Παραξενιές της αγγλικής (άντε και της ελληνικής) γλώσσας

1) έχω κι άλλα να ποστάρω αλλά δεν προλαβαίνω

2) δεν αλλάζετε τουλάχιστον τον τίτλο, αφού δεν μιλάμε μόνο για αγγλική γλώσσα;

Ευχαριστώ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Γιατί γράφουμε Αγγλικής και Ελληνικής με κεφαλαίο; Σύμφωνα με το ΛΚΝ, πρέπει να είναι πεζό. Κατά Μπαμπινιώτη, πρέπει να είναι πεζό τουλάχιστον το πρώτο (αγγλικής γλώσσας) επειδή έχει θέση επιθέτου.
 

daeman

Administrator
Staff member
Όταν κάτι είναι υπερβολικό, γιατί μας ενοχλεί και δεν βολευόμαστε να το απολαύσουμε;

Ό,τι θυμάμαι, χαίρομαι. Καλημέρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν και τον μάστορα δεν τον φτάνω, να ζαζουλίσω κι εγώ λιγάκι:

Οι υποθετικές προτάσεις γιατί βγαίνουν από το στόμα (ή τη γραφίδα) και μπαίνουν από τ' αυτιά (ή τα μάτια);
Οι διαζευκτικοί σύνδεσμοι θα αποφασίσουν επιτέλους τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους;
Οι υπολογισμοί γιατί δεν γίνονται πάντα κάτω από το τραπέζι;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Σε μια πρόταση μπορεί να έχουμε κατηγόρημα και κατηγορούμενο.
Ήθελα να 'ξερα ποιος είναι ο κατήγορος, γιατί τόση κατηγοριοποίηση και τι ποινή θα προτείνει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το αντίθετο της ημερίδας είναι η νυχτερίδα;
 
Δεν θυμάμαι αν υπάρχει στις φράσεις του Ζαζ, αλλά αναρωτιέμαι: "Ποιος είναι ο Νικολός, στο και Νικολό καρτέρει;"

Μήπως ξέρει ο Τσακ Νόρρις, όπως ξέρει και το "Ποιος, ποιος; Ποιος, μωρό μου, ποιος;" :lol:
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν κάποιος πάψει να είναι μνηστευμένος, είναι πια αμνηστευμένος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Διότι:
νικιέμαι = ηττώμαι
και:
νικώ = (αρχαίο) ηττώ

Οδός άνω κάτω, μία και αυτή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το αντίθετο της φραγκοπαναγιάς είναι ο φραγκοφονιάς;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ερώτηση: Σε πείραμα που διεξάγεται σε κενό αέρος, οι υπογραφές και τα βίντεο πέφτουν με την ίδια ταχύτητα;

Απάντηση: Ναι, αλλά μόνο στο κενό. Στην πράξη οι υπογραφές δεν πέφτουν λόγω γραφειοκρατικής αντίστασης (που είναι ανάλογη προς το τετράγωνο του χρηματικού ύψους τού προγράμματος), η οποία μειώνεται μόνο με κατάλληλη ελαιολίπανση αρμοδίων στελεχών.
 
Χωρίς να θέλω να γίνομαι σπασίκλας (ναι, καλά), δεν υπάρχει πραγματικό κενό αέρος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπα, καθόλου σπασίκλας δεν γίνεσαι. Μην σου πω πως περίμενα πώς και πώς την παρέμβασή σου, για ν' αδράξω την ευκαιρία και να σου ζητήσω να αναδιατυπώσεις την εκφώνηση της άσκησης ΣΩΣΤΑ. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ερώτηση: Σε πείραμα που διεξάγεται σε κενό αέρος, οι υπογραφές και τα βίντεο πέφτουν με την ίδια ταχύτητα;

Απάντηση: Ναι, αλλά μόνο στο κενό. Στην πράξη οι υπογραφές δεν πέφτουν λόγω γραφειοκρατικής αντίστασης (που είναι ανάλογη προς το τετράγωνο του χρηματικού ύψους τού προγράμματος), η οποία μειώνεται μόνο με κατάλληλη ελαιολίπανση αρμοδίων στελεχών.

Κι έτσι, πέφτουν στο κενό οι προσπάθειες απελευθέρωσης των γραφειοκρατουμένων πολιτών από τους γραφειοκρατούντες καρεκλοκένταυρους. Άμποτε να τους κρεμάσουμε με την κόκκινη κορδέλα με την οποία μας δένουν τόσα χρόνια. Έλεγαν πολλοί πως η μηχανογράφηση θα μας λύσει τα χέρια, αλλά και να γίνει σωστά και ολοκληρωμένα, ουδείς πονηρότερος του εγγραφοπρωτοκωλούντος (μην το διορθώσετε, ξέρω τι γράφω· έτρεχα πάλι σήμερα σε μια αρμαθιά υπηρεσίες διά υπόθεσίν μου και πάει το μεροκάματο).
 
Top