Τα εφήμερα

SBE

¥
Όλα τα φετεινά ιγκνομπέλια εδώ.
Την προσοχή μου τράβηξε το βραβείο λογοτεχνίας, όπου φέτος η Ελλάδα για μια ακόμα φορά αδικήθηκε, καθώς οι νικητές ήταν...
The Literature Prize was awarded to the US Government Accountability Office, for issuing a report about reports about reports that recommends the preparation of a report about the report about reports about reports.


mod's note: αντιγράφηκε στο νήμα των Ignobel.
 
Ευχαριστούμε δόκτωρ. :)

Παρεμπιπτόντως, για όποιον ενδιαφέρεται για την αστρονομία, για εικόνες του σύμπαντος και νέα, υπάρχει ο πολύ καλός Phil Plait, που διατηρεί το Bad Astronomy, ένα ιστολόγιο που είναι συνέχεια του παλιού του ιστότοπου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για κοίτα έναν κόσμο που δεν έχουμε πάρει χαμπάρι (ή, για να ακριβολογώ, δεν το έχω πάρει χαμπάρι εγώ):

Ο γέροντας της καρδιάς μας Του Κώστα Γιαννακίδη στο protagon.gr

Λεπτομέρειες (λίγες, για τους άσχετους) για το ρόλο του γέροντα Παΐσιου στη ζωή μας. Με προσθήκη στο τέλος ότι συνέλαβαν τον βλάσφημο νεαρό που είχε φτιάξει σελίδα στο φατσομπούκι όπου μπέρδευε τη θρησκεία με τη γαστριμαργία. (Εντάξει, κι άλλοι το έχουμε κάνει αυτό, αλλά με τον τρόπο μας.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν είναι δυνατόν! Δεν το ήξερες; Λοιπόν, υπάρχει ένα φόρουμ, που ονομάζεται Λεξιλογία και... (συνέχεια εδώ).

(Για το παστίτσιο, το φόρουμ δεν θίγει τα θεία.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «*αναστένεται» στο τέλος (1:21-1:28) είναι, υποθέτω, από τον αναστεναγμό; Στο πρότυπο τού «Not with a bang but a whimper», έχουμε τώρα «He rises with a sigh»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο ευνουχισμός παρατείνει τη ζωή, αποφαίνεται ασυνήθιστη κορεατική μελέτη
Έως και 20 χρόνια

http://health.in.gr/man/news/article/?aid=1231214625#ref=newsroombox


Καλά, και προ ημερών διάβασα:
Έζησε μια ζωή χωρίς αλκοόλ, τσιγάρο και γυναίκες
Και έφτασε τα 122 χρόνια!

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/412122/ezise-mia-zoi-horis-alkool-tsigaro-kai-gunaikes/

Και το εύλογο ερώτημα είναι πάντα: Και τι κατάλαβε;
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Καλά, και προ ημερών διάβασα:
Έζησε μια ζωή χωρίς αλκοόλ, τσιγάρο και γυναίκες
Και έφτασε τα 122 χρόνια!

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/412122/ezise-mia-zoi-horis-alkool-tsigaro-kai-gunaikes/

Και το εύλογο ερώτημα είναι πάντα: Και τι κατάλαβε;

Αφτοπωστάρωμαι ασσιστόλος κε δαεμανικώς:

Τέτοια ζωή, χωρίς τσιγάρο και πιοτό ούτ' αμαρτία, είναι εις ολόκληρον μια αδικοπραξία. :-\
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πες το, βρε παιδί μου, κι εμείς νομίζαμε ότι ήταν τζαμπατζήδες! Όταν ανοίξουν τα εκδοτήρια κι όταν θα δουλεύουν περισσότερα μηχανήματα, θα σπεύσουν οι άνθρωποι ν' αγοράσουν εισιτήρια...


Εν τω μεταξύ, μέλη σωματείων εργαζομένων της ΣΤΑΣΥ πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί παράσταση διαμαρτυρίας στα γραφεία του ΟΑΣΑ. Οι εργαζόμενοι της ΣΤΑΣΥ κρίνουν ότι οι έλεγχοι δεν θα λύσουν το πρόβλημα της εισιτηριοδιαφυγής το οποίο σύμφωνα με τους ίδιους οφείλεται στα κλειστά εκδοτήρια εισιτηρίων λόγω έλλειψης προσωπικού, και στα χαλασμένα εκδοτικά μηχανήματα. Ζητούν την αύξηση του προσωπικού μέσω επαναπρόσληψης των συναδέλφων τους που είχαν συμμετάσχει στο πρόγραμμα εφεδρείας, με στόχο τη στελέχωση όλων των εκδοτηρίων και τη πραγματοποίηση ελέγχων σε όλους τους σταθμούς.
http://athenstransport.com/2012/09/25/ticket-control/


Να καταλάβαιναν κιόλας πόσο γελοιοποιούνται οι συνδικαλιστές όταν λένε τέτοιες ανοησίες...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως, επειδή κινούμαι καθημερινά με τα ΜΜΜ (όταν δεν κινούμαι με το ποδήλατο), έχω να παρατηρήσω ότι μου έχουν ελέγξει το εισιτήριό μου μόνο μία φορά τα τελευταία 3 χρόνια στο λεωφορείο, και περίπου 4 φορές στο μετρό. Ιδίως σε γραμμές που παρουσιάζουν κίνηση, δεν μπαίνει ελεγκτής ούτε για δείγμα. Σιγά που φταίει που είναι κλειστά τα εκδοτήρια. Στη γειτονιά μου, όλα τα περίπτερα έχουν εισιτήρια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρόσεξες την κατακλείδα;
"...με στόχο τη στελέχωση των εκδοτηρίων και την πραγματοποίηση ελέγχων σε όλους τους σταθμούς."

Δηλαδή; Όταν ξαναπροσληφθούν οι "έφεδροι", οι έλεγχοι θα είναι αποτελεσματικοί; Μάλλον αυτοί θα κάνουν διαφορετικούς ελέγχους από τους εν ενεργεία ελεγκτές. Πόσα θέλουν για να πουν το μυστικό στους ιθύνοντες ώστε να βελτιώσουν το σύστημα;
 

SBE

¥
Άνθρωποι που ταξιδεύουν με το μετρό από την πρώτη του μέρα μου λένε ότι οι έλεγχοι έχουν μειωθεί αισθητά εδώ και τρία- τέσσερα χρόνια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα δεν μου αρέσουν τα τουρκικά σίριαλ. Αρέσουν όμως, κατά πώς φαίνεται, σε πολύ κόσμο. Γι' αυτό, διαβάστε τον σημερινό Πετρουλάκη στο πρόταγκον και διαβάστε και τα σχόλια των αναγνωστών του.

Κάθε φορά που μπλέκομαι σε ανάλογες συζητήσεις (και μπλέκομαι εύκολα, και ντουμπλφάς: στην Ελλάδα επειδή «υποστηρίζω τους κακούς Γερμανούς» —που είναι εγγονοί ακόμη πιο κακών Γερμανών, αλλά και στην Αυστρία (όπου συνήθως επίσης δεν χωνεύουν, για τους δικούς τους λόγους, τους Γερμανούς) —επειδή είμαι τεμπέλης και κλέφτης όπως άλλωστε όλοι οι Έλληνες, που μιλάνε γρήγορα σαν να τσακώνονται συνέχεια κι έχουν μεγάλη μύτη (ναι, κάποτε μου το είπαν και αυτό!), οι δικές μου απορίες είναι πολλές: Πότε θα μάθουμε ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι, ότι υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι παντού, ότι υπάρχουν καλοί και κακοί παντού, ότι υπάρχουν αγαθοί και μοχθηροί παντού, ότι υπάρχουν συμφέροντα παντού; Πότε θα μάθουμε να αναλύουμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως ήταν κάποτε ούτε όπως θα θέλαμε να είναι;
 
Last edited:

rogne

¥
Όταν αρχίσουν τα κανάλια να παίζουν περισσότερο Μπόλιγουντ, θα είναι ακόμα καλύτερα. Σοβαρά.
 
Top