεωρηθεί ότι κάνω προπαγάνδα, αλλά να πάρει η ευχή δεν μου έρχεται άλλο παράδειγμα πρόχειρο.

Σε αυτή τη σελίδα θα δείτε κάπου στα μισά τη λέξη "Εμφάνιση" όπου κανεις όταν κλικ εμφανίζεται ένα κατεβατό και η λέξη "Εμφάνιση" αντικαθίσταται από τη λέξη "Απόκρυψη", στην οποία αν κάνεις κλικ το κατεβατό κρύβεται ξανά και στη θέση του "Απόκρυψη" βλέπεις ξανά το "Εμφάνιση". Είναι πολύ χρήσιμο όταν θες να βάλεις εμβόλιμο κάποιο μεγάλο κείμενο έτσι ώστε να είναι μεν διαθέσιμο, αλλά να μην είναι μονίμως ξεδιπλωμένο το σεντόνι και πιάνει τη μισή οθόνη και ζαλίζει και όσους δεν θέλουν να το διαβάσουν και θέλουν απλώς να δουν τι λέει παρακάτω.

Και ναι, σε άλλα fora και ιστότοπους (όπως ο ιστότοπος και το φόρουμ της Εν.Α., που τα γνωρίζω επειδή τα διαχειρίζομαι) υπάρχει ενσωματωμένο έτοιμο κουμπάκι για το spoiler. Στο forum όταν κάνεις κλικ στο σχετικό κουμπί μπαίνουν γύρω από το κείμενο κάτι tags που γράφουν . Μάλιστα εμείς προσθέσαμε και κουμπί που βάζει τα tags [spoilertext][/spoilertext], όπου αντί για το ετοιματζίδικο κείμενο (π.χ. το "Εμφάνιση") μπορείς να προσθέσεις ό,τι κείμενο θέλεις, βάζοντας μέσα στην πρώτη αγκύλη ίσον και εισαγωγικά και το κείμενο που θες (π.χ. [spoilertext="Κλικ με δική σας ευθύνη"][/spoilertext]).

Ελπίζω να έγινε σαφές για ποιο πράγμα μιλάω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, μάλιστα! Αυτό εδώ εννοείτε:

The butler's done it. Sorry, I mean, Alexander's done it.
Αλλά ποιος του το ζήτησε, ε; :)

Για να το κάνετε κι εσείς πρέπει να έχετε γυρίσει σε advanced mode (πατήστε Go Advanced) και να διαλέξετε το εικονίδιο κάτω δεξιά στην ομάδα των εικονιδίων, με το κεφαλαίο S.
 

bernardina

Moderator
Α, μάλιστα! Αυτό εδώ εννοείτε:

The butler's done it. Sorry, I mean, Alexander's done it.
Αλλά ποιος του το ζήτησε, ε; :)

Για να το κάνετε κι εσείς πρέπει να έχετε γυρίσει σε advanced mode (πατήστε Go Advanced) και να διαλέξετε το εικονίδιο κάτω δεξιά στην ομάδα των εικονιδίων, με το κεφαλαίο S.

Κάπως έτσι, δηλαδή; Φου φου ένα δύο ένα δύο τεστ τεστ βάλε έκο έκο έκοο οο οο
 

SBE

¥
Μπέρνι, εσύ τεστάρεις, εσύ χαίρεσαι για το τεστ; :eek:
 
Είπα να παραμείνω σοβαρός, αλλά με παρασέρνουν. Γιά να δούμε, γιά να δούμε :drool:
 
Ουουου! Καινούργιο καλαθάκι μου, γαρ! :laugh:

Καλαθάκι;
Κοσκινάκι δεν λέμε;
(Παίζω κι άλλο!)

ΥΓ. Μεταξύ μας, προτιμούσα αυτό το σύστημα:

Καλαθάκι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Pick one:
Καινούριο (α) καλαθάκι μου (β) κοσκινάκι μου, και πού να σε κρεμάσω.

Το σωστό είναι το (β), «Καινούριο κοσκινάκι μου, και πού να σε κρεμάσω», αλλά έχω ακούσει κι εγώ την εκδοχή με το «καλαθάκι».
 

bernardina

Moderator
Είπα να παραμείνω σοβαρός, αλλά με παρασέρνουν. Γιά να δούμε, γιά να δούμε :drool:
Μμμμ, τραβάτε με κι ας κλαίω, πήξαμε στις παροιμίες :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
ποστάρουμε
Eat me!
εν ευθέτω χρόνω
Drink me!
εν ενθέτω χώρω
Try me!
Αχ, μη μου πεις!
I guess that if there was a big red button saying "Do not press under any circumstances!" you'd be at the front of the queue to press it. :whistle: Κλείσ' το μη δει ο Νίκελ τα παραπανίσια κόμματα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποψιάζομαι ότι οι ρωσικές κούκλες θα γίνουν το καινούργιο μας παιχνίδι και το «Κρύβε λόγια» θα αντικαταστήσει το «Λεξιλογία»!
 
Πρόβλημα με το φόρουμ στο Firefox

Τις τελευταίες ημέρες δεν μπορώ να μπω στο φόρουμ με το Firefox: αφού κάνω login, εμφανίζεται το μήνυμα The page isn’t redirecting properly. Με το Edge μπήκα κανονικά. Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Μήπως ξέρει κανείς πού οφείλεται;
 
Top