Bye bye, signature; good morning, avatar

Αντιχαιρετώ και καλοαβατάριστος. Εγώ απλώς, κινούμενος από ανιδιοτελές γλωσσικό ενδιαφέρον, διατύπωσα μια ρηξικέλευθη πρόταση ετυμολόγησης του dominotheory :inno:
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για να σχολιάσω κι εγώ την τωρινή υπογραφή του dominotheory (στην οποία, υποθέτω, στηρίζει ο Θέμις τη ρηξικέλευθη πρότασή του):

I don't like to commit myself about heaven and hell - you see, I have friends in both places.

Αποδίδεται στον Μάρκ Τουέιν:
Mark Twain was the greatest master of the anecdote this generation has known. He claimed the humorous story as an American invention, and one that has remained at home. His public speeches were little mosaics in the finesse of their art; and the intricacies of inflection, insinuation, jovial innuendo which Mark Twain threw into his gestures, his implicative pauses, his suggestive shrugs and deprecative nods—all these are hopelessly volatilized and disappear entirely from the printed copy of his speeches. He gave the most minute and elaborate study to the preparation of his speeches—polishing them dexterously and rehearsing every word, every gesture, with infinite care. Yet his readiness and fertility of resource in taking advantage, and making telling use, of things in the speeches of those immediately preceding him, were striking evidences of the rapidity of his thought-processes. In Boston, when asked what he thought about the existence of a heaven or a hell, he looked grave for a moment, and then replied: "I don't want to express an opinion. It's policy for me to keep silent. You see, I have friends in both places."
(Από τη βιογραφία Mark Twain του Archibald Henderson, 1911.)
http://www.gutenberg.org/files/6873/6873-h/6873-h.htm
 
Αντιχαιρετώ και καλοαβατάριστος. Εγώ απλώς, κινούμενος από ανιδιοτελές γλωσσικό ενδιαφέρον, διατύπωσα μια ρηξικέλευθη πρόταση ετυμολόγησης του dominotheory :inno:

Ok, Θέμη - ευχαριστώ για τις ευχές. Ωστόσο, η αλήθεια να λέγεται, με ζόρισε κάπως η "θεωρία" σου.

Τέσπα, πολλές φορές η μουσική αποτελεί καλύτερο μέσο έκφρασης από την επιχειρηματολογία, οπότε, για να το ξεκαθαρίσω:

α) όσον αφορά στη λεξική οικογένεια της ρίζας dom-, δες κι άκου, αν θέλεις, αυτό:


Danzig. «Dominion», από το άλμπουμ Danzig 4 (1994).

β) όσον αφορά στα θέματα τύπου κόλαση, παράδεισος, θεός, θρησκευτικό αίσθημα, σωτηρία και οτιδήποτε σχετικό, δες κι άκου, αν θέλεις, αυτό:


Soulsavers. «Revival», από το άλμπουμ It's Not How Far You Fall, It's the Way You Land (2007), με φωνητικά από τον Mark Lanegan.
 
Και για να σχολιάσω κι εγώ την τωρινή υπογραφή του dominotheory (στην οποία, υποθέτω, στηρίζει ο Θέμις τη ρηξικέλευθη πρότασή του):

I don't like to commit myself about heaven and hell - you see, I have friends in both places.

Αποδίδεται στον Μάρκ Τουέιν

Ας προσθέσουμε δυο ακόμη δυνατά "θεολογικά" του ίδιου:

In the first place, God made idiots. That was for practice. Then he made school boards.

Only one thing is impossible for God: To find any sense in any copyright law on the planet.
 

SBE

¥
Tώρα πρόσεξα ότι ο Ζαζ είναι πλέον Ζαζοπάντα. Μήπως πρόκειται για τον Ζαζουλόγατο που απλά πήρε μερικά κιλάκια;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κοίτα, το πάντα είναι αιλουρόπους, επομένως όλο και κάποια σχέση θα υπάρχει. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ζαζ, διάσωσε κάπου τη νέα σου αβατάρα, να την έχουμε κι όταν θα την αλλάξεις κι αυτήν.
Ας βάλω με την ευκαιρία όλες απ' τη Ναντέζντα και δώθε, να υπάρχει το σχετικό ιστορικό:
 

Attachments

  • avatar18_1a.gif
    avatar18_1a.gif
    598.8 KB · Views: 404
  • avatar18_1b.gif
    avatar18_1b.gif
    188.2 KB · Views: 427
  • avatar18_1c.gif
    avatar18_1c.gif
    351.9 KB · Views: 401
  • avatar18_1d.gif
    avatar18_1d.gif
    437.6 KB · Views: 407

Zazula

Administrator
Staff member
Και το β' μέρος:
 

Attachments

  • avatar18_1e.gif
    avatar18_1e.gif
    340 KB · Views: 407
  • avatar18_1f.gif
    avatar18_1f.gif
    208.2 KB · Views: 409
  • avatar18_1g.gif
    avatar18_1g.gif
    122.4 KB · Views: 390
Βρε Ζάζουλα, τώρα είδα την αβατάρα σου. Δεν μας λυπάσαι, άκαρδε! Κλαψ κλαψ, σνιφ σνιφ (της μερέντας το κουτάλι μ' έφερε σ' αυτό το χάλι!)
 

Earion

Moderator
Staff member
Φίλοι μου, τακτικά μέλη, θαμώνες και περαστικοί του φόρουμ, δεν θα πω ότι οι στιγμές που περνάμε ως χώρα, ως έθνος είναι δραματικές, γιατί η κοινοτυπία του κλισέ θα στραγγαλίσει το νόημα. Θα πω απλώς ότι αισθάνομαι καθήκον μου να διαδηλώσω, έστω και με τον υποτυπώδη αυτό τρόπο μιας αβατάρας, τη θέση μου ότι η Ελλάδα πρέπει να παραμείνει μέλος της Ενωμένης Ευρώπης. Από σήμερα και μέχρι το ευνοϊκό, όπως ελπίζω, υπέρ της θέσης μου αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος (που εκβιαστικά —για να μην πω πραξικοπηματικά— επιβάλλει στο λαό μας η κυβέρνησή του) θα κυματίζω τη σημαία της Ενωμένης Ευρώπης. Θα ονειρεύομαι όμως για πάντα, μέχρι το θάνατό μου (γιατί δεν θα ζήσω να το δω, ελπίζω όμως να το δουν οι γενιές μετά από εμάς) τις Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης.





 
Last edited:
:wub: Σε νιώθω, κι εγώ ρομαντική είμαι... αν και η ιδέα της Ένωσης δεν είναι καθόλου ρομαντική αλλά πολύ-πολύ πρακτική.

Χωρίς να έχω ζήσει κατοχή και πόλεμο και χωρίς να ισχυρίζομαι ότι η ενωμένη Ευρώπη είναι χωρίς προβλήματα ή είναι η τέλεια λύση, θεωρώ ότι είναι ένα σημαντικό βήμα προς τα εμπρός και ότι ο αγώνας για ισοτιμία μέσα σε μια ένωση είναι κατά πολύ προτιμότερος από τις συρράξεις που γεννά η διάσπαση.
 
Προχτές λέγατε εμένα ρομαντικό, τώρα λέω εγώ εσάς :)

Γιατί συνέχεια έρχονται στην κουβέντα τα βάσανα της κατοχής; Το επιχείρημα είναι, χμ, ύπουλο και δίκοπο...
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί συνέχεια έρχονται στην κουβέντα τα βάσανα της κατοχής; Το επιχείρημα είναι, χμ, ύπουλο και δίκοπο...

Μα απλό είναι. Αποφεύγουν να κάνουν άλλες συγκρίσεις που έρχονται στον νου για να μη στενοχωρήσουν συμφορουμίτες. :-)
 
Το βέλος του χρόνου σημαδεύει αδυσώπητα την κορυφή. Μίκρυνε ελάχιστα η απόσταση που μας χωρίζει από το θερινό ηλιοστάσιο, τη μεγαλύτερη ημέρα μες στη χρονιά, την πάνω αιχμή του άξονα που γύρω από αυτόν περιστρέφεται η γη, η ζωή μας, το σύμπαν, η μοίρα. Τη μεγαλύτερη και γι’ αυτό πιο σημαντική ημέρα, τη γεμάτη σύμβολα και τελετουργικά ηλιολατρίας, και που ακολουθείται από μια ακόμα πιο σπουδαία και μυστηριακή νύχτα, δοσμένη στα μάγια και κατοικημένη από πλάσματα της φαντασίας. Μια τέτοια ημέρα αρμόζει να την τιμήσω και να την υποδεχτώ με αβατάρα που να εικονίζει κάτι ιερό.

Φέτος τίποτα, Εαρίωνα; Ή περιμένεις το αποτέλεσμα και του άλλου δημοψηφίσματος;
 

nickel

Administrator
Staff member
... και μια ευχάριστη είδηση: αποφυλακίστηκε ο Συ Τζ-Γιόνγκ (Xu Zhiyong), οπότε ήρθε η ώρα ν' αλλάξω τη φωτογραφία του προφίλ μου...

New Citizens Movement Leader Xu Zhiyong Released From Prison
(China Change)

Αυτή εδώ είναι η παλιά φωτογραφία, για να μη χαθεί — τόσα χρόνια τη βλέπαμε!

 
Όσες χιλιάδες μέρες τη βλέπατε, τόσες ήταν αδίκως στη φυλακή ο άνθρωπος αυτός...
 
Top