Το νήμα του κινηματογράφου

Zazula

Administrator
Staff member
 
Ψάχνοντας το Φεστιβάλ του Τορόντο για το αφιέρωμα στην Αθήνα, που αναφέρει το λινκ που έδωσες, Δόκτορα, έπεσα στο Gerontophilia. With Gerontophilia, LaBruce takes satiric aim at both the desire for mainstream, even conventional films within the queer community and the youth-obsessed nature of gay (and straight) culture.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είδα το The Best Offer του Τορνατόρε, και μου άρεσε πολύ. Δεν θα διάβαζα κριτικές στα ελληνικά, είναι γεμάτες σπόιλερ.

[rant]Ευτυχώς δεν είχα παρατηρήσει τον ελληνικό τίτλο προτού δω την ταινία, αλλά θα ήθελα να πω αυτό: Άνθρωπέ μου, εσύ που βάζεις τους τίτλους στα ελληνικά, πας καθόλου καλά; Αποκαλύπτεις στον τίτλο το πιο καίριο σημείο της ταινίας; Όχι μόνο χαλάς το σασπένς, χαλάς και την επίδραση που έχει στο θεατή το συγκεκριμένο σημείο και καταστρέφεις την ταινία. Τι σε χαλούσε να γράψεις «Η καλύτερη προσφορά»; Έ-λε-ος! :curse:[/rant]
 

SBE

¥
Α, είναι περίπτωση
αστυνομικού με τίτλο "ο γιατρός ήταν ο δολοφόνος".
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Giuliano Gemma (1938 - 2013)

On 1 October 2013, Gemma died following a car accident near Rome. He was taken to a hospital in Civitavecchia and pronounced dead shortly after his arrival. Two other passengers, a man and his son, were also injured in the accident.


Υποθέτω ότι είναι κοινή γνώση πια ότι ο Τζουλιάνο Τζέμα έπαιζε με το ψευδώνυμο Μοντγκόμερι Γουντ...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το εκνευριστικό με την Wikipedia (ενδεχομένως λόγω κάποιων δικαιωμάτων) είναι ότι συχνότατα έχει πρόσφατες φωτογραφίες των βιογραφούμενων, με φάτσες άγνωστες και όχι με τις φάτσες που μας έγιναν γνωστές τότε που μεσουρανούσε το άστρο τους. Σε κάποιο κοινό της πατρίδας τους που παρακολουθεί την πορεία τους μέσα από τηλεοπτικές σειρές και τοκ σόου η καινούρια φάτσα τους μπορεί να είναι οικεία. Σε άλλες περιπτώσεις ούτε οι ίδιοι οι βιογραφούμενοι δεν θα ήθελαν να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους. Είναι περίεργο που δεν έχουν αρκετή ματαιοδοξία ώστε να βάλουν κάποιον δικό τους άνθρωπο να εξωραΐσει τη βικιπαιδική τους κληρονομιά.

Συγκρίνετε το λήμμα για την Τζόαν Κόλινς, με άσχετο φωτογραφικό υλικό, βιτρίνα τη φωτογραφία της στα ογδόντα της και καμία από τα χρόνια της δόξας της, με το λήμμα για τη Σίρλεϊ Μακλέϊν — φωτογραφίες μόνο από το ένδοξο παρελθόν. Ψεύτικα, μισά πράγματα και τα δύο λήμματα.
 
Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο και τα δικαιώματα των φωτογραφιών, γιατί η wikipedia έχει fair use policy.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο και τα δικαιώματα των φωτογραφιών, γιατί η wikipedia έχει fair use policy.
Και προκειμένου να αρχίσει να εμφανίζεται σε όλα τα μέσα μόνο μία φωτογραφία, αυτή στη βικιπαίδεια, και να τρώει η βίκη μηνύσεις και να τρέχει να κυνηγάει όσους τις χρησιμοποίησαν για εμπορική χρήση, άσε καλύτερα...
 

SBE

¥
Συγκρίνετε το λήμμα για την Τζόαν Κόλινς, με άσχετο φωτογραφικό υλικό, βιτρίνα τη φωτογραφία της στα ογδόντα της και καμία από τα χρόνια της δόξας της, με το λήμμα για τη Σίρλεϊ Μακλέϊν — φωτογραφίες μόνο από το ένδοξο παρελθόν. Ψεύτικα, μισά πράγματα και τα δύο λήμματα.

Τα συγκρίνω και δεν βλέπω γιατι παραπονιέσαι. Στο λήμμα για την Τζόαν Κόλλινς έχει φωτογραφίες της απο το '52, το '73. το 2009, '10, '12. Μπορεί κανείς να ισχυριστεί ανετότατα ότι η Τζόαν Κόλλινς του '85 (Δυναστεία κι έτσι) είναι ίδια με την Τζόαν Κόλλινς του 2009.

Ομοίως, για τη Σίρλει Μακλέιν, έχει φωτογραφίες του '55, '60, '76, '87. Ε, δεν έχει πιο πρόσφατες, αλλά μπορεί κανείς να τις βρει με γκουγκλοαναζήτηση. Δεν χρειαζόμαστε το οικογενειακό άλμπουμ.
 

SBE

¥
A, και ξέχασα να πω ότι η Τέλεια Ομορφιά του Σορεντίνο αξίζει τον κόπο.
Εκτός του ότι είναι ταινία για να την δεις στο σινεμά, γιατί έχει πολύ εντυπωσιακή φωτογραφία, έχει καμποση σάτιρα και χιούμορ, παρόλο που δεν είναι κωμωδία. Μου θύμισε επίσης ότι αυτό που μου λείπει στο Λονδίνο είναι τα ζεστά καλοκαιρινά βράδυα στο κέντρο της πόλης, που όταν είμαι Ελλάδα δεν μου λείπουν καθόλου. Παρεμπιπτόντως, ο πρωταγωνιστής είναι ο ιταλός ξάδερφος του Μίμη Φωτόπουλου. Α, ναι, και φυσικά, είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι (όταν έχουν πάρτυ).
 

nickel

Administrator
Staff member
SBE, thanks for the tip.

Δόκτορα, υπάρχει κάτι που λέγεται publicity photos, που μοιράζουν οι ατζέντηδες και οι γραμματείς των διασημοτήτων. Θα έπρεπε οι ίδιοι να ανοίξουν ένα κανάλι με τη Wikipedia και να μπορούν να αντλούν υλικό οι συντάκτες από κάποιο σχετικό απόθεμα, να μη χρειάζεται να ψάχνουν οι ίδιοι ποιος είναι ο ατζέντης κάθε φορά. Κάτι έχει σχετικά εδώ αλλά φαίνεται ότι δεν έχει αποσαφηνιστεί μια εύκολη σχέση διασημοτήτων - Wikipedia - συντακτών.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το Λεξικό του Δημήτρη Φύσσα για τα σινεμά της Αθήνας, σε ανοιχτή πρόσβαση. Και εδώ το ρεπορτάζ για την παρουσίαση του έργου, που έγινε στο καφενείο "Πανελλήνιον".

Ευχαριστώ πολύ, Κώστα, φαίνεται εξαιρετικό! :)
Προς το παρόν το ξεφυλλίζω μόνο, αλλά κάποια στιγμή - πού θα πάει; - θα βρω χρόνο να το ξεψαχνίσω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορείς να περάσεις απίστευτες ώρες, κυρίως διαβάζοντας τα κείμενα άλλων για αγαπημένες αίθουσες. Αλλά το έργο ως αθηναιογράφημα θα είναι πολύτιμο σε πολλές και για πολλές γενιές. Ευχαριστούμε, Δημήτρη.

(Προσέθεσα και καλύτερο σύνδεσμο.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα μας τρελάνουν;

Η ταινία: Prisoners (αμετάφραστο) με τους Χιου Τζάκμαν, Τζέικ Τζίλενχαλ.
Του Πάνου Κοκκίδη στο Protagon.gr φαίνεται να του αρέσει.
Οι θεατές στο Αθηνόραμα (είναι όμως αρχή ακόμα) του δίνουν 3,5 στα 5 αστεράκια.
Ένας από τους κριτικούς που γράφουν τώρα στο μπλογκ του Ebert, η Sheila O'Malley, του δίνει μόνο 2,5 αστεράκια!
Και το κοινό των 22.000 (αυτή τη στιγμή) στο imdb.com του δίνει 8,2/10 (αριστούργημα, δηλαδή).
Θρίλερ!
 
Συγγνώμη, δίνουμε σημασία στις βαθμολογίες του IMDB; Το Matrix, εκείνη η εφηβική ταινία με ψήγματα επιστημονικής φαντασίας της πλάκας, είναι 19ο στη λίστα με 8.6 ενώ είναι τέταρτη στην λίστα η μεγαλύτερη δηθενία της δεκατίας του '90, με βαθμολογία 8.9 (το Pulp Fiction, ντε). Και εντάξει, καλή ταινία το Shawshank Redemption, αλλά όχι και πρώτο στην λίστα! Την πρώτη θέση θα έπρεπε να διεκδικούν Η Χιονάτη και οι Επτά Νάνοι, το Μια υπέροχη Ζωή και το Τα Σαγόνια του Καρχαρία. Όποιος έχει αντίρρηση για το τελευταίο να με συναντήσει την Τρίτη στην Τούμπα να λογαριαστούμε.
 

rogne

¥
Συγγνώμη, δίνουμε σημασία στις βαθμολογίες του IMDB; Το Matrix, εκείνη η εφηβική ταινία με ψήγματα επιστημονικής φαντασίας της πλάκας, είναι 19ο στη λίστα με 8.6 ενώ είναι τέταρτη στην λίστα η μεγαλύτερη δηθενία της δεκατίας του '90, με βαθμολογία 8.9 (το Pulp Fiction, ντε). Και εντάξει, καλή ταινία το Shawshank Redemption, αλλά όχι και πρώτο στην λίστα! Την πρώτη θέση θα έπρεπε να διεκδικούν Η Χιονάτη και οι Επτά Νάνοι, το Μια υπέροχη Ζωή και το Τα Σαγόνια του Καρχαρία. Όποιος έχει αντίρρηση για το τελευταίο να με συναντήσει την Τρίτη στην Τούμπα να λογαριαστούμε.

Έχεις κάπως συντηρητικά γούστα στις ταινίες, ε; :cheek:
 
Top