Τα εφήμερα

SBE

¥
Και πρώτη πρώτη τροχαία παράβαση στο Λος Γκάτος. Εκεί με είχε σταματήσει η αστυνομία το '07 (έκανα λέει ζικζάκ στη λωρίδα μου και σκέφτηκαν ότι τα έχω πιει). Θα πρέπει να είναι κανένα γνωστό επίκεντρο τροχαίων παραβάσεων αυτό το Λος Γκάτος. Κάτι σαν τρίγωνο των Βερμούδων για τους οδηγούς, όπου και να κοιτάξεις, κάποιος αστυνομικός παραφυλάει.
 

nickel

Administrator
Staff member

SBE

¥
Και μανούλες και γενναιόδωροι, αφού η δισκογραφική θα μπορούσε με διακριτικό τρόπο να τους κλείσει και να μη φαίνεται ότι έκλεισαν γι'αυτό το λόγο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συνελήφθη 32χρονος που ομολόγησε 21 εμπρησμούς στη Μεσσηνία. Η είδηση στα ΝΕΑ. Στην είδηση των Νέων δεν θα βρείτε την υπηκοότητα του δράστη. Αν σκεφτήκατε το ίδιο και αναρωτηθήκατε γιατί «κρύβουν τους πράκτορες», δείτε την ίδια είδηση σε κυπριακό σάιτ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τι μου λες; Κάνουν οι Έλληνες εγκλήματα;!; Πάει, χάλασε ο κόσμος. Σοβαρά τώρα όμως, οι ελληνικές εφημερίδες έχουν το εξής απαράδεκτο: μόνο όταν ο πρωταγωνιστής της είδησης είναι αλλοδαπός το γράφουν - έτσι, για να το τονίσουν περισσότερο. Αλλιώς, προτιμούν ηλικία ή άλλο προσδιοριστικό, όπως επάγγελμα.
 

SBE

¥
Ως γνωστόν, όταν οδηγείς και μιλάς στο κινητό, κινδυνεύεις να προκαλέσεις ατύχημα. Και αυτού του είδους:

Γεγονός είναι ότι τα πεζοδρόμια του Λονδίνου είναι αίσχος, αλλά θα περίμενα να αφήσει το τηλέφωνο όσο μαζεύει το παιδί.
 

SBE

¥
Τουλάχιστον άμα καταστραφούμε απο φυσική καταστροφή, θα ξεχαστούν και λιτότητες και όλα και θα μας στέλνουν οικονομική βοήθεια και ΜΚΟ.
 

bernardina

Moderator
Για σκάλισε λίγο εδώ μπας και βγει τίποτα, αν και βλέπω πάνω πάνω ότι ο δορυφόρος έχει σταματήσει να στέλνει στοιχεία.
Από πότε είναι αυτά που γράφει το ΚτΠ;
 
Κι εγώ έχω διαβάσει τελευταία σε άλλα μέσα. Επί τη ευκαιρία, να σχολιάσω και το γλωσσικό του άρθρου:

"επισημαίνει ο Δρ. Τζούλιετ Μπιγκς από το Πανεπιστήμιο του Μπρίστολ, η οποία συμμετείχε στις έρευνες".

Ο δόκτωρ, η οποία συμμετείχε. Νέος ερμαφρόδιτος, γλωσσικός συνδυασμός. Φυσικά, αν και μοιάζει λίγο με άντρα, είναι η Τζούλιετ Μπιγκς, όπως προδίδει και το όνομα (επίσης έχει λίγο μεγάλο στήθος για άντρα).
 

SBE

¥
Μ'αυτές τις αλογομούρες τις Αγγλίδες δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις αν έχουν Υ χρωμοσώματα...
 

SBE

¥
Πάει ο ΟΔΔΥ, πανε και τα ιχ.
Η είδηση που έκανε το γύρο των εφημερίδων στας Αγγλίας σήμερα, από εδώ. Και πολλές φωτό εδώ.

Την προσοχή μου τράβηξαν όμως σχόλια αναγνωστών στην Τελεγκραφ: κάποιοι παρατήρησαν ότι η κίτρινη Πόρσε έχει αγγλικές πινακίδες. Και λέει ένας:

For those who pointed out that the Porsche is likely an intentionally placed prop bravo! [...] Turns out that all the expensive vehicles are housed in indoor warehouses, explaining why the Porsche is the ONLY luxury vehicle in that shot. Considering these points it seems fairly certain that the (British plated) Porsche was staged there for show. If it was, shame on that reporter.

Όσο για τον ΟΔΔΥ, υπηρεσία έτοιμη για ιδιωτικοποίηση. Που θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ποια εταιρία θα την αναλάβει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Whistle-Blower Awarded $104 Million by I.R.S..
Με δυο λόγια: οι ΗΠΑ έχουν θεσπίσει ένα νόμο σύμφωνα με τον οποίο όποιος καταγγέλλει φοροδιαφυγή, μπορεί να λάβει μέχρι και το 30% των εσόδων που προκύπτουν για το κράτος από την υπόθεση. Έτσι, οι ΗΠΑ είναι διπλά κερδισμένες: η τράπεζα που βοηθούσε τους Αμερικάνους να στέλνουν τα λεφτά τους στην Ελβετία για να μη φορολογηθούν πλήρωσε $780 εκ για να αποφύγει την ποινική δίωξη, και έδωσε και στοιχεία 4.500 φοροφυγάδων.
 
Απ' το παραπάνω λινκ: In a few cases, hedge funds have actually invested in the cases, paying whistle-blowers cash up front in exchange for a percentage of any award they ultimately collect. Χαμός...
 
Σε κίνδυνο τίθεται η ομαλή λειτουργία του μεγαλύτερου βιολογικού καθαρισμού της χώρας μετά την πρόσφατη απόφαση να διοχετευτούν στην Ψυττάλεια τα λύματα δήμων Παλλήνης και Σαρωνικού, υποστηρίζει με επερώτησή της η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ Μαρία Ρεπούση.
Από την πλευρά της η ΕΥΔΑΠ απαντά ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και πως η συγκεκριμένη επιλογή οφείλεται στην αδυναμία της πολιτείας να χωροθετήσει νέους βιολογικούς καθαρισμούς λόγω των μεγάλων αντιδράσεων των τοπικών αρχόντων.
(skai.gr μέσω ypodomes.com)
 

SBE

¥
Δεν είδα να το αναφέρει κανένας άλλος, οπότε το παραθέτω: περί ονείρων, ένα κείμενο που λέει λίγο πολύ κάποια που έχω σκεφτεί πολλές φορές και τώρα αλλά και πριν την οικονομική κρίση, και μου άρεσε το εξής σχόλιο:

Κανείς δεν μας έχει διαβεβαιώσει πως κι αύριο θα δούμε την ανατολή του ήλιου.Τους γονείς μου, κανείς δεν τους προειδοποίησε γιά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, ούτε γιά την σφαγή των γονιών τους, ούτε γιά την πείνα, τις ψείρες και την ταλαιπωρία τους, κι ήταν δεκάχρονα παιδιά. Κανείς δεν προειδοποίησε τον πατέρα που αυτή τη στιγμή που μιλάμε, σε κάποιο σημείο της χώρας, μαθαίνει πως το παιδί του έχει καρκίνο. Απλά πρέπει να μάθει να ζει μ΄αυτό.
 
Top