Τα εφήμερα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα, βγαίνοντας από τον Βασιλόπουλο της γειτονιάς μου, κι αφού είχα κάνει λίγα μέτρα, με προσπέρασε σπριντάροντας με ταχύτητα Γιουσέιν Μπολτ ένας νεαρός που κρατούσε στα χέρια του ένα πακέτο με μεγάλες μπίρες. Λίγο πιο πέρα τον περίμενε ένας άλλος νεαρός, κι όταν έστριψαν στη γωνία συνέχισαν με κανονικό βήμα πλέον, με κατεύθυνση ένα παρκάκι που βρίσκεται λίγο πιο πέρα. Οι νεαροί είχαν όψη μαθητών λυκείου -- σε πολύ μικρή απόσταση υπάρχει ένα τεχνικό λύκειο. Κι οι δυο κρατούσαν σακίδια, όπως οι μαθητές.

Στενοχωρήθηκα λίγο και ταράχτηκα. Επαφές με παραβατικότητα δεν είχε τύχει να έχω μέχρι τώρα -- όσο κι αν ακούγεται απίθανο, δεν μου έχει συμβεί να αρπάξουν τσάντα ή να κλέψουν κάτι μπροστά στα μάτια μου. Και είδα να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μου το σενάριο της κατρακύλας γι' αυτά τα δύο παιδιά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν είχα πλέον οπτική επαφή με την είσοδο του σουπερμάρκετ. Πιθανόν να μην το άρπαξε μέσα από το σουπερμάρκετ, αλλά από το καρότσι κάποιου πελάτη που είχε γυρίσει την πλάτη του για να ανοίξει το αυτοκίνητό του.
 
Σήμερα, βγαίνοντας από τον Βασιλόπουλο της γειτονιάς μου, κι αφού είχα κάνει λίγα μέτρα, με προσπέρασε σπριντάροντας με ταχύτητα Γιουσέιν Μπολτ ένας νεαρός που κρατούσε στα χέρια του ένα πακέτο με μεγάλες μπίρες. Λίγο πιο πέρα τον περίμενε ένας άλλος νεαρός, κι όταν έστριψαν στη γωνία συνέχισαν με κανονικό βήμα πλέον, με κατεύθυνση ένα παρκάκι που βρίσκεται λίγο πιο πέρα. Οι νεαροί είχαν όψη μαθητών λυκείου -- σε πολύ μικρή απόσταση υπάρχει ένα τεχνικό λύκειο. Κι οι δυο κρατούσαν σακίδια, όπως οι μαθητές.

Στενοχωρήθηκα λίγο και ταράχτηκα. Επαφές με παραβατικότητα δεν είχε τύχει να έχω μέχρι τώρα...

Welcome to the twilight zone. Πέρα από την πλάκα, αρκετά αγόρια κάνουν βλακείες σ' αυτές τις ηλικίες αλλά γίνονται μετά ευυπόληπτοι* πολίτες. Τυγχάνει να ξέρω μάλιστα παιδί που έκλεβε όταν ήταν έφηβος και τώρα είναι αστυνομικός.


* άσχετο, αλλά υπάρχει άλλη λέξη με δυο ύψιλον στη σειρά;
 
Έτερον εκάτερον, έτσι;

Όχι, γιατί δημιουργείται η εντύπωση ότι αν κλέψει 10 μπύρες θα γίνει "αλήτης", πρεζόνι ή κλέφτης. Ίσως δεν το έχεις ζήσει γιατί είσαι γυναίκα, αλλά πραγματικά θα σου προκαλούσε έκπληξη το πόσο πολλά αγόρια κλέβουν μικροπράγματα στην εφηβεία τους αλλά αργότερα γίνονται μια χαρά άνθρωποι. Είναι πραγματικά περισσότεροι απ' όσο θα περίμενες.


ΥΓ: ευχαριστώ nickel.
 

SBE

¥
Πέρα από το ότι πολλά παιδιά και των δυο φύλων περνάνε φάσεις κλεπτομανίας σε μικρή ηλικία, πιο μικρή από αυτή που αναφέρει η Άλεξ, νομίζω κι εγώ ότι αυτά ανήκουν στην κακώς εννοούμενη μαγκιά. Σίγουρα τα πιτσιρίκια είχαν λεφτά να αγοράσουν τις μπύρες άμα ήθελαν, αλλά τις κλέβουν γιατί τους αρέσει ο κίνδυνος. Μικρομαγκιές της καθημερινότητας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ήταν πιτσιρίκια. Γι' αυτό τους τοποθέτησα (μπορεί να κάνω και λάθος) στο τεχνικό λύκειο της γειτονιάς -- ίσως και στη Γ' Λυκείου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η κάθοδος του Βύρωνα Πολύδωρα προς την απόλυτη γραφικότητα:

Η διδασκαλία των θρησκευτικών είναι η μόνη διέξοδος από τη χρηματοπιστωτική παγκοσμιοποίηση...

Και γιά κοίτα τι βρήκε να ζηλέψει:
Στο Ισλάμ, τα θρησκευτικά καθήκοντα του μουσουλμάνου ξεκινούν σχεδόν από την γέννησή του και καθορίζονται από το νομικό - ρυθμιστικό πλαίσιο, τη Σαρία, που περιλαμβάνει εντολές για όλες τις πτυχές του βίου. Γι' αυτό το λόγο, ο μουσουλμάνος διδάσκεται από μικρή ηλικία το Κοράνι και οφείλει τυφλή και πλήρη υποταγή στις επιταγές του.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Βύρων, φετφά στο μα-ντρα-σα!
θρησκευτικά στο μασταμπά!

αυριανό σχολικό σύνθημα :clap:
 
Του της παγκοσμιοποιήσεως προβλήματος
παντάπασιν και παντοειδώς οξυνθέντος
- ως ουδόλως ώφειλεν, πού να πάρει -
ο από ελληνομηχανής θεός Βύρων
λύσιν ριζοτόμον εδώρησεν.

Πλην Δαεμάνος ασεβέστατος
από ερεβώδους σκότους ορμώμενος
ελοιδώρησεν Αυτόν
(τον Βύρωνα)
το των ανθρώπων γένος
εις ακολασίαν τε και απαιδευσίαν και καταδίκην αιωνίαν
ανενδοιάστως παραδούς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
(Σου σπάνε τα νεύρα στο δρόμο το πρωί; Διάβασε ένα νήμα εδώ. Εγγυημένη αποφόρτιση :))
 

bernardina

Moderator
Του της παγκοσμιοποιήσεως προβλήματος
παντάπασιν και παντοειδώς οξυνθέντος
- ως ουδόλως ώφειλεν, πού να πάρει -
ο από ελληνομηχανής θεός Βύρων
λύσιν ριζοτόμον εδώρησεν.

Πλην Δαεμάνος ασεβέστατος
από ερεβώδους σκότους ορμώμενος
ελοιδώρησεν Αυτόν
(τον Βύρωνα)
το των ανθρώπων γένος
εις ακολασίαν τε και απαιδευσίαν και καταδίκην αιωνίαν
ανενδοιάστως παραδούς.


Οι δε παροικούντες την Ιερουσαλήμ,
οι τον του ασεβούς Δαεμένου βίον, ου μην αλλά και την πολιτείαν γιγνώσκοντες,
της του αποστόλου ρήσεως φθείρουσιν ήθη χρηστά ομιλίαι κακαί σοφίαν εβεβαίουν.
Δια τούτο εγώ λέγω υμίν μην πλανάσθε, εκνήψατε δικαίως τα του Βύρωνος νάματα λουόμενοι, και μην αμαρτάνετε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, δεν μπορεί να μην υπάρχει και η σχετική εικονογράφηση:


Ο Γέροντας Πολύδωρας, ανάμεσα στους Μαθητές του, διδάσκει μεταξύ άλλων, πώς μπορείς να ρίχνεις τις ευθύνες πάντα στον Άνεμο ή στις Συνωμοσίες της Νέας Τάξης που διαβάζεις στο Internet

(από το Protagon/ΜούφαNet: ΙΕΚ Θρησκευτικών και Πολιτικής από Πολύδωρα, Digital Artwork: Μάκης Ανασιάδης)
 

bernardina

Moderator
Και οι μαθητές του είναι ο Κασιδιάρης και ο Βενιζέλος; Πολύ βολικό.
Κρίμα που δεν επιτρέπονται τα σχόλια κάτω από το σκίτσο στο Protagon. Κάποιος θα έπρεπε να μιλήσει στον κύριο Ανασιάδη για το Ρεξόνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χα χα! Ζητάει, λέει, τώρα δικαιώματα! Να την πληρώσουν με τίποτα τέτοια:


 
Top