Τα καλύτερα μουσικά γιουτιουμπάκια

daeman

Administrator
Staff member
...
Until I'm dead and cold - B.B. King


Yes, you were my companion
Oh, you were my friend
And, B.B., you know
You're a part of me
Oh, and that's why
Why I'm so lonely
Oh, I'm so lonely
These passing days

What is done is done
Oh, but you know
I just can't stop admiring you
I tell you the truth
I love you more, B.B.
And I'll keep on learning from you
Until I'm dead
Until I'm dead and cold

... Σίγησε η Λουσίλ.

Lucille is silent, the thrill is gone, gone away for good.
 

Zazula

Administrator
Staff member
H κινέζικη πίπα ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη — κι έτσι ένα όμορφο τελικό αποτέλεσμα:

 

nickel

Administrator
Staff member
Όπου μαθαίνουμε ότι η Chinese pipa δεν έχει καμιά σχέση με το δυτικό pipe, αλλά πρόκειται για είδος λαούτου. Από την άλλη, οι Chinese pipes έχουν σχέση με όπιο κι άλλες τέτοιες κακές συνήθειες.
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν έφυγε μόνο ο B.B. King από κοντά μας, έφυγε και ο Ben E. King στις 30 Απριλίου. Μου το θύμισε ένα ενδιαφέρον ιστολόγιο, απ' όπου και αντιγράφω:

Ο Ben E. King είναι ένας θρύλος της soul και της R&B μουσικής. Το τραγούδι του «Stand by me» από τον δίσκο Dont play that song (1961) είναι μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες όλων των εποχών, έχοντας γνωρίσει πάνω από 400 ηχογραφημένες εκτελέσεις.

Είναι το τραγούδι με το οποίο ξεκίνησε τούτο το blog.

O Ben E. King πέθανε στις 30 Απριλίου 2015, ο θάνατός του ανακοινώθηκε ανήμερα την Πρωτομαγιά, και νομίζω ότι είναι ανάγκη να ξανακούσουμε το αγαπημένο τραγούδι, από τον ίδιο αυτήν τη φορά:




 

nickel

Administrator
Staff member

Τραγικό θάνατο βρήκε ο βραβευμένος με Όσκαρ συνθέτης Τζέιμς Χόρνερ, όταν το μονοκινητήριο αεροσκάφος στο οποίο επέβαινε συνετρίβη βόρεια της Σάντα Μπάρμπαρα στην Καλιφόρνια.

Σύμφωνα με το BBC, ο Χόρνερ είχε δίπλωμα χειριστή αεροσκάφους και η αεροπλοΐα υπήρξε το μεγάλο πάθος του.

Ο 61χρονος δημιουργός είχε αποσπάσει δύο χρυσά αγαλματίδια για τη μουσική της ταινίας «Τιτανικός».

Υπήρξε επίσης υποψήφιος για Όσκαρ για τη μουσική στις ταινίες «Ένας Υπέροχος Άνθρωπος», «Avatar», «Aliens», «Braveheart» και «Apollo 13».

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1500006881
 
Καλό κατευόδιο (αν και δεν ξέρω αν θα μείνει περισσότερο γνωστός για τα έργα του όσο για το γεγονός ότι έπαιρνε «βαθιές εισπνοές έμπνευσης» από έργα της κλασικής μουσικής).
 

nickel

Administrator
Staff member
Δώδεκα κι ούτε ένα τηλεφώνημα
τον αριθμό της μοναξιάς μου δε χτυπάς
και μεγαλώνει η απόσταση για μας.

Δώδεκα κι ούτε ένα τηλεφώνημα
μες στου μυαλού μου το αβάσταχτο κενό
μοιάζεις με όνειρο που φεύγει μακρινό...

(Θα το τραγουδήσουμε απόψε, άραγε;)


 

nickel

Administrator
Staff member
Από το πρώτο επεισόδιο στον δεύτερο κύκλο του True Detective, με πιο γνωστό πρωταγωνιστή τον Κόλιν Φάρελ.

Lera Lynn - My Least Favorite Life


 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αυτό το πήρα χαμπάρι προχτές από παλιότερη εκπομπή του Πετρίδη σε επανάληψη. Το τραγούδι του Μίμη Κατριβάνου Δυο πράσινα μάτια είχε γίνει μεγάλη επιτυχία στη Βρετανία το 1954 με τίτλο The Story of Tina και τραγουδιστή έναν παντελώς άγνωστο σε μένα Ronnie Harris. Στο εξώφυλλο του 45αριού υπάρχει και ο ελληνικός τίτλος σαν «Dia Prasina Matia», ενώ ο Κατριβάνος αναφέρεται σαν «D. KATRIVANOU». Ακούστε το.

 
Ακούγοντας χτες τα λόγια θυμήθηκα το Υπάρχω, κι όσο υπάρχεις θα υπάρχω...είμαι της ζωής σου ο ένας, δεν υπάρχει κανένας, κλπ. Σαν τραγούδι δε λέει τίποτα, αλλά μ' έπιασαν τα γέλια.


Οπωσδήποτε προτιμώ το
 

daeman

Administrator
Staff member
Πολύ με συγκίνησαν οι Mode Plagal
...
Τώρα, για να πω κι εγώ το δικό μου, αυτό που ακούσατε από τους Mode Plagal είναι παραδοσιακός χορός της Μακεδονίας, της περιοχής των Μογλενών (κεφαλοχώρι της περιοχής η Αριδαία) και λέγεται πουσνίτσα.

Η πουσνίτσα είναι καθαρά αντρικός χορός, χορεύεται ελεύθερα (κατά μόνας) χωρίς ο ένας να κρατά τον άλλο. Στο βορειοελλαδικό ιδίωμα πουσνίτσα σημαίνει καθιστός-γονατιστός, από το γονάτισμα των χορευτών με τα δύο γόνατα πάνω στο έδαφος. Παλιότερα η Πουσνίτσα χορευόταν μέσα στο ταψί, δηλαδή ο χορευτής έπεφτε με τα γόνατα μέσα στο ταψί.


Συμπληρώνω το προφανές, ότι η πουσνίτσα είναι χορός επιδεικτικός. Απαιτεί δεξιοτεχνία και πολύ καλή φυσική κατάσταση.
...
Τώρα, για να ποστάρω κι εγώ το δικό μου, Πουσνίτσα Electrified, αγνώστων λοιπών στοιχείων:


Συμπληρώνω το προφανές, ότι η πουσνίτσα μπορεί να γίνει κομμάτι επίδειξης, να απαιτεί δεξιοτεχνία και κέντημα στις χορδές. :-)
 

pidyo

New member
To πιο άγρια χαρωπο τραγούδι που ξέρω για τον θάνατο: από τα μακρινά eighties, Marcia Baila, όχι από τον πρώτο, ομώνυμο δίσκο των Rita Mitsouko του 1984, αλλά από το λάιβ Acoustiques του 1994.


Bonus track, σκοτεινότερο (μήπως το έχω ξαναβάλει;): Rendez-vous avec moi même

 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Γουίλι Νέλσον στα 82 του.

A little-known gem from Willie Nelson's third album, "Are You Sure" made a quiet comeback earlier this summer — 50 years after its original release — as a hidden track on Kacey Musgraves' Pageant Material. Reborn as a duet between Musgraves and Nelson, the song's new version was dreamt up during a backstage hang on Nelson's tour bus in 2014. One year later, the two Texans have teamed up again for the song's music video, which spins the story of two boozy, broken-hearted barflies who warn other against spending too much time at the saloon.
http://www.rollingstone.com/music/n...-nelsons-haunting-are-you-sure-video-20150911

Kacey Musgraves - Are You Sure featuring Willie Nelson


 

nickel

Administrator
Staff member
Οι φίλοι της Λάνα Ντελ Ρέι κι εγώ ακούμε αυτές τις μέρες το καινούργιο της άλμπουμ, Honeymoon.

Αλλά σήμερα άκουσα ένα άλλο, των αγαπημένων μου Elbow, από την ταινία Man Up (κωμωδία με τον Σάιμον Πεγκ): What Time Do You Call This?


 
Top