metafrasi banner

elevator pitch =

Zazula

Administrator
Staff member
Elevator pitch [βίκι]: An elevator pitch, elevator speech, or elevator statement is a short summary used to quickly and simply define a person, profession, product, service, organization or event and its value proposition. [...]
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συνοπτική παρουσίαση; (Ξέρω, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς...)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Χωρίς να το ψάξω, για σεφτέ τα πρώτα που μου ήρθαν: αστραπιαίο πλασάρισμα, πλασάρισμα-αστραπή (δεν μου πολυαρέσουν τα ενωτικά, αλλά). Αυτά βέβαια πάνε και στο flash pitch, όμως - χωρίς να είμαι αρμόδιος στα μαρκετίστικα - νομίζω ότι είναι συνώνυμο.

Κάτι με ριπή μού τράβηξε το πόδι, αλλά το εν ριπή οφθαλμού θα μάκραινε πολύ και το ριπαίο πάει αλλού, στους ανέμους (και το κατά ριπές στα πολυβόλα). Πλασαρίπισμα; Ούι! Νο.

Αναμένω τις ριπές των αρμοδίων.
Πλασαραπάρισμα, πλασαράπισμα. Σία! Σία, λέω! Φερθείτε μου τρυφερά, είναι πρώτη μου φορά.

Εδιτ: Μέχρι να πω εγώ για σεφτέ, η Παλάβρα μού πήρε απ' τα χέρια τον κεφτέ, με συνοπτικές διαδικασίες.
Η Αστραπαλάβρα. :-\
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
πιτς φιτίλι στο ελεβατόρι [The Greek-American version]
σιβι-πιτς-φιτίλ [The Oriental version]
ταχυβιογραφικόν σημείωμα
αυτοταχυπαρουσίαση

Μα για τι ρέτζιστερ το θέλεις;
 

nickel

Administrator
Staff member
Να θυμίσω κι αυτό:

πειστήρι (το) επίμονη προσπάθεια να πείσεις κάποιον· συν. ψηστήρι.

(Δεν είναι πρωτολογισμός, δυστυχώς.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα βήμα είσαι από το λαδωτήρι / λαδοτύρι. Ευτυχώς έχουμε νήμα...
 

Eudokia

New member
Κεντρική ιδέα ; (που λέγαμε και στο σχολείο). Αν πρόκειται για έργο.
Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο όρος στα ελληνικά δεδομένα ; (δεν έχουμε ουρανοξύστες).
 

Eudokia

New member
Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο όρος στα ελληνικά δεδομένα ; (δεν έχουμε ουρανοξύστες)
 

bernardina

Moderator
Σουματησούμας (άκλιτο)
Καταπερίληψη (κλιτό)
Μονοτοζουμί (κλιτό)
μασακαικατιμόνοσου
μηνεισαιτεμπέλης :devil: (στον αναγνώστη/ακροατή/συνιμιλητή)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο όρος στα ελληνικά δεδομένα ; (δεν έχουμε ουρανοξύστες)

Χε χε. Σωστό. Οπότε, σαν εκείνο το «μεταξύ τυρού και αχλαδίου», «μεταξύ τρίτου και πέμπτου». Το ψηστήρι των δύο ορόφων.
 
Top