Νεολογισμοί (Neologisms)

Palavra

Mod Almighty
Staff member
φιδογυρίζω, φιδοσέρνομαι. Όχι στο ψηφιακό ΛΚΝ.

Εγώ αυτή τη λέξη την έχω ξαναδεί αρκετές φορές σε βιβλία ελληνικής λογοτεχνίας (πού, θα σας γελάσω, Καζατζάκης ήτανε, δε θυμάμαι). Πιάνεται για νεολογισμός; Και με την ευκαιρία, όταν μιλάμε για νεολογισμούς εννοούμε λέξεις που υπάρχουν στα λεξικά ή μήπως λέξεις που ναι μεν χρησιμοποιούνται ευρέως αλλά είναι φρέσκιες;
 
Καλή ερώτηση. Πάντως, για να έχουμε ένα αντικειμενικό κριτήριο, το "όχι στα λεξικά" είναι καλός μπούσουλας. Όπου βέβαια για τις παλιότερες λέξεις, πρέπει να κοιτάξουμε και Σταματάκο, Δημητράκο, Πρωία κτλ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έφαγα το δεν παραπάνω, εννοώ λέξεις που δεν υπάρχουν στα λεξικά (ευτυχώς ο sarant με κατάλαβε :))
 
Παλάβρα, εννοείται ότι συμφωνώ πως δεν είναι νεολογισμός. Επειδή όμως έχω βάλει επανειλημμένα λέξεις που απλώς δεν τις βρίσκω στα λεξικά (ή μάλλον στο ΛΚΝ κυρίως) και ο Νίκελ δεν με έχει ανακαλέσει στην τάξη, γι' αυτό συνεχίζω, ώσπου να αγαναχτήσει και να φτιάξει ένα νήμα με λέξεις που απλώς δεν τις βρίσκουμε στα λεξικά αλλά θα θέλαμε να τις βρίσκουμε. Εικάζω ότι για να μην το φτιάχνει, τον βολεύει "λεξικογραφικά" να πέφτουν εδωμέσα τουρλού-τουρλού και τέτοιες λέξεις, που μετά είναι εύκολο να χωριστούν από τις υπόλοιπες.

Και συνεχίζω στο ίδιο στιλ:

προτυπώνω. Όχι το ψηφ. ΛΚΝ.
 
ισορροπισμός. (άσκηση ισορροπίας. balancing act). Όχι στο ψηφ. ΛΚΝ. Αποτελέσματα γκουγκλ λίγα (περί τα 20), και καλά (από τους ισορροπισμούς της σοσιαλδημοκρατίας ως τους φωνητικούς ισορροπισμούς μιας τραγουδίστριας). Συνών. ακροβασία, αλλά δε με χαλάει και ο ισορροπισμός για καβάντζα.
 
Άρα και τα λόμπι "διάδρομοι", υποθέτω; Και στον ενικό, "το λόμπι του πετρελαίου" = "διάδρομος του πετρελαίου";
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το lobby με τη σημασία group trying to influence policy, έχουμε:
λόμπι
ομάδα πίεσης
λομπίστες
διαδρομιστές

Όλα αρκετά σαφή ώστε να μην περιοριστούμε στον διάδρομο και άλλους προθαλάμους ή παρασκήνια της εξουσίας. Ωστόσο μου αρέσει ο «διαδρομισμός» σε σχέση με το μισερό «λόμπινγκ» (παρά τις εκατοντάδες τα ευρήματα) ή τα δύσμορφα λόμπυινγκ και λόμπιινγκ.
 
Μια ψιλοένσταση για το 'διαδρομιστής' είναι ότι παλιότερα τουλάχιστο αποκαλούνταν έτσι οι δικηγόροι που περιφέρονταν στους διαδρόμους του Δικαστηρίου προς άγρα πελατών, και απ' ό,τι βλέπω ο όρος υπάρχει και σήμερα:
http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_11_03/02/2008_257772
Αλλά και το διαδρομιστής = λομπίστας έχει πολλές ανευρέσεις, οπότε......
 
πρέκνα = στίγμα, φακίδα ( ; )
Λιγοστά αλλά υπαρκτά ευρήματα στο γκουγκλ, σε ενικό και πληθυντικό. Τη λέξη εγώ την (ξανα)βρήκα στο διήγημα του Ιωάννου Εν ταις ημέραις εκείναις που ανέβασα πρόσφατα:
Ένα κοκκινομάλλικο κορίτσι με πρέκνες στο πρόσωπο δεκατέσσερα με δεκαπέντε χρονώ,
αλλά τη σημασία "φακίδες" τη βάζω μ' ερωτηματικό επειδή στο γκουγκλ βρήκα κυρίως να χρησιμοποιείται η λέξη για στίγματα ή πιτσιλιές ιδίως σε σταφύλι.
 
Δηλαδή το lobbyist "διαδρομιστής", το lobby "διαδρομιστές (μόν. πληθ.)" [κολλάω πολύ σ' αυτό] και το lobbying "διαδρομισμός". Το ρήμα; διαδρομίζω - κάνω διαδρομισμό;
λόμπι / λομπίστας / λόμπινγκ (κατά το πάρκινγκ) / το ρήμα; κάνω λόμπινγκ (το "πιέζω παρασκηνιακά", εκτός συναγωνισμού και για τις δύο σχολές).
Όλα αυτά, αν θέλουμε να έχουμε όλη την οικογένεια. Αλλιώς, εντάξει, everything goes.

Άλλο: προθαλαμιστής / προθαλαμίζω / προθαλαμισμός / προθάλαμος :cool:


Η συνέχεια (αν υπάρξει, που θα υπάρξει) εδώ.
Εκ της διευθύνσεως
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Sarant, το συνημμένο, για το περκνός.
 

Attachments

  • περκνός.pdf
    125.7 KB · Views: 478
Sarant, το συνημμένο, για το περκνός.

Ποιο λεξικο είναι αυτό; Το πρώην "πίσω από την εγκυκλοπαίδεια Παπ-Λαρ-Μπρ" που τώρα βγήκε αυτοτελές; Και διαφέρει;
 

Elsa

¥
Μια φίλη από την Πόλη λέει πρέκνες τα καφετιά στίγματα στο πρόσωπο ή τα χέρια, όχι μόνο τις φακίδες αλλά και αυτά που αποκτάμε -φευ- με την πάροδο των ετών: «Άσε, μεγαλώνοντας γέμισα πρέκνες, εγώ που ποτέ δεν ήμουν πρεκνιάρα». Την πρώτη φορά που μας το είπε την κοιτάγαμε καλά-καλά, τώρα το λέμε κι εμείς. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχουν και τα δύο πάντως την αγκύρωση.

Ένα επιπλέον κοίταγμα αξίζει να γίνεται και στο Αντίστροφο. Σ' αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει ούτε εκεί το αγκυρώνω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
προτυπώνω. Όχι το ψηφ. ΛΚΝ.
Ορισμός; Προεικονίζω, προεκτυπώνω, προτυποποιώ, καθιστώ κάτι πρότυπο, είμαι πρότυπος (κατά το ζηλοτυπώ=είμαι ζηλότυπος), άλλο;
 
Top