Τα εφήμερα

nickel

Administrator
Staff member


Didn't read it.
 

Cadmian

New member
Didn't read it.

Έχει χιλιάδες σχόλια κι όλο αυξάνονται. Ανέβασα το λινκ μετά τη δέκατη ανανέωση της σελίδας.

Πάντως για να σας προλάβω, η αλήθεια είναι ότι δεν λένε και τίποτα οι απαντήσεις του -δηλαδή τίποτα πέρα από τις τυπικές προεκλογικές κουβέντες που περιμένει κανείς να διαβάσει. Αλλά από την άλλη πιστεύω ότι είναι προς τιμή του που χρησιμοποιεί αυτόν τον τρόπο για να επικοινωνήσει με τους πολίτες της χώρας του. Πόσο μάλλον όταν το Reddit περιλαμβάνει πολύ μεγάλο ποσοστό ρεπουμπλικανών.

Θα έλεγα και στα δικά μας, αλλά δεν προβλέπεται.
 

SBE

¥
Οι καλοί διαφημιστές βρίσκουν ευκαιρίες για διαφήμιση σε όλα.
Εδώ όλες οι διαφημίσεις σχετικά με τις περιπέτειες του Χάρη στο Λας Βέγκας.
 

SBE

¥
Στο ρεπορτάζ είναι προφανές ότι ο δημοσιογράφος διάβασε το πρωτότυπο και δεν το κατάλαβε καθόλου και μετά έγραψε ασυναρτησίες. Παρόμοιες με τις ασυναρτησίες του Κλιντ Ήστγουντ, που με κάνει να αναρωτιέμαι αν ο Ηστγουντ έχει αρχίσει να έχει άνοια ή αν απλώς δείχνει αυτό που ξέραμε πάντα, ότι δεν είναι ηθοποιός- αλλά κι οι τριτοκλασσάτοι ηθοποιοί έχουν άνεση μπροστά στο κοινό και κάνουν και αυτοσχεδιασμούς με άνεση.
 
Μιας και λινκάρεις το άρθρο του In.gr, να πω ότι περιέχει κι έναν ανύπαρκτο. Ο κριτικός κινηματογράφου Ρόμπερτ Έμπερτ, στον οποίο αναφέρεται το άρθρο, είναι στην πραγματικότητα ο γνωστός Ρότζερ Έμπερτ. Ομολογώ όμως ότι ο Ρόμπερτ Έμπερτ κάνει καλύτερη παρήχηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο οποίος Ebert προφέρεται Ίμπερτ και συνήθως τον μεταγράφω Ίμπερτ, αλλά δεν με ενοχλεί το Έμπερτ (το αντίθετο).

Όσο γερνάμε πάντως, τόσο περισσότερο χρειαζόμαστε κάποιον να μας προστατεύει από τον εαυτό μας.
 
Ο οποίος Ebert προφέρεται Ίμπερτ και συνήθως τον μεταγράφω Ίμπερτ, αλλά δεν με ενοχλεί το Έμπερτ (το αντίθετο).

Συνήθως είμαι υπέρ της φωνητικής μεταγραφής, αλλά εδώ το Ε ασκεί πολύ μεγάλη επιρροή. Αντίστοιχη θεωρώ την επιρροή του Ι στο Irvine (αλλά εκεί οι προφορές διίστανται). Κι εγώ Ίμπερτ τον προφέρω και είναι από τους αγαπημένους μου κριτικούς.

Και μια διόρθωση: ο Ρόμπερτ Έμπερτ δεν είναι ανύπαρκτος, είναι αγνώριστος. Έχω ξεχάσει την σαραντάκειο ορολογία μού φαίνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο κείμενο για το Χάρβαρντ:

"Looking at the students we have and the work that they do, I would be loathe to say this is something that represents Harvard students generally."

Το ορθογραφικό πρέπει να είναι του ανταποκριτή.

be loath to = δεν θέλω να, διστάζω να
loathe = απεχθάνομαι
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό όταν κάποιος βρίσκεται στα θρανία να θέλει να συμπεριφερθεί σαν μαθητής. Όταν γύρισα πίσω στο πανεπιστήμιο σαν μεγάλη φοιτήτρια διαπίστωσα ότι στην πολυεθνική μας τάξη οι ασιάτες φοιτητές αλληλοβοηθούνταν συνεχώς και φανερά- και με ρώταγαν κι εμένα γιατί είχα δείξει τάσεις αλληλοβοήθειας. Οι Γάλλοι ήταν οι μεγαλύτεροι ψεύτες για τις ικανότητές τους (έλεγαν π.χ. ότι έγραφαν εργασίες των 50 σελίδων σε ένα απόγευμα) και αλληλοβοηθούνταν στα κρυφά και είχαν πάρε δώσε μόνο με βορειοευρωπαίους και Αμερικανούς. Οι Έλληνες έπαιζαν θέατρο ότι βοηθάνε αλλά δεν βοηθούσαν καθόλου, μάλιστα ο ένας άμα τον ρώταγες έδινε επίτηδες λάθος πληροφορίες. Οι Ινδοί ήταν νομίζω οι μόνοι που δούλευαν κυρίως μόνοι τους αλλά και μαζί με διακριτικό τρόπο.
 

SBE

¥
Διάβαζα αυτό εδώ και μου θύμιζε συζητήσεις με γνωστούς και φίλους στην Ελλάδα, που έβρισκαν τις πιο απίθανες δικαιολογίες για να βγάλουν λάδι τον φτωχό μεροκαματιάρη επιχειρηματία και άλλα μέλη της συμπαθούς τάξεως των [εδώ βάζετε ό,τι θέλετε]. Τελικά ευτυχώς δεν το πρόσεξα μόνο εγώ ότι το είδος του δικαιολογησάκια ευδοκιμεί.
 

bernardina

Moderator
A History of New York in 50 Objects

50 objects that could embody the narrative ;) of New York.

Ανάμεσά τους κι αυτό

Before Starbucks and other national chains, takeout coffee was invariably delivered in a blue and white paper cup featuring a Greek vase — as many as 500 million were sold annually as recently as two decades ago. The Anthora, as the cup was called, was created in the early 1960s especially for the New York market and its ubiquitous Greek diners and delicatessens by Leslie Buck, a Holocaust survivor who was sales manager of the Sherri Cup Company in Connecticut. Demand for the distinctive design — as characteristic of New York as yellow cabs — declined as newer immigrants, including Koreans and Bangladeshis, succeeded Greek restaurateurs who moved to the suburbs

Η λίστα είναι ανοιχτή, η σελίδα interactive, όσοι πιστοί προσέλθετε για προτάσεις και προσθήκες.
 

Cadmian

New member
Εγώ από την άλλη το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό όταν κάποιος βρίσκεται στα θρανία να θέλει να συμπεριφερθεί σαν μαθητής. Όταν γύρισα πίσω στο πανεπιστήμιο σαν μεγάλη φοιτήτρια διαπίστωσα ότι στην πολυεθνική μας τάξη οι ασιάτες φοιτητές αλληλοβοηθούνταν συνεχώς και φανερά- και με ρώταγαν κι εμένα γιατί είχα δείξει τάσεις αλληλοβοήθειας. Οι Γάλλοι ήταν οι μεγαλύτεροι ψεύτες για τις ικανότητές τους (έλεγαν π.χ. ότι έγραφαν εργασίες των 50 σελίδων σε ένα απόγευμα) και αλληλοβοηθούνταν στα κρυφά και είχαν πάρε δώσε μόνο με βορειοευρωπαίους και Αμερικανούς. Οι Έλληνες έπαιζαν θέατρο ότι βοηθάνε αλλά δεν βοηθούσαν καθόλου, μάλιστα ο ένας άμα τον ρώταγες έδινε επίτηδες λάθος πληροφορίες. Οι Ινδοί ήταν νομίζω οι μόνοι που δούλευαν κυρίως μόνοι τους αλλά και μαζί με διακριτικό τρόπο.

Δεν είσαι η μόνη.
 

SBE

¥
Ποιά χώρα έχει τους περισσότερους μετανάστες ερευνητές στα πανεπιστημιά της και τα ερευνητικά κέντρα της;
Η απάντηση δεν είναι η χώρα που σκεφτήκατε πρώτη.

Για όσους δυσκολέονται με διαγράμματα, η περίληψη της μελέτης:
Switzerland has the largest percent of immigrant scientists working in country (56.7); Canada, and Australia trail by nine or more percent; the U.S. and Sweden by approximately eighteen percent. India has the lowest (0.8), followed closely by Italy and Japan.
 

bernardina

Moderator
Ψιτ, Τρέκια... πήρατε χαμπάρι ότι σήμερα έχουμε επέτειο; Τεσσαρακοστή έκτη, για την ακρίβεια. ;)

(Μπορείτε και να παίξετε με το σκετσάκι που έχει το σημερινό γκουγκλοσήμα. Είναι και διαδραστικό!):up:
 
Top