Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα

pidyo

New member
Πιο πολύ μου άρεσε που ο καθηγητής Παναγιώτης Φάκλαρης μίλησε για «τηλεφανή τύμβο», λέξη-αριστούργημα και φράση κατευθείαν από την Οδύσσεια:
O Βαλαβάνης αν θυμάμαι καλά και όχι ο Φάκλαρης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πόσο με ευχαριστεί ο διαγκωνισμός των ΜΜΕ να βρουν να προβάλουν κάτι σημαντικό από τις τόσες αρχαιολογικές (ακόμη και παλαιοντολογικές, π.χ. σήμερα το πρωί στο Μέγκα) έρευνες σε όλη τη χώρα, δεν λέγεται. Και ας τα πασαλείβουν λίγο, δεν πειράζει. Μακάρι να κρατήσει αρκετό καιρό η μόδα και να μάθουν.

Έθνος:
Βεργίνα: Βρήκαν τη νεκρική μάσκα του Φιλίππου Β'
 

daeman

Administrator
Staff member
... μίλησε για «τηλεφανή τύμβο», λέξη-αριστούργημα και φράση κατευθείαν από την Οδύσσεια:
...
ΣΥΝ: τηλέφαντος* και τηλεσίφαντος.

Και για όσους τον βλέπουν από ηλεκτρονικά ΜΜΕ πλην τηλεόρασης, ηλεφανής, έτσι;

Με τόσο ντόρο, ηλίου φαεινότερος.

* Ο Αλέφαντος.
 

pidyo

New member

«Ηταν μια πολύπλοκη κατασκευή, πολυστρωματική με ύφασμα που εντοπίζεται για πρώτη φορά στη Μακεδονία. Ηταν προσεγμένη με 6-7 στρώματα υλικών, χουντίτη και πορφύρας, και τη φορούσε ο Φίλιππος σε θρησκευτικές τελετές, πιθανόν ως αρχιερέας των ορφικών μυστηρίων. Ηταν ένα προσωπικό και ιερό αντικείμενο που συνόδευε τον νεκρό και αποτεφρώθηκε μαζί του», είπε στο «Εθνος», ο κ. Μανιάτης.
Με εκπλήσσει λίγο η βεβαιότητα της ερμηνείας, αν δεν προέκυψε κάτι άλλο από την έρευνα του Μανιάτη μεταξύ Μαρτίου και σήμερα. Όταν τότε παρουσίασε το εύρημα σε ένα συνέδριο, ήταν εξαιρετικά φειδωλός σε ερμηνείες και δήλωνε μάλιστα την αδυναμία του να κατανοήσει επακριβώς τα εργαστηριακά του δεδομένα (δεν ήταν καν σαφές ποια στρώματα της κατασκευής βρίσκονταν σε επαφή με την πυρά, αν θυμάμαι καλά) και να ερμηνεύσει το αντικείμενο. Νεκρική μάσκα μου φαινόταν ήδη τότε μια πιθανή ερμηνεία, αλλά είχε αποφύγει να το χαρακτηρίσει και ζητούσε τη «βοήθεια του κοινού». Ακόμη κι αν ήταν μάσκα, η ερμηνεία του είδους της μάσκας ασφαλώς δεν ανήκει στις αρμοδιότητες ενός εργαστηρίου αρχαιομετρίας.

Θα σταματήσω να γράφω σ' αυτό το νήμα. Βγάζει τον γκρινιάρη μέσα μου και δεν μ' αρέσει αυτό καθόλου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα σταματήσω να γράφω σ' αυτό το νήμα. Βγάζει τον γκρινιάρη μέσα μου και δεν μ' αρέσει αυτό καθόλου.
Μα τι λες, τώρα; Έναν ενημερωμένο πραγματιστή έχει το νήμα και θα σταματήσει να γράφει;
 

pidyo

New member
Μα τι λες, τώρα; Έναν ενημερωμένο πραγματιστή έχει το νήμα και θα σταματήσει να γράφει;

Δεν θέλω να καταντήσω ενημερωμένος γεροντοκόρος που αναφωνεί «Ο τέμπολα, ο μόλες» κάθε τρεις και λίγο. Υποτίθεται ότι οι ανθρωπιστικές επιστήμες οδηγούν στην κατανόηση της ανθρώπινης κατάστασης. Ε, ανθρώπινα είναι και τα επικοινωνιακά απόνερα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα τι λες, τώρα; Έναν ενημερωμένο πραγματιστή έχει το νήμα και θα σταματήσει να γράφει;

Συμφωνώ μέχρι κεραίας. Εκτός από ένα κόμμα. Τι λες τώρα; :-) Παλιό ψιλοκοσκινάκι μας αυτό, με τον δόκτορα.

Όλοι γκρινιάζουμε πιο πολύ σε όσα ξέρουμε καλύτερα. Κι αν πάψεις εσύ, τι θα διαβάζουμε για να ξεστραβωθούμε σ' αυτά;
Τις φυλλάδες ή την εκπρόσωπο τάφου; Φέξε μου και γλίστρησα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν θέλω να καταντήσω ενημερωμένος γεροντοκόρος που αναφωνεί «Ο τέμπολα, ο μόλες» κάθε τρεις και λίγο.
Η αβατάρα μου προς απάντησή σου. Αμ πώς;
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν θέλω να καταντήσω ενημερωμένος γεροντοκόρος που αναφωνεί «Ο τέμπολα, ο μόλες» κάθε τρεις και
λίγο. ... Ε, ανθρώπινα είναι και τα επικοινωνιακά απόνερα.

Quo vadis, laddie? :-D

Απόνερα:



And more's the word...

And some more words.
 

pidyo

New member
And more's the word...

Ζαλισμένος, δεν καταλάβαινα τη φράση, μέχρι που είδα το άρθρο στο οποίο παραπέμπει ο Νικέλ εδώ.

(Έχω την εντύπωση πως συντόμως κάποια ποστ κάπου αλλού θα μεταφερθούν...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Έχω την εντύπωση πως συντόμως κάποια ποστ κάπου αλλού θα μεταφερθούν...)
Ή θα εξαφανιστούν απλώς, με απλή συναίνεση των συμμετεχόντων... ;)

(+1 παναπεί)
 
Το πόσο με ευχαριστεί ο διαγκωνισμός των ΜΜΕ να βρουν να προβάλουν κάτι σημαντικό από τις τόσες αρχαιολογικές (ακόμη και παλαιοντολογικές, π.χ. σήμερα το πρωί στο Μέγκα) έρευνες σε όλη τη χώρα, δεν λέγεται. Και ας τα πασαλείβουν λίγο, δεν πειράζει. Μακάρι να κρατήσει αρκετό καιρό η μόδα και να μάθουν.

Έθνος:
Βεργίνα: Βρήκαν τη νεκρική μάσκα του Φιλίππου Β'

Για τα ΜΜΕ -και ειδικά για την τηλεόραση και δη την ελληνική- δεν είναι παρά ένα καινούργιο παιχνίδι που σύντομα θα το βαρεθούν. Εμένα δεν μ' ευχαριστεί. Δεν θέλω προβολή-πανηγύρι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σπάνιας ομορφιάς ψηφιδωτό δάπεδο αποκαλύφθηκε στον τάφο της Αμφίπολης
http://www.tanea.gr/news/culture/ar...fidwto-apokalyfthhke-ston-tafo-ths-amfipolhs/

Το ψηφιδωτό έχει υποστεί φθορά στο κέντρο, σε σχήμα κύκλου, διαμέτρου 0,80μ. Ωστόσο, πολλά μέρη από το φθαρμένο τμήμα έχουν βρεθεί στην αμμώδη επίχωση. Τις επόμενες μέρες θα γίνει προσπάθεια συγκόλλησης και αποκατάστασής του, προκειμένου να συντεθεί, στο μέτρο του δυνατού, η συνολική εικόνα της παράστασης.

Να κυκλοφορήσει και σε παζλ!
 

pidyo

New member
Σπάνιας ομορφιάς ψηφιδωτό δάπεδο αποκαλύφθηκε στον τάφο της Αμφίπολης
http://www.tanea.gr/news/culture/ar...fidwto-apokalyfthhke-ston-tafo-ths-amfipolhs/

Δεν θα το έλεγα ακριβώς σπάνιας ομορφιάς, αλλά de gustibus non est disputandum. Έχω ένα ερμηνευτικό ζητηματάκι με τον Πλούτωνα δεξιά, αλλά θα περιμένω να μιλήσουν ειδικότεροι εμού.

Αλλά με αφορμή το νέο εύρημα θα ήθελα να σχολιάσω μια Αγγλίδα (νομίζω) επώνυμη ιστολόγο (γράφει κυρίως για αρχαιολογία και μόδα), η οποία έχει καταστεί βασική πηγή για την Αμφίπολη στον αγγλόφωνο κόσμο. Έχω δει να παραπέμπουν σε αυτήν για ενημέρωση και ανάλυση αρκετοί σοβαροί άνθρωποι που αποδελτιώνουν αρχαιολογικές ειδήσεις και δεν γνωρίζουν ελληνικά. Ασχολείται με την Αμφίπολη από πολύ νωρίς, ήδη από τα πρώτα βήματα της ανασκαφής του περιβόλου. Διατείνεται ότι είναι προσωπική φίλη του αρχιτέκτονα της ανασκαφής, εξυμνεί τακτικά και εκείνον και την ανασκαφέα, υπαινίσσεται διαρκώς ότι γνωρίζει στοιχεία που της έχουν πει εκείνοι και δεν αναφέρει για λόγους επιστημονικής δεοντολογίας, και έχει γράψει διάφορα αναπόδεικτα και ανυπόστατα πράγματα, πολλά από τα οποία κυκλοφορούσαν ήδη στο παράλληλο ελληνικό βοθροδίκτυο που ανθεί με αφορμή την ανασκαφή της Αμφίπολης: για επιγραφή που αποδίδει το μνημείο στον Δεινοκράτη, για νομίσματα του 310 π.Χ. στον περίβολο, για μια παλαβή θεωρία (που αποδίδει στον αρχιτέκτονα της ανασκαφής) ότι η περίμετρος του τύμβου είναι ακριβές υποπολλαπλάσιο της περιμέτρου της Αλεξάνδρειας και διάφορα άλλα. Σήμερα πρόλαβε να γράψει δυο αναρτήσεις. Μια στην οποία κατηγορεί το Υπουργείο ότι πρόδωσε την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού αποκρύπτοντάς του στοιχεία και μια στην οποία αναλύει το ψηφιδωτό λέγοντας ότι ο γενειοφόρος είναι ο Φίλιππος Β΄ και παριστάνεται σε άρμα με ένα άλογο (κι ας φαίνονται πεντακάθαρα δύο στο ψηφιδωτό) όπως στη νίκη του στους Ολυμπιακούς αγώνες, άρα πρόκειται για ηρώο / μαυσωλείο, whatever για τον Αλέξανδρο.

Έτσι, για να μη νομίζουμε ότι το κίτρινο διαδίκτυο ανθεί μόνο στην Ελλάδα ή μόνο μεταξύ μη ειδικών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η γραμμή μοιάζει να είναι ίδια. Της Αμφίπολης έχουν μια πιο πλούσια χρωματική παλέτα.
 
Top