Τα εφήμερα

bernardina

Moderator
Συγκλονιστικό.
Προχθές διάβασα για μια 29χρονη κοπέλα στην Αγγλία, στα τελευταία στάδια της ανορεξίας, που το δικαστήριο αποφάσισε ότι δεν θα την ταΐσουν με το ζόρι, θα την αφήσουν να πεθάνει.

Και, φυσικά, όλα σχεδόν τα σχόλια από κάτω εξέφραζαν την απορία και την αγανάκτησή τους για την περίπτωση του Νίκλισον που ήθελε ο δυστυχής να πεθάνει και δεν τον άφηναν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντα απορούσα: όλα αυτά τα ακόντια, οι σφύρες, οι σφαίρες, οι δίσκοι που πετάνε σε αγώνες, πώς και δεν πάνε καμιά φορά από λάθος να πέσουν πάνω σε ανθρώπους; Τελικά, είναι σαν τη στάμνα που πάει για νερό...

Τραγωδία στο Ντίσελντορφ! Ακόντιο καρφώθηκε στον λαιμό 75χρονου κριτή, ο οποίος λίγες ώρες αργότερα έχασε τη μάχη για τη ζωή. Ο άτυχος κριτής βιάστηκε να πάει να μετρήσει την ρίψη πριν το ακόντιο καρφωθεί στο έδαφος και ο αέρας του άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να καρφωθεί στην καρωτίδα του!
http://sports.in.gr/othersports/article/?aid=1231210540
 

SBE

¥
Από ποιο μαγαζί είναι αυτή η απόδειξη;

Αυτός που το έστειλε μέσω Φέισμπουκ το έκοψε επίτηδες, αλλά είναι Γάλλος και διαμαρτύρεται για τις τιμές στη χώρα του, όχι Έλληνας που προσπαθεί να αποδείξει κάτι. Νομίζω είναι από το Fouquet's.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το κατάλαβα ότι πρέπει να είναι από πολύ ακριβό μαγαζί. Δεν εκπροσωπεί νομίζω τις τιμές στα περισσότερα καφέ του Παρισιού.
 

SBE

¥
Και, φυσικά, όλα σχεδόν τα σχόλια από κάτω εξέφραζαν την απορία και την αγανάκτησή τους για την περίπτωση του Νίκλισον που ήθελε ο δυστυχής να πεθάνει και δεν τον άφηναν.

Ο Νίκλισον ήθελε βοήθεια για να πεθάνει, η ανορεξική κοπέλλα χρειάζεται βοήθεια για να ζήσει.
Συγκεκριμένα αυτός ήθελε να μην υπάρξουν ποινικές συνέπειες σε όποιον τον βοηθούσε στην αυτοκτονία.
Η κοπέλλα θέλει να μην τη βοηθάνε.

Πάντως στο άρθρο μου φαίνεται περίεργη η στάση της μητέρας της:
Miss L’s mother described her daughter as a ‘lovely’ person who had simply ‘become poorly’ with a condition no one could have envisaged happening ‘in a million years’.

Poorly, λες και έπαθε κρυολόγημα. Δεν μπόρεσα να μη σκεφτώ ότι τέτοιες αρρώστιες ξεκινάνε στην οικογένεια και ενθαρρύνονται από κάποιον πιο άρρωστο από τον άρρωστο.
 

SBE

¥
Το κατάλαβα ότι πρέπει να είναι από πολύ ακριβό μαγαζί. Δεν εκπροσωπεί νομίζω τις τιμές στα περισσότερα καφέ του Παρισιού.

Ούτε οι τιμές που έδιναν για σύγκριση όσοι φώναζαν για την τιμή του καφέ εκπροσωπούσαν παντα τις τιμές στην πόλη σύγκρισης.

Πέρα όμως απο το αν είναι αντιπροσωπευτικό, μη μου πεις ότι αξίζει δέκα ευρώ ο εσπρέσσο σε οποιοδήποτε μαγαζί. Θα έλεγα ίσως, μόνο αν ήταν μονοπωλιακή κατάσταση, στη Σανς Ελιζέ που είναι τα καφενεία το ένα δίπλα στο άλλο;
 

bernardina

Moderator
Ούτε οι τιμές που έδιναν για σύγκριση όσοι φώναζαν για την τιμή του καφέ εκπροσωπούσαν παντα τις τιμές στην πόλη σύγκρισης.

Πέρα όμως απο το αν είναι αντιπροσωπευτικό, μη μου πεις ότι αξίζει δέκα ευρώ ο εσπρέσσο σε οποιοδήποτε μαγαζί. Θα έλεγα ίσως, μόνο αν ήταν μονοπωλιακή κατάσταση, στη Σανς Ελιζέ που είναι τα καφενεία το ένα δίπλα στο άλλο;

Εφτά ευρώ στην Πιάτσα ντελ Πόπολο πριν από πέντε χρόνια; Να τ' αφήσω;
 

SBE

¥
Και δεν τ'αφήνεις;

Πες τίποτα και σε αυτούς που φώναζαν ότι είχε δύο ευρώ ο καφές στο Σύνταγμα και πενήντα λεπτά στο Βερολίνο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ φωνάζω επειδή ένα φακελάκι τσάι και ένα (1) φλιτζάνι ζεστό νερό στην πλατεία Αγ. Παρασκευής χρεώνεται 4 ευρώ. Δεν σου φέρνουν καν ένα κανατάκι με δύο φλιτζάνια νερό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member


Όχι, δεν απεργούν τα άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα. UFO είναι εδώ η Ανεξάρτητη Οργάνωση Αεροσυνοδών της Γερμανίας, που απεργούν από χτες στη Λουφτχάνσα. Ενδιαφέρουσα και η επιλογή του πράσινου χρώματος. Παραπέμπει άραγε σε πράσινα ανθρωπάκια;

Φαντάζεστε ανάλογη επιλογή αρχικών σε δική μας συνδικαλιστική οργάνωση; :)
 

Attachments

  • jpeg-148238004FAD1EA9-20120828-img_38132872_onlineBild.jpg
    jpeg-148238004FAD1EA9-20120828-img_38132872_onlineBild.jpg
    20.7 KB · Views: 305

daeman

Administrator
Staff member
Ενδιαφέρουσα και η επιλογή του πράσινου χρώματος. Παραπέμπει άραγε σε πράσινα ανθρωπάκια;

Φαντάζεστε ανάλογη επιλογή αρχικών σε δική μας συνδικαλιστική οργάνωση; :)
α. Ναι:

alienHeathrow.GIF

Εξαρτάται όμως από την εταιρεία και το σκάφος· some Virgin aliens prefer red, ενώ στο Νοστρόμο μπορείς να διαλέξεις τι προτιμάς, flight attendant ή stewardess. If it's a hostess, though, please return her to the original upright position after the flight. :p

β. Ναι, αλλά πώς: ΑΤΙΑ, ΟΥΦΟ ή UFO;
 

Attachments

  • ub7X2pO45UqOUhzgUuutIg2.jpg
    ub7X2pO45UqOUhzgUuutIg2.jpg
    49.6 KB · Views: 173
Top