Το νήμα του κινηματογράφου

SBE

¥
Μήπως να στείλω καμια λίστα από ταινίες- βλακείες που έχουν κάνει οι Άγγλοι με τα ίδια λεφτά;
Επειδή μία στις τόσες αξίζει τον κόπο δε σημαίνει ότι δεν γίνεται ό,τι και στην Ελλάδα με τις κρατικές επιδοτήσεις (όταν υπήρχαν).
Πάρε ένα από τα πολλά δείγματα, εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν είναι «μια στις τόσες» γιατί εγώ έχω δει μερικές δεκάδες. Αλλά δεν ξέρω τον κατιμά. Και δεν ήθελα να κάνω ούτε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα ούτε με το Χόλιγουντ ούτε πολιτικό σχόλιο για το πόσο καλά αξιοποιούνται τα λεφτά του Lotto. Είδα μια καλή ταινία και την ευχαριστήθηκα και ήταν γυρισμένη στην παλιά μου γειτονιά.
 

SBE

¥
Επέλεξες όμως να σχολιάσεις την χρηματοδότηση της ταινίας και όχι κάποιο άλλο χαρακτηριστικό της.
 
Μήπως να στείλω καμια λίστα από ταινίες- βλακείες που έχουν κάνει οι Άγγλοι με τα ίδια λεφτά;
Επειδή μία στις τόσες αξίζει τον κόπο δε σημαίνει ότι δεν γίνεται ό,τι και στην Ελλάδα με τις κρατικές επιδοτήσεις (όταν υπήρχαν).
Πάρε ένα από τα πολλά δείγματα, εδώ.

Από το δείγμα σου ξεχώρισα το συγκεκριμένο κομμάτι που μιλάει ο σκηνοθέτης:

Knight says that HMRC initially thought he may have been implicated in the scam. “They did an eight-year tax audit on me, hoping to find something, but all they found was that they owed me a £3,000 rebate - so thank you very much tax man.”:lol:
 

nickel

Administrator
Staff member
Επέλεξες όμως να σχολιάσεις την χρηματοδότηση της ταινίας και όχι κάποιο άλλο χαρακτηριστικό της.
Πού να ξέρω ότι είναι κόκκινο πανί για σένα το ότι οι Εγγλέζοι φτιάχνουν και καλές ταινίες με τα λεφτά του Lotto; Δεν θα το ξαναπώ, σου υπόσχομαι! :)
 

SBE

¥
Ήταν τυχερός. Και τώρα μπορεί να γυρίσει ταινία με την περιπέτεια. Αν και έχει ήδη γυριστεί η ταινία, δύο φορές- The Producers.
 
Πάντως δεν βλέπω τι σχέση έχει αυτή η περίπτωση με τα λεφτά του λόττο.

Εγώ θυμάμαι μερικές ταινίες που μ' άρεσαν πάρα πολύ και είχαν χρηματοδοτηθεί μ' αυτόν τον τρόπο: Ο Επίμονος Κηπουρός, 28 Μέρες/Εβδομάδες Μετά, Κάν' το Όπως ο Μπέκαμ, Ο Λόγος του Βασιλιά, This is England, London to Brighton, κ.α.
 

SBE

¥
Πάντα θυμόμαστε τις καλές ταινίες, Τις άλλες ή δεν τις βλέπουμε ή τι ξεχνάμε.
 
Συγγνώμη αλλά δεν γίνεται όλες οι ταινίες να είναι αριστουργήματα, άσχετα με το ποιος τις χρηματοδοτεί και με πόσα λεφτά. Έχουν βγει απίστευτες αποτυχίες που οι παραγωγοί τους ντρέπονταν για το αποτέλεσμα, άσχετα αν ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Μερικές φορές το αποτέλεσμα απλά βγαίνει διαφορετικό από το αναμενόμενο και ο μόνος λόγος που οι εταιρείες τις στέλνουν στους κινηματογράφους είναι για να βγάλουν έστω τα λεφτά που δώσανε.

Αν μη τι άλλο, η ύπαρξη ταινιών όπως οι προαναφερόμενες αποδεικνύει ότι ο στόχος επιτυγχάνεται. Αν κάποιες είναι κακές, αρκετές είναι μέτριες, πολλές είναι καλούτσικες και μερικές εξαιρετικές, τότε το σύστημα λειτουργεί ακριβώς στα πρότυπα της βιομηχανίας (κι όχι μόνο της κινηματογραφικής).
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι πολύ νωρίς για να ισχύσει ο νόμος του Γκόντουιν, αλλά είναι ίσως η κατάλληλη στιγμή να μιλήσουμε για ιρλανδικό κινηματογράφο... :)

The Irish film industry has grown somewhat in recent years thanks partly to the promotion of the sector by Bord Scannán na hÉireann (Irish Film Board) and the introduction of heavy tax breaks.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cinema_of_Ireland

Εγώ, προς το παρόν, αστειεύομαι (πέραν του ότι χαίρομαι όταν από τα λεφτά του Lotto βγαίνουν ταινιάρες). Αλλά δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει η SBE. Ότι θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά στη δικαιοδοσία της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, γιατί μόνο έτσι δεν θα έβγαιναν παντόφλες;
 

daeman

Administrator
Staff member
Είναι πολύ νωρίς για να ισχύσει ο νόμος του Γκόντουιν...

Ισχύει όμως πάντοτε ο νόμος του Στέρτζον: "Ninety percent of [the movies] is crud, but then, ninety percent of everything is crud" (Οι 9 στις 10 ταινίες είναι μάπα· ωστόσο, μάπα είναι 9 στα 10 απ' οτιδήποτε).

... Ότι θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά στη δικαιοδοσία της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, γιατί μόνο έτσι δεν θα έβγαιναν παντόφλες;

Flippin' hell! Pull the other one, it's got flippin'[SUP](n, 2)[/SUP]-flops on! :lol:

Μη μου δίνετε σημασία, μόνο μερικές χιλιάδες έχω δει.
 

SBE

¥
Εγώ, προς το παρόν, αστειεύομαι (πέραν του ότι χαίρομαι όταν από τα λεφτά του Lotto βγαίνουν ταινιάρες). Αλλά δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει η SBE. Ότι θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά στη δικαιοδοσία της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, γιατί μόνο έτσι δεν θα έβγαιναν παντόφλες;

Το τι ήθελα να πω νομίζω ότι ήταν εμφανές πριν την παρέμβαση του Ελληγενή. Δεν χρειαζόταν περισσότερες εξηγήσεις, και κακώς του απάντησα.
 
Φυσικά και είναι εμφανές, είπες αυτό:

Επειδή μία στις τόσες αξίζει τον κόπο δε σημαίνει ότι δεν γίνεται ό,τι και στην Ελλάδα με τις κρατικές επιδοτήσεις (όταν υπήρχαν).

Και δίνεις σαν απόδειξη μια ταινία που δεν είχε χρηματοδοτηθεί από το κράτος. Η άποψη αυτή είναι αστήρικτη, γιατί το ποσοστό καλών ως εξαιρετικών ταινιών είναι ανάλογο ενός οποιουδήποτε εμπορικού στούντιο, άρα καμμία σχέση με τις παραγωγές που χρηματοδοτούνταν στην Ελλάδα.
 

SBE

¥
Ελληγενή, θα σου αφήσω την τελευταία λέξη, γιατί δεν έχει νόημα πλέον.
 
Συνέντευξη με τον μέγα σκηνοθέτη Χαγιάο Μιγιαζάκι, που η τελευταία του ταινία, ήδη στις αίθουσες της Ιαπωνίας, μιλά για τον σχεδιαστή του θρυλικού αεροπλάνου Ζέρο, Τζίρο Χορικόσι. (Asahi Shimbun)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μαθαίνω λοιπόν ότι στο ιταλικό Reality του Ματέο Γκαρόνε, που το 2012 πήρε στις Κάννες το Μεγάλο Βραβείο της Επιτροπής, ο πρωταγωνιστής (Ανιέλο Αρένα) έκανε το ντεμπούτο του στον κινηματογράφο και είναι ισοβίτης που παίζει στο θέατρο της φυλακής.

Η ταινία μού άρεσε περισσότερο αφού τελείωσε, την ώρα που τη σκεφτόμουν, παρά την ώρα που την έβλεπα. Μάλλον μου έπεσε βαρύς ο μοντέρνος νεορεαλισμός. Αντιθέτως, δεν με ενόχλησε καθόλου η παντελής έλλειψη ρεαλισμού στην καλοκαιρινή σαπουνόφουσκα, τη Συμμορία των μάγων (Now You See Me). Το δίωρο πέρασε πολύ ευχάριστα. Να ομολογήσω ωστόσο ότι έχω μανία με τους ταχυδακτυλουργούς. Θυμάμαι ότι κάπου στα δέκα μου είχα ανεβεί με φίλους σε ταρατσάκι ακριβώς πάνω από την εξέδρα ταχυδακτυλουργού, για να παρακολουθήσω και να βρω εξήγηση για τα κόλπα του. Δυστυχώς, μας πήραν χαμπάρι και μας κατέβασαν, και χρειάστηκε να μεγαλώσω για να καταλάβω τι κάνουν με το λαγουδάκι.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Δυστυχώς, μας πήραν χαμπάρι και μας κατέβασαν, και χρειάστηκε να μεγαλώσω για να καταλάβω τι κάνουν με το λαγουδάκι.

Βρες το (το καρότο), Πρέστο! :p

 
Top