metafrasi banner

Eurabia = Ευραβία ή Ευραραβία;

daeman

Administrator
Staff member
Παρενθετικά: Το Ντουμπάι μάλλον για Αμεραραβία το κόβω, και κατά τη γνώμη μου θα περιγραφόταν καλύτερα ως Αραβική Ντίσνεϊλαντ ή πώς οι νεοπλουτιστές σεΐχηδες και οι wannabe κοσμοπολίτες σκορπούν στην έρημο επιδεικτικά και ασύστολα τους πόρους (κυρίως την ενέργεια και το νερό) που λείπουν απ' όλο τον πλανήτη...:mad:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρενθετικά: Το Ντουμπάι μάλλον για Αμεραραβία το κόβω, και κατά τη γνώμη μου θα περιγραφόταν καλύτερα ως Αραβική Ντίσνεϊλαντ ή πώς οι νεοπλουτιστές σεΐχηδες και οι wannabe κοσμοπολίτες σκορπούν στην έρημο επιδεικτικά και ασύστολα την ενέργεια και τους πόρους (κυρίως το νερό) που λείπουν απ' όλο τον πλανήτη...:mad:

Για την ενέργεια, 105% δίκιο έχεις, αλλά το νερό νομίζω ότι το αφαλατώνουν (κι από θαλασσινό νερό έλλειψη δεν έχουμε...). Και btw, εκεί να δείτε πώς καλοπερνάνε οι Ινδοί και Πακιστανοί και Μπαγκλαντεσιανοί νόμιμοι μετανάστες (δεν χτίζουν φυσικά οι σεΐχηδες, σωστά; ).
 

daeman

Administrator
Staff member
Για την ενέργεια, 105% δίκιο έχεις, αλλά το νερό νομίζω ότι το αφαλατώνουν (κι από θαλασσινό νερό έλλειψη δεν έχουμε...). Και btw, εκεί να δείτε πώς καλοπερνάνε οι Ινδοί και Πακιστανοί και Μπαγκλαντεσιανοί νόμιμοι μετανάστες (δεν χτίζουν φυσικά οι σεΐχηδες, σωστά; ).

Ναι, το νερό το αφαλατώνουν, αλλά η αφαλάτωση είναι εντελώς ασύμφορη ενεργειακά, από τις πιο ενεργοβόρες διαδικασίες (αν χαρακτηριζόταν όπως οι ηλεκτρικές συσκευές θα ήταν κλάσης W), αλλιώς θα είχε λυθεί το παγκόσμιο ζήτημα της έλλειψης νερού! Το ισοζύγιο πόρων είναι σημαντική παράμετρος παντού, αλλά πολλές φορές το ξεχνάμε ή όσοι έχουν συμφέρον αποφεύγουν εκ του πονηρού να το αναφέρουν καν...
 
Η Ευρασία είναι ένας καθιερωμένος και ακριβέστατος γεωγραφικός όρος. Η Eurarabia πρέπει (προς το παρόν) να θεωρηθεί άκυρος όρος από τη στιγμή που η Eurabia έχει τη διάδοση και την ιστορία που έχει. Τείνω πάντως να προτιμήσω την Ευραβία στα ελληνικά, όχι μόνο επειδή είναι το ίδιο με το ξένο, αλλά, όπως είπα και πριν, ακριβώς επειδή δεν τονίζει το στοιχείο Αραβία.

Δεν συνυπάρχουν και οι δύο όροι {Eurabia & Eurarabia]; Αν ναι, δεν πρέπει να τους διαχωρίσουμε και στα Ελληνικά;

Άλλωστε, το Ισλάμ φοβούνται, άρα ένα Ισλαμευρώπη θα ήταν ακόμα πιο ακριβές.
Θα μας έρθει όπου νάναι. Προς το παρόν, αρκούμαστε στο να ξυπνάμε από το Fajr:-) [Δεν κάνω πλάκα, ήταν το σημερινό πρωινό μου άκουσμα, προερχόμενο κάπου από τα βάθη του κέντρου της Κυψέλης)
 
Top