metafrasi banner

discriminatory awareness

unique

Member
Δεν πρόκειται για την επίγνωση ύπαρξης διακρίσεων (φυλετικών, σεξιστικών κλπ.), αλλά μάλλον σχετίζεται με την «διακριτική σκέψη» που κατά κάποιον τρόπο θυμίζει την «αναλυτική σκέψη».
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος καθιερωμένος όρος για το «discriminatory awareness».

Unlike the frog in water which is getting slowly warm, one should have enough discriminatory Awareness as to what is good and what is harmful.

By definition, discriminating thought splits everything into two, so “good” will require evil. This is the mess that thought creates: You cannot think one thing without creating its opposite.

The activity emerging from there has nothing to do with the so-called discriminating consciousness. It transcends all comparisons made in the mind, such as “this is good or that is bad.”

The mental faculty refers to discriminating value judgment by which we judge that one thing is better than another, for example.

Thus Jenkins simply cannot accept that anyone can look at a thinker or a body of thought in a critical manner and accept some ideas and reject others; critical and discriminating thought of this kind is condemned
 

seaofdreams

New member
Καλημέρα!
Από το λίγο που έψαξα δεν νομίζω ότι υπάρχει παγιωμένος όρος.
Έχεις κάποιο γλωσσάρι ή λεξικό ψυχολογίας; Νομίζω ίσως κάτι να έβρισκες...
Εγώ θα έβαζα "επίγνωση της διάκρισης" από αυτό που καταλαβαίνω από κάποια κείμενα που βρήκα αλλά και από αυτά που γράφεις εσύ.
Νομίζω ότι κάποια περιφραστική απόδοση θα ήταν ασφαλής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Προτείνω να μείνεις κοντά στον πρωτότυπο όρο, αν και υποθέτω ότι κι αυτός αποτελεί απόπειρα απόδοσης από άλλη γλώσσα (σανσκριτικά;). Κάπου διάβασα για «διακριτική συνείδηση», αλλά η φιλοσοφία με μπερδεύει. :-(
 
Unlike the frog in water which is getting slowly warm, one should have enough discriminatory Awareness as to what is good and what is harmful.

Μήπως η λύση θα ήταν η εξής :

Σε αντίθεση με τον βάτραχο που δεν αντιλαμβανεται ότι η θερμοκρασία του νερού όλο και ανεβαίνει, οφείλουμε να έχουμε την ευθυκρισία να διακρίνουμε το ωφέλιμο από το βλαβερό.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όντως, μέσα στη δυαδικότητα τα πάντα είναι σχετικά —ζεστό/κρύο, φως/σκοτάδι κλπ— και οφείλουμε να έχουμε αναπτυγμένη πληροφόρηση και ευθυκρισία για να ξεχωρίζουμε το αληθινό από το μη αληθινό.

Π.χ. είναι άραγε ο κόσμος αληθινός;
Αν αληθινό είναι ό,τι δεν μεταβάλλεται, τότε ο κόσμος είναι μη αληθινός.
Είναι απλώς και μόνο αντιληπτός.

Ορθά ο Νικελ υποθέτει εδώ μια σχέση του όρου discriminatory awareness με τα σανσκριτικά όπου διάκριση = viveka και διερεύνηση = vichara. Στη φιλοσοφική αναζήτηση της έσχατης αλήθειας, η viveka είναι προαπαιτούμενο προς αποφυγήν της δογματικής αυταπάτης.
 

unique

Member
Στο κείμενο που με ενδιαφέρει ο εν λόγω όρος αναφέρεται στην ιδιότητα-ικανότητα του νου να διαχωρίζει-διακρίνει τα πράγματα, δηλαδή στη διακριτική του ικανότητα (να τα βλέπει ως πολλά αντί για Ένα). Νομίζω ότι το «διακριτική αντίληψη» που χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη έχει κυρίως την έννοια της υποκειμενικής αντίληψης μεταξύ ορθού-λάθους ή επιλογής μεταξύ εναλλακτικών δυνατοτήτων («Το αφήνουμε στην διακριτική αντίληψη του καθενός»). Πιστεύω ωστόσο ότι αυτή η έννοια θα μπορούσε να «διασταλεί» ώστε να καλύψει και τη δική μου περίπτωση. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Top