Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

nickel

Administrator
Staff member
Από την Kununurra (προφέρεται Κανανάρα) της ΒΔ Αυστραλίας. Τα παιδιά μαθαίνουν να φτιάχνουν καλό χιπχόπ.

Με εξέπληξε η προειδοποίηση στην αρχή του βίντεο:
Aboriginal and Torres Strait Islander people are warned that this video may contain images and voices of deceased people.


 

daeman

Administrator
Staff member
...
Με εξέπληξε η προειδοποίηση στην αρχή του βίντεο:
Aboriginal and Torres Strait Islander people are warned that this video may contain images and voices of deceased people.
...

ABORIGINAL AND TORRES STRAIT ISLANDER CULTURAL WARNING

What exactly is meant by the: "Aboriginal and Torres Strait Islander viewers are warned that the following film contains voices and images of deceased persons." type warning? I’ve always seen it, but never understood why it’s there!

In many Indigenous Australian cultures, to hear or see someone who has passed away causes great distress and grief. This may be in the form of voice recordings or images shown on a documentary, for example.

Also, when the mourning process is being carried out for the deceased (Sorry Business), a family will often move out of the house where that person died, a new family will move in and all of that person’s personal belongings and photographs will be destroyed. This ensures that their spirit can go on safely to the next world. It is also very common for that person’s name to never be spoken for the very same reason. If a baby is born within the planned amount of mourning time, the deceased’s name is forbidden to be given to that baby.

Though it is not like this in all Indigenous communities, as culture and traditions have changed and been wiped out due to colonization and removal from their traditional lands. So it is really up to the community as a whole to decide what will be done when Sorry Business is carried out.

Where culture and tradition is much stronger in the Northern Territory, this process is taken very seriously and can be any amount of time - from a few months to a year and sometimes even longer. It affects school, work and much of the daily community life.

Sorry Business isn’t just reserved for mourning the death of someone. It can also include mourning the loss of family members due to imprisonment, alcohol or drugs.

Some sample warnings that you may see are:

  • “Aboriginal and Torres Strait Islander people should be aware that this document/website may contain images or names of people who have since passed away.” (OXFAM)
  • “Aboriginal and Torres Strait Islander viewers are advised that this website may contain images and voices of people who have died.” (ABC)
  • “WARNING: Aboriginal and Torres Strait Islander viewers are warned that the following program may contain images and voices of deceased persons.” (ABC)
  • “Please note that images of deceased Indigenous people are contained within this exhibit [or within this collection]” (via South Australia Community History regarding museum exhibitions/displays)
Before showing any material containing images or voices of Aboriginal and Torres Strait Islander persons, a warning must be shown. Not small and in the corner.. it must be the first thing one would notice upon seeing or hearing images and voices.



Cultural protocols relating to deaths in Indigenous communities

Avoidance of naming the dead

Την έχω δει πρώτη πρώτη και σε ταινίες και ντοκιμαντέρ που έχω υποτιτλίσει, όταν εμφανίζονταν ιθαγενείς από κείνα τα μέρη, Αβορίγινες.
 

cougr

¥
Τη Γερακίνα την έχω ακούσει πολλές φορές και σε διάφορες διασκευές. Έτσι όμως ποτέ!

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Banda Magda

Magda Giannikou is a pianist, an accordionist, a singer, a composer, an orchestrator, a songwriter, a music producer, an aspiring dancer and a very good chef. Born and raised in Athens, Greece, she very soon discovered that music was the coolest thing on earth and began her musical training in classical music and jazz. After having taught elementary schools all over the map of Greece, written music for TV and Theatre in her native Athens, and having participated in more than fifty children’s productions, the forces of nature took her to Boston, where she studied film music at the legendary Berklee College of Music. [...]

Άλλο ένα μορφωμένο ελληνόπουλο που το τρώει η ξενιτιά. :D
 

SBE

¥
Ως μεταγενέστερη, για μένα ο Ντέμης Ρούσσος είναι ο κύριος με τις κελεμπίες και την ιερατική εμφάνιση που τραγουδάει ομαμιμαμιμπλου, στο μέρος που έχει πάντα καλοκαίρι και διακοπές κι εμείς μένουμε στο σπίτι με τις μιμόζες και πηγαίνουμε για μπάνιο στην Πλαζ του ΕΟΤ με το λεωφορείο 2 και στο σταθμό κοιμούνται τουρίστες στρωματσάδα, ο Δήμος τοποθετεί τα πρώτα φανάρια στη γειτονιά μας κι ο καφεκόπτης που πουλάει χύμα μπισκότα Παπαδοπούλου, κι η πρώτη διαφήμιση που βλέπω στην τηλεόραση είναι για τα σανδάλια σολ και δείχνουν δυο πόδια να περπατάνε ενώ ακούγεται άσμα που το ψιλοθυμάμαι αλλά δεν ξέρω ποιό είναι και το αναζητώ. ΟΚ, παρασύρθηκα με τις εικόνες της προσχολικής μου ηλικίας.

Επειδή όμως δε βρήκα κανένα κλιπάκι με αυτή ακριβώς την εικόνα, βάζω την επόμενη, δύο σε ένα, μαζί με τη Νάνα, φορώντας δικέφαλο αετό στην πλάτη. Ή στο στήθος.


 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
για τη SBE (σιγά μην έψαξες και δεν το βρήκες, πάνω πάνω στη λίστα είναι): :)

 

SBE

¥
Όχι αυτή βρε δόχτορα, η άλλη που δείιχνει μια τύπισσα με σούπερ μίνι και μαλλί μακρύ ολόισιο σα μαρούλι, εντελώς σεβεντις να περπατάει, με την κάμερα από πίσω της στο ύψος του πεζοοδρομίου ώστε να βλέπουμε τα τσόκαρα, φτέρνες και ολίγο γαστροκνήμιο, και να γυρίζουν όλοι να τη δουν που περπατάει δίπλα σε συντριβάνια κλπ κλπ ενώ ακούγεται ροκιά γκαριχτή επίσης τυπική σέβεντις. Από το άσμα θυμάμαι όοτι περιείχε τη λέξη γκερλ και ίσως και τη λέξη Σολ (οπότε δεν ήταν άσμα αλλά τζινγκλ της Σολ). Και όχι δεν ήταν το Summer in the City, αλλά μάλλον σε αυτές τις γραμμές κινούνταν.

Τί να πω, μπορεί να είναι δημιούργημα της φαντασίας μου η διαφήμιση αυτή και να μην υπήρχε.
Όπως επίσης μέχρι τα 19-20 πίστευα ότι δεν υπήρχε τραγούδι με το στίχο περασε κάμπους και βουνά και πανηγύρια περασε στην αγκαλιά των κόριτσιών, γιατι απλούστατα μου ερχότανε στο μυαλό που και που αλλά δεν το είχα ακούσει ποτέ σε κανένα ραδιόφωνο (που σημαίνει οτι το είχα ακούσει την ηλικία που η μνήμη είναι ακόμα φλού). Και κάποια στιγμή στο πανεπιστήμιο γνώρισα κατι Χατζιδακικούς φίλους και ανταλλάξαμε κασέτες και έπαθα την πλάκα μου όταν διαπίστωσα ότι δεν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου, αλλά μακρινή ανάμνηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πριν από λίγο κόλλησα σε γερμανικό κανάλι, σε έναν χτεσινοβραδινό διαγωνισμό νέων τραγουδιστών κλασικού ρεπερτορίου (σε επανάληψη), όπου συμμετείχε και ένας πολύ καλός Έλληνας μπάσος με καλό βιογραφικό, που δεν τον είχα ξανακούσει φυσικά :blush::blush:, (ο ψηλός αριστερά στη φωτό, όταν μπείτε στον ιστότοπο) ο Αλέξανδρος Σταυρακάκης. Νίκησαν μια Αυστριακή σοπράνο και ένας Κροάτης βαρύτονος, ενώ συμμετείχε ακόμη και μια μαύρη Νοτιοαφρικάνα σοπράνο, ένας Αυστροαυστραλός :) τενόρος και μια Γερμανίδα μεσοσοπράνο.

Το ότι κάθισα εγώ (of all people) και έβλεπα μια ώρα (από τις 2,5 της εκπομπής) ίσως λέει κάτι.

Σύνδεσμος εδώ: http://swrmediathek.de/player.htm?show=6f39be50-a148-11e4-aa13-0026b975f2e6
 
Τους λένε Amatria, είναι Ισπανοί, γράφουν electropop.
Τη λένε Ingrid García Jonsson, είναι ξανθιά, πρωταγωνιστεί στο βραβευμένο «Όμορφη νιότη» που βγαίνει στις ελλαδικές αίθουσες στις 2 Απριλίου.
 

pidyo

New member
Ο Βασιλικός είναι από τα πιο φάνκι και ξεσηκωτικά ηπειρώτικα και τώρα που οι Villagers of Ioannina City έχουν κάνει τα ηπειρώτικα μέινστριμ ροκ άκουσμα, η διασκυεή του Πορτοκάλογλου μοιάζει αυτονόητη:


Η απορία μου μ' αυτό το κομμάτι ήταν πάντοτε ότι το ωραιότατο ρεφρέν μοιάζει πολύ ριζική αλλαγή. Βλέπω ότι το τραγούδι υπάρχει και σε παραλλαγές (με διαφορετικούς στίχους) χωρίς αυτό. Εδώ με τον πρόσφατα αποθανόντα Αλέκο Κιτσάκη, δημοφιλέστατο τραγουδιστή Ηπειρώτικων:

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως πρόκειται για δύο κομμάτια που ενώθηκαν.

Σε κάθε περίπτωση, πολλά χρόνια πριν από τους όποιους Villagers, τον όποιο Πορτοκάλογλου, τον όποιο Ζιώγαλα, τον όποιο Σαββόπουλο παλιότερα, ο Μίμης Πλέσσας είχε κάνει μια από τις ευρηματικότερες διασκευές του Βασιλικού, σ' έναν σπουδαίο και άγνωστο δίσκο (Greece goes modern) που αξίζει να ακούσετε ολόκληρο (αν δεν έχει ήδη αναφερθεί εδώ μέσα):

 

nickel

Administrator
Staff member
Η Raign έγινε γνωστή από περσινό X-Factor, όπου η συμπεριφορά της φαίνεται να της δημιούργησε προβλήματα και βρέθηκε γρήγορα εκτός παιχνιδιού. Όμως η φωνή της πρέπει να εντυπωσίασε κάποιους. Έτσι, ένα δικό της τραγούδι, το Don’t Let Me Go, ακούγεται στα Vampire Diaries (S05E21), ενώ το παρακάτω ακούγεται στο κλείσιμο της δεύτερης σεζόν του «The 100» και είναι μια από τις πιο εντυπωσιακές εκτελέσεις του ντιλανικού Knockin’ On Heaven’s Door που έχω ακούσει. Να δείτε που θα ακούσουμε κι άλλα από τη φιλόδοξη νεαρά με τη δυνατή, σκληρή φωνή.


 
Συγκινήθηκα με το αφιέρωμα του Τζούλιαν Λέννον στη μάνα του τη Σύνθια, που πέθανε.

 
Top