metafrasi banner

canister

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πότε έγινε το "κάνιστρο" μετάφραση του canister; Άκουσα στο δελτίο του Σκάι να μιλάνε για "κάνιστρο βενζίνης". Ούτε το ΛΚΝ ούτε ο Μπαμπινιώτης το ξέρουν ως δοχείο που κουβαλάνε βενζίνη, το ξέρουν μόνο ως καλάθι, πανέρι.

ΛΚΝ
κάνιστρο το : 1. πλατύ και άβαθο καλάθι· πανέρι: Kοπέλες κρατούσαν κάνιστρα με λουλούδια.2. εξάρτημα ανυψωτικού μηχανήματος, όπου τοποθετούνται τα υλικά που μεταφέρονται.

Μπαμπινιώτης
κάνιστρο: το πλατύ και αβαθές πανέρι από καλάμι, λυγαριά ή πλαστικό.

Canister
Usually cylindrical storage container, especially:
  1. A box or can of thin metal or plastic used for holding dry foodstuffs or cooking ingredients, such as flour or sugar.
  2. A small plastic container used for storing a roll of film.
  3. A metal container that holds pressurized gas, as one containing tear gas that explodes on impact or one containing oxygen as part of a breathing apparatus.

Στη Βίκι, υπάρχει λήμμα για κάνιστρο που είναι δοχείο μεταφοράς υγρών.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πάντως, κανίστρα (θηλ.) λένε στην Κρήτη το δοχείο για υγρά, μεταλλικό συνήθως παλιότερα, συχνά πλαστικό τώρα (π.χ. μια κανίστρα λάδι, μια κανίστρα ρακή κ.ά.).

Γενικά, το κάνιστρο καυσίμου δεν είναι καθόλου σπάνιο.

Χαρώ τη τη μελαχρινή, μαργιόλα και τσακίστρα
στο γάμο τζη θα κουβαλώ νερό με το κοφίνι με την κανίστρα
:laugh:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υπάρχει σε κανένα λεξικό η κανίστρα; Είναι παλιά λέξη ή καινούργια; Τι σχέση έχει με το canister και με το κάνιστρο που ξέρουν το ΛΚΝ και ο Μπαμπς;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Η κανίστρα που ανέφερα, στην Κρήτη σημαίνει το μπιτόνι. Υπόψη ότι δεν συζητώ για το κάνιστρο (για το οποίο, όπως φαίνεται από την ευρεία χρήση του για το δοχείο υγρού, ένα θεματάκι υπάρχει), αλλά για την κανίστρα που ξέρω καλά.

Περιμένεις να βρεις εύκολα διαλεκτικό τύπο σε γενικό λεξικό; Καλή τύχη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχει και στην ΙΑΤΕ ως απόδοση των spare tank, jerrycan (μαζί με το μπιτόνι)... Βρίσκω πολλά ευρήματα με κοινοτικη προέλευση και στο glosbe...
 

nickel

Administrator
Staff member
Απομόνωσα τη συζήτηση, και θα δούμε αργότερα τι θα βάλουμε στους false friends.

Για την ετυμολογία:
canister
late 15c., "basket," from Latin canistrum "wicker basket" for bread, fruit, flowers, etc., from Greek kanystron "basket made from reed," from kanna (see cane (n.)). It came to mean "metal receptacle" (1711) through influence of can (n.). As short for canister shot, it is attested from 1801, so called for its casing.

http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame=0&search=canister&searchmode=none

Η Ματζέντα:

ουσ. μεταλλικό κουτί (καφέ κτλ.) # στρατ. μυδράγιο: canister shot 1. μύδρος > 2. σκάγια διασποράς
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στον Μπαμπινιώτη:

κάνιστρο (το) (κανίστρ-ου | -ων) 1. το πλατύ και αβαθές πανέρι από καλάμι, λυγαριά ή πλαστικό: ~ γεμάτο λουλούδια | με φρέσκα ψωμάκια 2. μπιτόνι, δοχείο για μεταφορά υγρών.

Επίσης, δύο λογιών κάνιστρα σε συσχέτιση με κοινοτικά κείμενα: Καλάθια, δοχεία για τη μεταφορά υγρών (κυρίως βενζίνης αλλά και για τον χειρισμό ραδιενεργών υλικών -- τα ειδικά κυλινδρικά δοχεία).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο Μπαμπινιώτης που έχω εγώ είναι παλιός, δεν έχει τη δεύτερη έννοια.
 

Earion

Moderator
Staff member
Η Ματζέντα:

ουσ. μεταλλικό κουτί (καφέ κτλ.) # στρατ. μυδράγιο: canister shot 1. μύδρος > 2. σκάγια διασποράς

Δεν νομίζω πως το έχουν καταλάβει καλά, αλλά και η ορολογία τους είναι λίγο παλιά. Δεν λέγονται «σκάγια διασποράς», γιατί εκείνα βάλλονται από ατομικό όπλο, είναι βολίδες (και μεταλλικά θραύσματα) που βάλλονται από κανόνι (πυροβόλο).

canister, 1. βολιδοφόρο κάνιστρο (μεταλλικός κύλινδρος εντός του οποίου τοποθετούνται βολίδες και μεταλλικά θραύσματα, τα οποία διασκορπίζονται όταν εκραγεί ο κύλινδρος). 2. κυτίο (διηθητικό κυτίο προσωπίδας για την προστασία από χημικές πολεμικές ουσίες). (Λεξικό Γιαννούτσου).

Σημασία 1η: αγγλικά Canister shot, γαλλικά Boîte à mitraille, γερμανικά Kartätsche, ιταλικά Mitraglia.

Σημασία 2η:

 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρα από τη χρήση του ελληνικού όρου «κάνιστρο» για το μπιτόνι, το ντεπόζιτο, διαδεδομένη είναι η χρήση του κάνιστρου και για το μεταλλικό δοχείο που περιέχει δακρυγόνο. Έτσι, αντί για μύδρους, αυτό που εκτοξεύουν οι αστυνομικοί είναι... καλάθια.

Από εφημερίδες:
Η αστυνομία του Ιράκ χρησιμοποιεί βαριά κάνιστρα δακρυγόνων που «συνθλίβουν κεφάλια»
Σύμφωνα με ιατρικές πηγές, και οι δύο διαδηλωτές σκοτώθηκαν επειδή δέχθηκαν κάνιστρα δακρυγόνων κατευθείαν στο κεφάλι.
Οι διαδηλωτές πετούσαν πίσω στους αστυνομικούς τα κάνιστρα των δακρυγόνων.
Περισσότεροι από 50 άνθρωποι τραυματίστηκαν, οι περισσότεροι από τα κάνιστρα των δακρυγόνων και τις σφαίρες, στις συγκρούσεις που διήρκησαν (sic) όλη τη νύκτα και μέχρι σήμερα τα ξημερώματα.
Τρία από τα κάνιστρα των δακρυγόνων που έριξαν οι ελληνικές συνοριακές δυνάμεις, έπεσαν στην αυλή του φυλακίου Στρατοχωροφυλακής της συνοριακής πύλης του Παζαρκουλε.


Από τη Διεθνή Αμνηστία:
Ένα βίντεο από τη Βενεζουέλα δείχνει ένα κάνιστρο δακρυγόνων να εκτοξεύεται και να τρυπάει αυτοσχέδια ξύλινη ασπίδα ενός διαδηλωτή

Από τη Βουλή:
γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι σε επιχειρήσεις 16 ωρών καταλήγουν να εκτοξεύονται κατά μέσο όρο σχεδόν 70 κάνιστρα δακρυγόνων ανά ώρα

Εγώ, που ξέρω τι σημαίνει το κάνιστρο, δυσκολεύομαι να το χωνέψω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α, πώς και μου 'χε ξεφύγει τούτο 'δώ το νήμα; 🧐

Ας βάλουμε λοιπόν μια άσκηση για το σπίτι (αφού είναι και σχολικές διακοπές): 🤓

Ταυτίζονται τα κάνιστρα ρουκετών και οι κάλαθοι ρουκετών; Και πώς για την (επίσημη κι εντελώς εδραιωμένη) ελληνική απόδοση «κάλαθος» λειτούργησε ο αντίστροφος μηχανισμός μεταφραστικής παρανόησης για το canister απ' αυτόν που καταγράφτηκε ως τώρα στο παρόν νήμα;
 
Μιας και λέμε για καλάθια, ν' αναφέρω συμπληρωματικά ότι «(πλευρικό) κάνιστρο» λέγεται, τουλάχιστον στη νομοθεσία, το καλάθι της μοτοσικλέτας, αγγλιστί sidecar.

Indy.jpg
 

cougr

¥
Έως πρότινος, το μόνο κάνιστρο που γνώριζα ήταν η παραλία Κάνιστρο στη Χαλκιδική.😟
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έως πρότινος, το μόνο κάνιστρο που γνώριζα ήταν η παραλία Κάνιστρο στη Χαλκιδική.😟
...που είναι το μοναδικό κάνιστρο που εγώ δεν γνώριζα — κι αυτό νομίζω κάτι δηλώνει για την κατάστασή μου. :(
 

cougr

¥
Ζαζ, καθώς έγραφα το παραπάνω ποστ το είχα σκεφτεί ότι μάλλον το αντίθετο θα συνέβαινε για τους περισσότερους.☺️
 
Top